tekvica
Galéria (17) Zdroj: istock

9 odrôd tekvíc: Ktoré by sme mali poznať a ako sa pestujú?

V našich končinách poznáme z tekvíc najčastejšie bielu a cuketovú, nedávno pribudlo Hokkaido. V skutočnosti existujú stovky rôznych druhov tejto zeleniny (z botanického hľadiska ovocia). Zvyčajne ich delíme na denné a zimné, alebo ich rozlišujeme podľa farby a vzoru na šupke. Aký je rozdiel medzi zimnou a letnou tekvicou a aké odrody by sme mali poznať?

Galéria

Tekvica Acorn
Kabocha tekvica
tekvica
Tekvica patizónová
Kabocha tekvica
Cuketová tekvica
Zimná oranžová tekvica
Cuketová tekvica

Letnú tekvicu zberáme v teplých mesiacoch a nie je určená na dlhé skladovanie. Ideálne je spotrebovať ju hneď, alebo nastrúhať dužinu a odložiť do mrazničky na neskoršie použitie. Zimná tekvica sa zberá na jeseň a má tvrdú kôru. Vďaka nej ju môžeme bez obáv skladovať nielen týždne, ale aj celé mesiace.

tekvica
Zdroj: istock

Hoci sa leto blíži ku koncu, ešte stále sa môžeme tešiť z letných tekvíc. Letné tekvice zvyčajne rastú ako kríky, niekoľko druhov je viničového typu. Zberáme ich, keď sú menšie, svieže, nečakajme, kým dorastú do veľkosti, pretože zároveň budú vädnúť a strácať kvalitu dužiny.

Najchutnejšie druhy tekvíc nenáročné na pestovanie

Cuketová tekvica

Tento druh tekvíc často v záhradkách pestovali aj naši starí rodičia. Cuketová tekvica – cuketa – zvyčajne nemá veľa problémov pri pestovaní, akurát potrebuje dostatok vlahy, ale nepremokrenú pôdu, aby nechytila hubové ochorenia. Je perfektná na grilovanie s cesnakom a korením, restovanie, pridáva sa aj do chlebového cesta alebo koláčov. Rovnako si z nej môžete spraviť dnes tak obľúbené cuketové špagety.

Cuketová tekvica
Zdroj: istock
Cuketová tekvica
Zdroj: istock

Žltá tekvica

Táto tekvica má oblé bruško a tenký zakrivený „krk“. Najchutnejšia je, keď ju zberáme vo veľkosti 10 až 15 centimetrov. Vtedy je chrumkavá a pritom jemná. Ako jedna z mála chutí aj v surovom stave do šalátov.

Žltá tekvica
Zdroj: istock

Tekvica patizónová

Patizóny sú u nás obľúbené najmä v menej zdravej vyprážanej forme. Môžeme si ich však pripraviť podstatne zdravšie. Majú nádherný tvar zvlneného lietajúceho taniera, a preto sú dekoratívnou ozdobou každej grilovačky či rodinnej večere. Menšie môžete grilovať vcelku, väčšie nakrájať na plátky. Chutné sú tiež nakrájané na kocky a orestované ako príloha na cestoviny.

Tekvica patizónová
Zdroj: istock
Tekvica patizónová
Zdroj: istock

Biela tekvica

Veľká oválna biela tekvica, ktorá je u nás najznámejšou letnou pochádza zo stredného východu. Je chutná na pare, podusená, nastrúhaná do omáčok. Ešte lepšie chutí plnená mäsovými alebo zeleninovo-syrovými plnkami.

Biela tekvica
Zdroj: istock

Tekvica muškátová

Má štíhle, dlhé, rôzne tvarované plody s chutnou pevnou dužinou. Na pestovanie potrebuje podporu – plot alebo mriežku, po ktorej sa môže šplhať. Úrodu zberajte, keď budú mať plody20 až 30 centimetrov. Táto tekvica je výborná na pečenie.

Tekvica muškátová
Zdroj: istock

Tekvica Acorn

U nás sa jej hovorí aj tekvica žaluďová. Má tvar žaluďa a zaujímavé výrazné rebrovanie – presne podľa týchto rebier ju môžeme krájať. Najchutnejšia je plnená alebo pečená.

Tekvica Acorn
Zdroj: istock
Tekvica Acorn
Zdroj: istock

Tekvica veľkoplodá

Zimná tekvica s veľkými zelenými plodmi v tvare turbana sa dá dobre skladovať až do zimy. Má maslovo-sladkú chuť a zamatovú konzistenciu. Najchutnejšia je pečená alebo vo forme pyré na cestoviny s olivovým olejom a syrom.

Tekvica veľkoplodá
Zdroj: istock

Zimná oranžová tekvica

Klasická tekvica, z ktorej vyrezávame „strašiakov“ sa dá výborne zužitkovať aj v kuchyni. Menšie tekvičky naplníme mletým mäsom a dáme upiecť, väčšie vydlabeme, semiačka očistíme a dáme vysušiť do rúry. Zo šupky si deti urobia svojho svietiaceho strašiaka.

Zimná oranžová tekvica
Zdroj: istock
tekvicové jadierka
Zdroj: istock

Kabocha tekvica

Japonská tekvica Kabocha má tvar podobný tekvici Hokkaido, ale je viac guľatá. Na pestovanie potrebuje slnečné stanovisko s vlhšou pôdou, zle znáša mráz. Dá sa dobre skladovať. Jej chuť je jemne sladkastá, orechová. Okrem pečenia je z nej veľmi chutné pyré a omáčka. Kvôli oranžovej dužine i chuti pripomína sladké zemiaky.

Kabocha tekvica
Zdroj: istock
Kabocha tekvica
Zdroj: istock

Nutričné zloženie tekvice

Samozrejme, jej zloženie sa mierne líši v súvislosti od druhu, ale priemerne 100 g tekvice obsahuje: 6,5 g sacharidov, 1 g bielkovín a 0,5 g vlákniny. Je nízkokalorická, a preto vhodná do akejkoľvek diéty.

Je cenným zdrojom minerálov:
draslík – 340 mg
fosfor – 44 mg
horčík – 12 mg
mangán – 0,125 mg
sodík – 1 mg
vápnik – 21 mg
zinok – 0,32 mg
železo – 0,8 mg

Z vitamínov obsahuje: vitamín A, komplex vitamínov skupiny B, vitamín C, vitamín E a vitamín K.

Zdravotné výhody tekvice

Podporuje imunitu, bojuje proti infekciám, ochraňuje srdce a cievy, znižuje vysokú hladinu zlého cholesterolu a vysoký krvný tlak. Taktiež pôsobí ako antioxidant, najmä oranžová je bohatá na betakarotén, ktorý chráni pred rakovinou a voľnými radikálmi. Zmierňuje zápaly tráviaceho systému a čriev, žalúdočné vredy, upokojuje. Nepatrí k alergénom, takže je vhodná aj pre najmenších.

Sabína Zavarská
Foto istock.com

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.