Od snov k záhrade
Mať krásnu, štýlovú a ešte k tomu aj na údržbu nenáročnú záhradu je zrejme snom nejedného človeka. Predpokladom je dôkladné naplánovanie. Už na začiatku si treba uvedomiť, že záhrada, ktorá sa zaobíde bez starostlivosti, neexistuje. Prostredníctvom premysleného usporiadania a výberom konkrétnych rastlín však možno čas potrebný na udržiavanie záhrady výrazne minimalizovať.
Kedy, načo a kam
Ideálny čas na založenie záhrady je jar. Vtedy je aj v predajniach najlepší výber všetkého, čo k takémuto kroku treba. Ešte predtým si ujasnite, spíšte základné predstavy. Pomôžu vám otázky, ako napríklad: Na aký účel má záhrada slúžiť. Bude plniť výlučne reprezentatívnu funkciu alebo má byť miestom relaxu, uskutočňovania večierkov a záhradných osláv. Prípadne jej poslaním bude pestovanie zeleniny a ovocia alebo pestrofarebných kvetov na výzdobu interiéru.
Od tohto potom závisí celková koncepcia. Samozrejme, podstatným faktorom sú financie, napríklad rátajte s tým, že čím väčšie rastliny vyberiete, tým viac zaplatíte. Popritom netreba zabúdať ani na to, že záhrada je premenlivý celok, a teda si ju treba predstaviť aj o pár rokov neskôr (napríklad ako narastú vysadené stromy a čo spôsobia – tienenie a podobne). V zásade by záhrada mala štýlovo ladiť s domom, prípadne jeho okolím. Odporúča sa dodržať jednotný štýl na celom priestore. Nemá zmysel budovať na vidieku záhradu v modernom štýle a v meste zakladať zasa niečo, čo by sa skôr hodilo k starej chalupe.
Chodníky, terasy, závlaha
Po definitívnom rozhodnutí, ako má záhrada vyzerať, na čo má slúžiť a v akom štýle sa má niesť, si premyslite, kde a ako budú situované jej základné prvky – kde sa bude nachádzať a aká veľká má byť trávnatá plocha (tej rozhodne vyhraďte priestor), prípadne aký a kde bude predel medzi okrasnou a úžitkovou časťou, či bude súčasťou záhrady bazén alebo jazierko, prípadne len malá fontánka (a kde majú byť umiestnené), či bude potrebný detský kútik a pieskovisko, ako budú rozmiestnené záhony, skupiny krov a solitérne stromy, kadiaľ povedú chodníky, kde všade budú spevnené plochy, ako bude vyriešené a umiestnené osvetlenie, prípadne skleník, záhradný domček, pergola, ohnisko a potom aj dekoračné prvky.
–>
Takisto pouvažujte nad závlahovým systémom – odbremení vás od práce a pomôže i čo-to ušetriť. Na začiatku však rátajte s vyššou vstupnou investíciou. Vyplatí sa načrtnúť si predstavy na papier a v rodinnom kruhu ich doladiť, prípadne sa poradiť so záhradným architektom. Detailnejšie sa treba zamerať najmä na záhony, pri ich plánovaní využite odbornú literatúru – vyladiť kvitnutie, farebnosť (pozor na prílišnú pestrosť), čas kvitnutia a v neposlednom rade záhon premyslene výškovo usporiadať. Pri plánovaní prihliadajte na: svetelné pomery záhrady, nadmorskú výšku, typ pôdy a jej vlhkosť. Od toho sa totiž bude odvíjať charakter výsadby a výber konkrétnych rastlín. Najviac možností poskytuje záhrada na slnečnom mieste. Tu dobre porastú ruže, trvalky, letničky, okrasné trávy, môžete tu vypestovať ukážkový trávnik či sa popýšiť jazierkom s kvitnúcimi leknami. Rovnako dobre sa tu bude dariť aj zelenine, ovocným stromom či bylinkám. Ak vysadíte rastliny na nevhodné miesta, budú živoriť a vaša záhrada bude pôsobiť nepekne. V podstate sú to aj zbytočne vyhodené financie.
Efektívna postupnosť
Budovanie novej záhrady, ktorá je už oplotená, je vždy dobré začať hrubou modeláciou terénu, čiže zemnými prácami (použiť možno rôzne mechanizmy, prípadne bežné záhradné náradie, ak ide o menšiu plochu). V rámci tejto fázy treba odstrániť všetok stavebný odpad, kopy nepotrebnej zeminy. Je dôležité spoľahlivo pomocou kvalitných herbicídov zničiť burinu – najmä trváce druhy a náletové dreviny, ak sa nachádzajú na pozemku budúcej záhrady. Až potom treba naviesť kvalitnú zeminu – investícia tohto charakteru sa rozhodne vyplatí – prípadne vymodelovať svahy na skalky a osadiť ich kameňmi, vytvoriť jazierka, vydláždiť terasy, vybudovať chodníky, zabudovať závlahu alebo aj elektrické rozvody. Tieto činnosti nie je možné realizovať neskôr, pretože by mohli zničiť už hotové dielo. Potom môžete vysadiť záhony vybranými rastlinami, zasadiť stromy (ich počet by sa mal odvíjať od veľkosti záhrady), kry a popínavé dreviny, ruže, prípadne založiť živé ploty, vytvoriť zaujímavé pozadia, osadiť okolie jazierka,vytvoriť skalku, nainštalovať plastiku, vytvoriť štrkové plochy a až nakoniec založiť trávnik, prípadne položiť trávny koberec.
Pri realizácii terás a chodníkov sa usilujte využiť jeden druh dlažobného materiálu, resp. majte na pamäti, že nie je dobré kombinovať veľa alternatív. Pri výbere dláždenia berte ohľad aj na typ a farebnosť oplotenia.
Pokiaľ ide o rastliny, rozhodne sa vyvarujte nákupov atraktívnych kvitnúcich druhov len preto, že sa vám páčia, hoci podmienky vo vašej záhrade by sa nepáčili im (a nedajte sa vyprovokovať ani ak budú v ponuke za akciové ceny). Hoci sa neodporúča tvoriť záhradu z čiastkových nákupov (v štýle „teraz kúpim toto, o mesiac druhé“) a najlepšie je nákup zrealizovať naraz, v prípade, že vám to financie nedovoľujú, urobte si aspoň plán a postupujte pri kúpe podľa neho.
TEXT a FOTO: Daniel Košťál
Zdroj: RSZ
Komentáre