Návod na pestovanie jazmínu veľkokvetého
Jazmín veľkokvetý je rýchlo rastúca, plazivá, vždyzelená rastlina. Je známa svojimi mimoriadne sladko voňajúcimi kvetmi, ktoré vo veľkom množstve využíva parfémový priemysel. Kvety sa môžu využívať aj na sladenie čaju. Červený púčik a biely kvet často rastlinu zdobia súčasne. Kvitne vo viacerých etapách po celé leto až do jesene.
Ako si poradiť s pestovaním jazmínu
Ideálnym miestom na pestovanie jazmínu je polotieň. Rastlina potrebuje dostatok svetla, ale pôda pri jej koreni nesmie vyschnúť. Aj keď jazmín možno pestovať aj v interiéri, práve vysoké teploty môžu spraviť viac škody ako úžitku.
Jazmínu sa darí najlepšie na jar a na jeseň. Puky na jazmíne sa nevytvoria, ak sú teploty vyššie ako 35 stupňov Celzia, ale ani keď teplota klesne pod 15 stupňov.
Jazmín preferuje mierne kyslú pôdu s úrovňou pH 5 až 6. Ak je pH vyššie, skúsení pestovatelia odporúčajú znížiť kyslosť pridaním síry do pôdy.
Keď je už jazmín zasadený, môžete pôdu v jeho blízkosti ochrániť pred unikaním vlhkosti vrstvou mulču. Či už sa rozhodnete pre lístie, kúsky kôry alebo kompost, záleží len na vás. Kombinácia drevnej štiepky, pilín a mletej kôry je však pravdepodobne najideálnejším riešením.
Ker orezávajte a tvarujte tak, že odstránite najmä vyschnuté konáre a vädnúce kvety. Neskôr pokojne odstráňte aj staršie drevnaté stonky a podporujte v raste mladé výhonky. Prerezávajte najnižšie vetvy, ktoré by sa mohli dotýkať zeme.
Sledujte rastlinu a ošetrujte ju voči škodcom. Voskový povlak na rastline znamená, že rastlina je v ohrození. Najmä biele mušky, ktoré sa podobajú komárom, môžu na ňu preniesť čiernu pleseň a tá spôsobí, že listy predčasne zožltnú.
Na ošetrovanie sú vhodné insekticídy určené na morenie hmyzu. Pre úspešné vyhubenie škodcov je potrebné postrek opakovať najmenej 2 dni po sebe a kontrolovať vitálnosť rastliny.
Počas chladnejších nocí, prikryte jazmíny veľkými papierovými škatuľami, pretože na chlad sú extrémne citlivé a potrebujú vhodnú izoláciu najmä pred prudkým studeným vetrom. Môžete použiť tiež staré deky, bublinkové fólie, či slamu, ktoré tiež umiestnite do krabice tak, aby nepoškodili rastlinu.
Komentáre