Čučoriedka Duke
Táto odroda je už desaťročia favoritom veľkopestovateľov. Vďaka až 2 cm veľkým, svetlomodrým plodom a vysokej úrodnosti je svetoznámou odrodou poľného pestovania. Teraz je táto čučoriedka k dispozícii aj vám - hobbyzáhradkárom. Už z mladej rastliny získate veľké množstvo plodov, neskôr až 40 kg čučoriedok ročne. Vysoká úroda vydrží až desať rokov. Extra veľké, dlho skladovateľné plody sladkej chuti sú bohaté na vitamín C - ešte nikdy nebolo mlsanie tak zdravé! Čučoriedka Duke je vhodná do záhonov, ale aj do veľkých nádob. Zimuvzdorná odroda, ktorá bezpodmienečne vyžaduje výsadbu do kyslej pôdy (rašelina). Na tento účel sa môže použiť aj zemina pre rododendrony alebo azalky.
Čučoriedky
Čučoriedka vyžaduje slnečné, vzdušné stanovisko. V bezprostrednej blízkosti by sa nemali nachádzať ďalšie dreviny, pretože borievky majú plytko položené korene, ktoré rozsiahle obklopujú rastlinu. Pestovanie v nádobe je tiež možné, črepník by však mal byť minimálne 50 cm široký a hlboký.
Sophia – kráľovná čučoriedok neznáša vápnik, optimálna je pre ňu hodnota pH 4- 4,5. Vlastnosti pôdy môžeme zlepšiť pridaním rašeliny. Zalievať by sa malo vodou bez obsahu vápnika, pokiaľ možno, dažďovou vodou. Pokiaľ nemáme k dispozícii dažďovú vodu, nasypeme do zálievkovej vody rašelinu a ponecháme ju tam cez noc.
2 – 3-krát do roka a pred zimou zakryjeme povrch pôdy silnou vrstvou rašeliny a dodatočne zakryjeme trávou alebo mulčovacou kôrou. Vďaka rašeline sa zníži obsah vápnika a mulč pomáha udržať vlhkosť v pôde. Dôležité je zabrániť premiešaniu pôdnych vrstiev, dno jamy sa môže vyložiť strešnou lepenkou alebo fóliou.
Táto čučoriedka je samosprašná. Pri pestovaní dvoch a viacerých rastlín však môžeme počítať so zvýšením výnosov jednotlivých rastlín, pretože tieto sa môžu navzájom opeliť. Čučoriedky ohrozuje iba neveľký okruh chorôb a tiež nie sú náročné na starostlivosť. Vývojové poruchy sa vyskytujú iba v prípade nevyhovujúceho zloženia pôdy. Pokiaľ žltnú a opadávajú listy, obsahuje pôda príliš mnoho vápnika. Čučoriedky sú všeobecne veľmi citlivé na vápnik.
Hnojenie sa vykonáva na jar pred tvorbou nových výhonov a počas tvorby plodov špeciálnym hnojivom na čučoriedky alebo kyslo pôsobiacim hnojivom na rododendrony. Na jeseň už čučoriedky nehnojíme. Rez zvyčajne nie je nutný, na jeseň odstránime iba veľmi prestarnuté výhony a vyrežeme drevo staršie ako štyri roky – odstránime všetky krížiace a dotýkajúce sa výhony. Dlhé výhony skrátime (presvetlíme). V prípade starších krov vždy ponecháme 8 – 10 silných hlavných výhonov.
Viac na www.sieberz.sk
NEVONIA A CHUTI AKO ZEMIAK….O NICOM…