druhy kosaciek
Galéria (9)

Druhy kosačiek

Na kvalitu kosenia má vplyv najmä použité žacie zariadenie. Na kosenie nízkych trávnikov do 6 do 7 cm sú vhodné kosačky s rotujúcimi 2 alebo 4 nožmi, ktoré trávu odrežú. Výhodné sú kosačky s tzv. turbo systémom, ktorý kosenú trávu zdvíha prúdom vzduchu, čím sa zabezpečí kvalitnejší a rovnomerný rez a zároveň transport skosenej trávy do zberného koša. Nože kosačiek musia byť dokonale ostré, inak trávu nerežú, ale trhajú a tá potom na koncoch žltne. Nožovými kosačkami kosíme len suchú trávu.
 

Galéria

Všeobecne môžeme kosačky rozdeliť na motorové a elektrické.Podľa spôsobu obsluhy a rozsahu kosenia rozlišujeme nožnice na trávu, vyžínače, krovinorezy, kosačky s kráčajúcou obsluhou (s pojazdom, bez pojazdu, vznášadlové), ridery a dvojnápravové malotraktory. Podľa spôsobu kosenia zasa rotačné (nožové a strunové), vretenové, lištové (prstové a bezprstové)

 
Motorové – (benzínové) kosačky
Na kosenie väčších plôch alebo na miestach, kde nie je elektrická rozvodná sieť, ako aj v ťažkom a komplikovanom teréne zvyčajne využívame väčšie a výkonnejšie typy kosačiek poháňané štvortaktným motorom. Kompaktné ručné motorové (benzínové) kosačky sú poháňané ľahkým dvojtaktným motorom. 
 
Elektrické kosačky 
Donedávna sa na prívod elektrickej energie do kosačky využíval iba kábel. Vďaka konštrukčnému vývoju kosačiek, elektromotorov a akumulátorov však už dnes batériový pohon kosačiek nie je nijakou zvláštnosťou. Mnohé vydržia v plnom nasadení aj viac ako hodinu, pričom dokážu pokosiť trávnik s rozlohou až 1 000 m². Ich nevýhodou je vyššia hmotnosť, navyše treba batérie pravidelne dobíjať.
 
Akumulátorové nožnice na trávu 
Slúžia na kosenie okrajov trávnikov, okrajov cestičiek, okolia hriadok, skaliek a na strihanie trávy na plochách, ktorú nie je možné pokosiť strunovým vyžínačom. Šírka rezu je zvyčajne asi 10 cm. Priemerný strihací výkon sa pohybuje okolo 1 200 m a priemerný čas použiteľnosti je približne 1 hodina.
 
Vretenové kosačky 
Vretenové kosačky zabezpečia kvalitný a čistý strih trávnika pomocou pevného plochého protinoža a špirálovitých nožov pripevnených na otáčavom valci – vretene, ktorý poháňajú kolesá. Žacie nože vretena i protinôž sa vzájomným trením zároveň so žatím neustále ostria. 
 
Vretenové žacie ústrojenstvo trávu skôr strihá, ako reže, čím sa dosiahne vysoká kvalita rezu a tráva nie je po kosení rozstrapkaná. Vretenové kosačky preto zaručujú šetrné kosenie, pri ktorom trávnik nikdy nezožltne. Mechanická vretenová kosačka môže byť bezmotorová (na prácu nepotrebuje energiu), vyžaduje však väčšiu fyzickú kondíciu ženca. Je vhodná najmä na miestach, kde nie je prístup k elektrickej energii, prípadne na údržbu menších trávnatých plôch. Existuje však aj motorová (benzínová a elektrická) alternatíva vretenovej kosačky. K príslušenstvu motorových vretenových kosačiek patrí zberný kôš a plastové vodiace valce, ktoré nastavujú potrebnú výšku kosenia.
 
Kosačky s kráčajúcou obsluhou
Patria medzi ne rôzne typy kolesových kosačiek – od poháňaných elektrickým či benzínovým motorom cez automatické alebo ručné kosačky, ktoré tlačí pred sebou, resp. ťahá za sebou obsluha, až po modely s pohonom kolies, či dokonca kosačky na báze vznášadiel. 
 
Podľa typu trávnika a požiadaviek na starostlivosť o neho si môžeme zvoliť model so zberom trávy do koša alebo s vyhadzovaním pokosenej trávy na plochu, prípadne si zvolíme kosačku so systémom mulčovania (tzv. BioClip), pri ktorom sa tráva ešte jemnejšie poseká a potom vráti na trávnik, kde slúži ako hnojivo. Vznášadlové kosačky sú vhodné najmä do svahovitého a členitého terénu.
 
Ergonomické a pohodlné kosačky s vlastným pohonom 
Samochodné motorové kosačky sú účinné, jednoducho sa ovládajú, majú ergonomicky riešené ovládacie prvky na reguláciu výšky kosenia jednou rukou a jednoduché vyprázdňovanie zberného koša. Najväčšie modely sú vybavené aj plynulo meniteľnou rýchlosťou pohonu. Všetky samochodné motorové kosačky majú robustné a účinné motory s nízkym obsahom emisií; elektricky poháňané, resp. batériové kosačky majú naozaj minimálny negatívny vplyv na životné prostredie. Všetky modely moderných kosačiek majú nastaviteľné rukoväte s ergonomickou konštrukciou s jednoduchým ovládaním a vyprázdňovaním zberného koša.
 
Žacie lišty a lištové kosačky
Použitím žacej lišty dosiahneme vysokú kvalitu kosenia, podobne ako pri kosení vretenovou kosačkou. Lišta trávu tiež strihá, nie však vretenovým nožom, ale dvomi protibežnými ozubenými lištami (jedna je fixná, druhá pohyblivá). Prsty na fixnej lište slúžia na rozhŕňanie trávy a jej správne vedenie do rezu, ale aj na ochranu ozubenia líšt pred kameňmi a inými nežiaducimi predmetmi. Žacie lišty sú vhodné aj na kosenie vyšších porastov – kvitnúcich lúk, extenzívnych trávnikov a pod. 
 
Väčšinou ich montujeme na pohonnú jednotku, ktorá slúži aj na pripojenie iných zariadení – snežnej frézy, kultivátora, zametacej kefy a iných zariadení potrebných pri práci v záhrade. Lišta môže byť upevnená spredu, v prostriedku, ale i vzadu. Nevýhodou stredného a zadného závesu je to, že kosíme trávu podlávenú kosami. Zberovú lištu kosačky môžeme upevniť aj na hydraulické zariadenie traktora a komplex používame na vykášanie zložitých terénnych profilov – svahov, cestných priekop a pod. Nevýhodou je, že sa žacie lišty nevyrábajú so zbernými košmi a pokosenú trávu treba pohrabať. 
 
Ridery a trávne traktory
Na kosenie väčších trávnatých plôch a lúk je vhodné použiť trávny traktor alebo rider, ktoré ako zberné zariadenia tiež používajú žaciu lištu. Obsluha je fyzicky menej náročná (žnec sedí na stroji ) a vysoký pracovný výkon je zárukou rýchlejšieho a kvalitného ošetrenia veľkej rozlohy. Konštrukcia riderov umožňuje kosiť veľmi blízko prekážok – okolo stromov, pod kríkmi a v rohoch. Pri otočení dokola vznikne nepokosený kruh s priemerom len 20 až 30 cm. Výsledky kosenia sú skutočne prvotriedne, pretože predné kolesá pred vlastným kosením trávu neutlačia. 

Text: Dušan Brindza

Foto: AL-KO, Bosch, Gardena, Honda, Husqvarna, Šupa a archív vydavateľstva

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje