Mango, Hurmikaki a Karambola

mango hurmikaki a karambola

Po skonzumovaní exotického ovocia nás často láka myšlienka dopestovať si ho aj doma. Pestovať tropické ovocie v bytoch je však náročné pre nedostatok svetla, ale aj nedostatok priestoru pre korene v nádobách. Nie každé ovocie sa dá pestovať a nie každá tropická rastlina nakoniec zarodí.

Mango – Mangifera indica
Mangovník je mohutný, vždyzelený strom, má dlhú životnosť. Je to typická tropická rastlina, vyžaduje priemernú teplotu 25 – 30 °C, vydrží aj teploty 45 °C, naopak najnižšia teplota by nemala klesnúť pod 10 °C. Vyžaduje priame slnko.

MangoV byte sa dá pestovať ako dekoratívna rastlina, ktorej veľkosť usmerňujeme rezom. Semenáčiky môžu začať rodiť od 7. roku, v bytových podmienkach je to však nepravdepodobné. Na vytvorenie korunky je potrebný výchovný rez. Rozmnožovať ho môžeme semenami, ktoré vysievame hneď po vybratí z plodov. Dužina zo semien sa odstráni pod tečúcou vodou a vloží sa do substrátu tenkým koncom nahor. Prikryje sa tenkou vrstvou substrátu, dôkladne poleje a celý črepník sa obalí fóliou. Na klíčenie sa vyžaduje teplota 25 – 28 °C a substrát sa musí udržiavať vlhký. Klíčenie semena môže trvať aj niekoľko mesiacov. Ak sa objaví výhonok, dá sa dolu fólia. Často vzchádza z jedného semena aj niekoľko semenáčikov.

Mangovník nie je náročný na pôdu, neznáša vápenitú pôdu, ale výživnú a drenáž. Prezimuje iba v teplom prostredí. V zime pri poklese teploty obmedzujeme závlahu mangovníka na minimum.     Kvety má biele, voňavé a objavujú sa na konci konárikov. Plody sú oválne, s tenkou červenou, oranžovou alebo zelenkastou šupkou s pomerne veľkou kôstkou, v ktorej je semeno. Toto musíme opatrne vybrať.     Pokiaľ strom mohutne rastie, ale nerodí, odporúča sa rez koreňov.           
–>
Hurmikaki
Hurmikaki – Ebenovník rajčiakový (Diospyros kaki) je opadavý strom, ktorý sa pestuje takmer v každej subtropickej krajine. Na rozdiel od iných subtropických rastlín sa u neho vyvinula mrazuvzdornosť. Dá sa voľne pestovať u nás aj bez toho, aby sme ho museli na zimu prenášať do bytu. Vydrží pokles teploty v zime až do –20 °C. Ak má menší vzrast, odporúčame ho na zimu prikryť.

HurmikakiHurmikaki

Rastlina sa rozmnožuje semenami, ktoré sa tvoria v strede plodu a je ich 2 až 5. Semená vysievame, najlepšie vo februári-marci do substrátu bohatého na živiny do hĺbky 4 – 5 cm. Je náročný na teplo, svetlo a zavlažovanie, pretože pri nedostatku vlahy okamžite vädne. Klíčenie trvá asi 1 mesiac. Spočiatku rastie veľmi pomaly. Rastlinu by sme mali pestovať 3 – 4 roky v črepníku a až potom ju vysadiť do voľnej pôdy v záhrade.
Semenáčiky rodia v 5. až 10. roku svojho života. Aby sme urýchlili nástup rodivosti, musíme ho zaštepiť. Odrezky na štepenie môžeme získať napr. na dovolenke v zahraničí, kde si vyhliadneme zdravý a rodiaci strom. Plody pripomínajúce rajčiaky dozrievajú na jeseň. Vtedy značne zmäknú a strácajú trpkosť. Farba je oranžová a červenkastá.

KarambolaKarambola – Egrešovec oblý – ( Averrhoa carambola )
Je to vždyzelený, hustý, nízky ker. Listy sú perovité, podobajú sa na agát. Na noc alebo pri dotyku sa zatvárajú. Kvety v červených súkvetiach vyrastajú na mladých konároch, len z malej časti kvetov sa vyvinú plody. Kvitne dvakrát do roka, v zime a začiatkom leta. Je to tropická rastlina, preto potrebuje v lete teplotu okolo 30 °C a v zime nad 18 °C. Pri pestovaní v byte je to veľmi pekná dekoratívna rastlina a môže vyrásť na krásny stromček.

Tip: Všetok nábytok a záhradné doplnky na jednom miesteKarambolu rozmnožujeme semenami, ktoré sa tvoria v plode. Vysievame ich hneď, keď ich vyberieme z plodu. Zemina musí byť bohatá na živiny, najlepšie zmes rašeliny, kompostu a piesku. Vyklíčia asi za 2 až 3 týždne. Semenáčiky môžeme v lete premiestniť von do polotieňa. Karambola nie je náročná na vodu, zalievame len sporadicky.

Semenáčiky by mali rodiť po 3 až 5 rokoch, nevyžadujú štepenie. V zime ich umiestnime na mieste s dostatkom svetla a teplotou okolo 20 °C. Plody sú dlhé, vajcovitého tvaru s pozdĺžnymi zárezmi. Dozreté majú sýtožltú farbu.

Text: Katarína Kettmannová
Foto : archív vydavateľstva Jaga,
Kresby: Jozef Pobjecký
Zdroj: Časopis Urob si sám

Komentáre

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.