bordova vonava uslachtila ruza barkarole

Bordová voňavá ušľachtilá ruža – Barkarole

Príjemná harmónia vôní a farieb. Ušľachtilé ruže vynikajú svojimi elegantnými kvetmi a hodvábne lesklými, nádhernými farbami. Ich veľké kvety kvitnú na dlhých stonkách.

Ruže sú deti slnka; vyžadujú slnečné miesto na plnom svetle; darí sa im najviac v hlbokej, kyprej, hlinitej, výživnej pôde. Mokré a studené miesta vôbec nie sú vhodné na ich pestovanie.

Pred výsadbou
Dobre zavlažiť; najlepšie jednotlivo alebo vo zväzku nechať niekoľko hodín (6-10) močiť vo vode. Ak sa nevysadia ihneď, dáme ruže do záhrady a až po štiepok prihrnieme zeminou.

Strihanie pred výsadbou
Výhonky sa zastrihnú asi na 20 cm dĺžku. Parkové a kríkové ruže nechajte trochu dlhšie. Konce koreňov tiež čerstvo zastrihnite.

Výsadba
Vykopte dostatočne veľkú jamu, aby sa korene mohli dobre rozložiť v zemi. Dôležité je, aby bol štiepok asi 5 cm (šírka dlane) pod povrchom zeme. Dosypte pôdou a dobre zahrňte. Po zasadení prihrňte kmeň kyprou zeminou, aby bolo vidieť iba výhonky.

Prihnojovanie ruží
Prvá dávka hnojiva najskôr na jar po okopaní. 50-100 g komplexného hnojiva na meter štvorcový (napr. výživa pre ruže). Dusík dodávame iba počas rastu od marca do júna. Najneskôr od augusta neprihnojovať kvôli dobrému vyzretiu. Hnoj sa nepoužíva, pretože hnitím produkuje teplo a to ruže nemajú rady. S dobrým, vyzretým kompostom však vašim ružiam neublížite, skôr naopak.

Ochrana pred zimou
Ruže na jeseň zostrihneme na 40-50 cm a vysoko prihrnieme zeminou. Nakoniec prikryjeme jedľovými vetvičkami, aby sa zamedzilo vysýchaniu rastlín.

Rez
Ak už na jar nepočítame s mrazmi (polovica apríla), odkryjeme vetvy a odhrnieme zeminu. Šľachtené a záhonové ruže na jar zastrihnite na 3-5 očiek, popínavé a kríkové ruže na 10 očiek. Pokiaľ ste všetky rastliny pravidelne strihali, skôr než došlo k vytvoreniu semien, môžete v lete počítať s veľkým, bohatým kvetenstvom. Popínavé ruže kvitnú najviac na postranných výhonkoch. Ako ochrana pred zimou sa v prípade popínavých ruží a ruží na vysokom kmeni tiež používajú jedľové vetvy. Rašelina sa nepoužíva ani pri výsadbe, ani ako ochrana pred mrazom.

Informácia naviac
Je známym faktom, že ruže majú rady spoločnosť levandule. Vzniká nielen krásna farebná kombinácia, ale aj užitočná: levanduľa odháňa vošky a mravce. Ale vedeli ste, že žerušnica, rozmarín, mäta, tymián, šalvia a mnohé ďalšie rastliny tiež podporujú rast ruží a odpudzujú škodcov? Títo susedia by však nemali rásť príliš blízko ružiam, aby si navzájom nebrali vzduch a svetlo. Vzdialenosť od 50 cm je pre všetky rastliny vhodná.

Viac na www.sieberz.sk

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje