hruskove dueto willamsova clappova

Hruškové dueto: Willamsova + Clappova

Dve vzájomne sa opelujúce vynikajúce odrody na jednom strome. Williamsova: dozrieva koncom augusta; veľmi úrodná a voňavá sorta. Clappova: dozrieva začiatkom augusta; veľmi úrodná letná hruška.

Najdôležitejšia činnosť pri výsadbe ovocných drevín: dôkladná príprava pôdy
Najprv si pripravte do zásoby hnojivovú zmes: dostatok kompostu, 1 kg Thomasovej múčky a 1,5 kg draslíkato-horečnatého hnojiva. Pokiaľ ale chcete mať úplnú istotu, odporúča sa ešte pred výsadbou vykonať rozbor pôdy a hnojiť až potom, čo poznáte výsledok. Pre každý jednotlivý strom vykopte 60 centimetrov hlbokú jamu s aspoň metrovým priemerom.

V každom prípade platí: nikdy nesaďte po sebe nič rovnakého – t.j. na mieste, kde dlhé roky stávala napríklad čerešňa, by už žiadna čerešňa nemala byť zasadená, pretože pôda na tomto mieste už javí známky vyčerpania. Pokiaľ ale pre rastlinu nemáte iné miesto, pomôžte jej aspoň dôkladnou výmenou pôdy.

Koreňový bal dreviny musí pred zasadením nasiať maximálne množstvo vody. Dlhé alebo poškodené korene by mali byť zastrihnuté. U rastlín dodávaných v korenáčoch dochádza ku splošteniu a stlačeniu koreňov. Tie je potrebné znovu rozmotať a rozprestrieť tak, aby mala zasadená drevina dostatočnú oporu. Pre zaistenie opory zarazte do zeme v smere vetra ešte pred nasypaním pôdy drevený kôl. Pri prisypávaní pôdy drevinou občas zľahka zatraste, aby sa hlina dostala do všetkých škár a dutín. Dôležité je, aby drevina nebola zasadená hlbšie, ako stála v štepnici, t.j. vrúbovací rez sa musí nachádzať nad úrovňou okolitej pôdy.

Po zasadení zľahka ušliapte pôdu okolo kmeňa a dôkladne zalejte. Aby sa vlhkosť dlho udržala, pokryte prírubu kmeňa (asi o priemere 40-50 cm okolo kmeňa) kompostom a hnojom. Udržujte prírubu v prvých rokoch rastu dreviny čistú – bez buriny a trávy, aby drevine nič neodoberalo živiny. Prírubu však môžete osadiť tzv. základovými rastlinami. Dbajte o to, aby príruba „rástla“ spolu s rozrastajúcou sa korunou dreviny.
Na záver pripevnite drevinu špagátom ku kolíku vo forme osmičky medzi kolíkom a stromčekom, aby nedošlo ku „škrteniu“ stromu šnúrou.

Na jeseň je vhodné umiestniť na rastlinu lepiace pasce ako ochranu pred piadivkami, ktoré na jar požierajú listy, kvety a pupence stromov. Cez zimu prisypte na prírubu stromu mulčovaciu kôru – chránite tým strom pred mrazom. Natrite kmeň bielym biologickým náterom, aby sa na ňom nevytvárali mrazové trhliny, cez ktoré by mohli vniknúť pliesne alebo baktérie.

Viac na www.sieberz.sk

  1. Jarmila says:

    Ale ako to strihať ked veľmi veľa narástla a má 1m dlhé výhonky?

  2. mm says:

    Pred druhým vegetačným obdobím zakrátiť dve-tri očká za posledným plodom.Ak je násada plodov malá alebo výhony sú tenké, môžu sa skrátiť o 1/3 až 1/2- cu.V druhom vegetačnom období ktoré začína cca od polovice júla,nové výhony ktoré narastú sú pre budúci rok spravidla rodiace.Pri letnom reze netreba strihať strihať veľa,iba čiastočne presvetliť,lebo potom energia ide do jednoročných výhonov.Príčinou môže byť aj veľký obsah dusíka v pôde.

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje