Vysádzame okrasný strom do malej záhrady
Galéria (12)

Vysádzame okrasný strom do malej záhrady

Strom do záhrady jednoducho patrí. Vynikne hlavne vo väčšej záhrade, kde má dostatok priestoru. Pekného stromu sa však nemusíme vzdať ani vtedy, ak máme menší pozemok, prípadne len predzáhradku. 

Galéria

Strom do malej záhrady
Strom do malej záhrady
Strom do malej záhrady
Strom do malej záhrady
Strom do malej záhrady
Strom do malej záhrady
Strom do malej záhrady
Strom do malej záhrady

UROB SI SÁM

náročnosť: ***
čas: 1 hodina
náklady: 92 €
ľudia: 1 až 2
obdobie: jeseň

KONTROLNÝ ZOZNAM

Materiál 91,50 €
• okrasný strom 80 €
okrasná čerešňa (Prunus fruticosa ’Globosa‘)
• záhradnícky substrát 7 €
75 l
mulčovacia kôra 4,50 €
50 l
 oporné koly
 viazací materiál

Náradie
 rýľ
• lopata
 krhla s vodou

PRACOVNÝ POSTUP

1. Odburinenie
Z povrchu substrátu, do ktorého budeme vysádzať, vytrháme burinu. To isté urobíme aj v črepníku, ak je v ňom strom zakorenený. 

2. Zálievka
Pred výsadbou (aspoň 1 hodinu skôr) strom výdatne zalejeme. Počkáme, kým voda vsiakne, a potom ho zalejeme ešte raz. 

3. Výkop
Vykopeme jamu. Mala by byť mierne širšia ako koreňový bal. Strom by sme nemali vysádzať tesne k plotu. Zároveň by nemal zatieňovať okná domu. 

4. Zemina
Zeminu z výkopu dáme na jednu kopu. Neskôr ju odvezieme. Nie je vhodné zasypávať ňou koreňový bal vysádzaného stromu. 

5. Skúška
Do vykopanej jamy vyskúšame dať drevinu aj s vegetačnou nádobou. Podľa toho zistíme, či treba vykopať hlbšiu jamu. 

6. Dno
Na dno výsadbovej jamy, ktoré sme prekyprili rýľom, dáme vrstvu záhradníckeho substrátu. Môžeme pridať aj trochu preosiateho čerstvého kompostu. 

7. Koreňový bal
Opatrne vytiahneme koreňový bal vysádzanej dreviny z nádoby. Dávame pozor, aby sa bal nerozpadol. Za žiadnych okolností ho nerozoberáme. 

8. Výsadba
Koreňový bal vložíme do jamy. Nemal by byť natesno. Drevinu natočíme tak, aby bola krajšia časť otočená k miestu, odkiaľ budeme mať na ňu výhľad. 

9. Zasypanie
K drevine zapichneme 3 oporné koly. Koreňový bal zasypeme substrátom, prišliapneme ho hlavne na okrajoch jamy a dosypeme zvyšok. Drevinu zalejeme. 

10. Úväzok
Aby drevinu nepoškodil silný vietor, pevne ju priviažeme o oporné koly. Nepoužívame drôt. Po zakorenení dreviny môžeme oporné koly o 1 či 2 roky odstrániť. 

dobré rady

Obdobie výsadby
Ideálna je jeseň. Mladý stromček má čas vytvoriť nové korene, a tak lepšie prečká zimu. Samozrejme, nie je dobré vysádzať ho v období, keď začína mrznúť. Ak by sa vysádzal na jar, mohol by trpieť letnými suchami, a tým by bol jeho vývoj ohrozený.

Miesto
Okrasné višne či sakury si žiadajú slnečné miesto, humóznu, priepustnú a mierne vlhkú pôdu. Po vysadení nezabúdajte hlavne počas slnečných a suchších dní na pravidelnú zálievku. Prihnojovanie zatiaľ nie je potrebné, rovnako ani rez. Výhodou tohto kultivaru okrasnej višne je tvorba kompaktnej korunky, a to aj bez nutnosti pravidelného rezu.

Zemina a mulčovanie
Na zasypanie dreviny je lepšie využiť kvalitný záhradnícky substrát. Nie je vhodné používať zeminu z výkopu. Po vysadení môžete okolie dreviny namulčovať hrubšou vrstvou mulčovacej kôry.

Starostlivosť
Okrem zálievky – praktické je vytvorenie misy na zálievkovú vodu – treba kontrolovať aj pevnosť úväzku a oporných kolov. Mali by byť pevné, aby ochránili vysadenú drevinu. Ideálne sú 2 až 3 kusy dlhé asi 2,5 m a zatlčené približne 30 cm od kmeňa.

Text a realizácia: Daniel Košťál
Foto: Dano Veselský, thinkstock.com
Zdroj: časopis Urob si sám 10/2015, JAGA GROUP, s.r.o.

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje