cibuľa
Galéria (6) Zdroj: iStock

Kedy zberať a ako skladovať cibuľu

Pevná a zdravá cibuľa tvorí základ mnohých receptov a kulinárskych diel. Najlepšie, samozrejme, chutí čerstvá z vlastnej záhradky. Cibuľu si však nepestujeme len na okamžité použitie, ale optimálne aj do zásob na zimu. Kedy ju zberať a ako cibuľu uskladniť, aby vydržala pevná a zdravá čo najdlhšie?

Galéria

cibuľa
cibuľa
cibuľa
cibuľa
cibuľa

Základným nepísaným pravidlom je, že cibuľa je vhodná na zber, keď dosiahne potrebnú (použiteľnú) veľkosť. Vtedy je ideálna na priame použitie. Ak však chceme zberať cibuľu, ktorú budeme skladovať, musíme začať už skôr, ako hnednú či padajú okraje listov.

Cibuľu opatrne vykopte zo zeme, položte na vrch pôdy alebo – ešte lepšie – na mriežku, aby sa úroda lepšie prevetrala. Nechajte ju ešte týždeň sušiť na čerstvom vzduchu a na slnku. Ak je vlhké počasie, cibuľu vysušte pod krytom, napríklad v dobre vetranom skleníku.

Náš tip:

S cibuľou vždy narábajte opatrne, aby ste zabránili vzniku „modrín“. Pri uskladnení nezabúdajte na to, že nesmie zmrznúť!

cibuľa
Zdroj: iStock

Dosušte vonkajšie šupky

Ani po týždni sušenia však nie je cibuľa vhodná na uskladnenie. Teraz by sme mali nechať úplne vysušiť vonkajšie šupky. Cibuľu môžeme sušiť na stojanoch alebo na vrstvách novín v skleníku, prípadne v inom, dobre vetranom a pred dažďom chránenom, priestore. Rovnako sušíme aj šalotku a cesnak. Cibule rozložte tak, aby okolo každej mohol voľne cirkulovať vzduch. Je dôležité, aby odviedol vlhkosť a naša úroda nechytila pleseň či hnilobu. Takto cibuľu sušte ďalšie dva týždne. Keď sú vrchné šupky ako z papiera, listy scvrknuté a korene drsné a suché, môžete úrodu uskladniť.

cibuľa
Zdroj: iStock

Ako skladovať cibuľu?

Teraz je čas odrezať korene, odstrániť všetky voľné šupky. Zoschnutú stonku skráťte alebo, ak plánujete cibuľu viazať do pletených zväzkov, nechajte dlhú približne 7 centimetrov od hrdla cibule.

Cibuľa potrebuje na skladovanie chladné, suché a dobre vetrané miesto mimo priameho slnečného žiarenia. Ideálna je garáž alebo nevykurovaná miestnosť v dome. Mäkké či poškodené cibule neskladujte. Dobrou pomôckou na uskladnenie cibúľ sú sieťové vrecúška.

cibuľa
Zdroj: iStock

Opatrne do nich uložte niekoľko cibúľ a zaveste na strop či stenu. Pravidelne kontrolujte obsah sieťok a keď uvidíte, že niektorá cibuľa nie je zdravá, odstráňte ju. Ak nemáte vrecúška, cibuľu uskladnite v košíkoch, ošatkách alebo kartónových škatuliach s otvormi. Pomôže vám aj pančuška, do ktorej cibuľu jednoducho poukladáte a zavesíte na chladné a suché miesto.

cibuľa
Zdroj: iStock

Praktickým, ale tiež estetickým a dnes opäť vyhľadávaným spôsobom skladovania cibule je viazanie do zväzkov. Ak ste mali to šťastie a naučili vás to vaši starí rodičia, môžete takto skladovať aj kúpenú, nielen vlastnoručne vypestovanú cibuľu.

Návod na viazanie cibule nájdete tu:

Čo je dobré vedieť?

* Cibuľa a zemiaky si skladované vedľa seba nerozumejú, pach z cibule prejde aj na jablká a iné skladované ovocie, preto by mala mať vlastný priestor.

* Cibuľa nepatrí do plastového vrecúška ani do chladničky (samozrejme, keď ju načnete, tak už áno).

Sabína Zavarská
Foto: istock

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.