Mrazenie a sušenie zeleniny
Zeleninu na zmrazovanie pripravujeme tak ako pred varením – očistíme ju a pokrájame. Pred zmrazovaním sa odporúča blanšírovať.
Robíme to tak, že zeleninu ponoríme na niekoľko minút do vriacej vody, aby si zachovala farbu a chuť. Blanšírujeme špenát (1 až 2 min.), zelený hrášok a fazuľku (2 až 3 min.), koreňovú zeleninu, ružičkový kel (3 až 4 min.), papriku (2 až 4 min.), kukuricu (7 až 8 min.). Rajčiaky, uhorky, tekvicu, zelené vňate a bylinky neblanšírujeme. Po prevarení zeleninu okamžite ochladíme, zabalíme do vrecúšok, uzatvoríme, označíme a vložíme do mrazničky. Uskladňovacia teplota by nemala klesnúť pod –18 °C.
Ako dlho zmrazujeme
Zmrazujeme pri teplote v mrazničkách –25 až –30 °C. Čas mrazenia závisí od veľkosti balíčka, čím je väčší, tým dlhšie trvá mrazenie, maximálne však 24 hodín. Na mrazenie používame obaly, ktoré zabraňujú vysychaniu, vhodné sú polyetylénové vrecúška a fólie, nádobky z hliníkovej fólie, polyetylénu alebo z laminátových materiálov. Po zmrazení ovocie a zeleninu v mrazničke uložíme skladnejšie a prehľadne. Nezabudnite si ovocie a zeleninu označiť, aj dátum zmrazenia. Vrecúško so zmrazenou potravinou spolu s názvom vložíme do ďalšieho PE vrecka, aby lístok neprevlhol. Zmrazené ovocie a zeleninu rozmrazujeme pri izbovej teplote. Po rozmrazení potraviny nikdy opakovane nezmrazujeme!
Sušenie zeleniny
Nemá síce u nás tradíciu, ale je tiež jedným zo spôsobov skladovania. Pri tomto spôsobe môžeme využiť aj mierne poškodené kusy. Zeleninu očistíme, predvaríme, resp. blanšírujeme – asi 3 minúty, nahrubo nakrájame a po ochladení sušíme pri teplote 65 až 70 °C 2 až 3 hodiny. Zeler obvárame v okyslenej vode – 1 čajová lyžička kyseliny citrónovej na liter vody. Vňaťovú zeleninu sušíme vo zväzkoch na tienistom, dobre vetranom mieste. Môžeme ju sušiť aj na radiátore alebo v rúre pri teplote do 40 °C.
Text: Ing. Katarína Kettmannová
Foto: autorka
Zdroj: časopis Urob si sám
Komentáre