Najvyšší čas vysádzať kvetinové záhony!
Galéria (10)

Najvyšší čas vysádzať kvetinové záhony!

Gladioly, ľalie, georgíny, ale aj acidantery, montbrécie, frézie či predpestované kany treba vysadiť najneskôr v prvej polovici mája, aby nás v lete prekvapili záplavou pestrofarebných kvetov.

Galéria

Kvetinový záhon - vysádzanie
Kvetinový záhon - vysádzanie
Kvetinový záhon - vysádzanie
Kvetinový záhon - vysádzanie
Kvetinový záhon - vysádzanie
Kvetinový záhon - vysádzanie
Kvetinový záhon - vysádzanie
Kvetinový záhon

Gladioly

Patria k najobľúbenejším rastlinám kvitnúcim v lete. V ponuke sú veľkokveté, malokveté aj drobnokveté gladioly; kultivary s plnými, jednoduchými, jedno- alebo viacfarebnými kvetmi. Gladioly budú prosperovať na slnečných a teplejších miestach. Ideálna je pre ne bežná záhradná pôda, hlinito-piesočnatá. Vyhnúť sa treba štrkovým a zmáčaným pôdam – na trvalú pôdnu vlhkosť reagujú hľuzy hnilobou. Pôda by mala byť pri výsadbe zohriata. Praktické je nainštalovať pri výsadbe na dané miesto aj opory, a to hlavne v piesočnatých pôdach či na veterných miestach, kde by hrozilo klátenie rastlín. Ich kvety by potom boli nepekne zdeformované. Mladé rastliny treba výdatne zavlažovať a vyplatí sa pridať aj viaczložkové hnojivo. Po odkvitnutí zvyšky kvetu odstránime a rastlinu necháme ešte mesiac, dva na záhone.

Vysádzanie gladiol

Najlepšie je vysádzať dvojročné hľuzy – zdravé, bez známok chorôb a škodcov, nie veľmi ploché a nápadne zvráskavené či veľmi tvrdé. Od výsadby do prvého kvitnutia ubehne podľa druhu a kultivaru 100 až 120 dní. Hľuzy vysádzajme do hĺbky 10 cm, prípadne o trochu hlbšie. Plytká výsadba má za následok vyvrátenie rastlín počas veterného počasia. Nikdy nevysádzame na to isté miesto, miesta výsadby treba striedať. Gladioly vysádzame do skupín. Medzi jednotlivými hľuzami treba zachovať rozstupy minimálne také veľké, ako je priemer hľuzy.

Kany

V záhrade navodzujú exotickú náladu, obvykle sú vyššie, okrasné kvetom (kvitnú na červeno, bielo, ružovo, žlto aj oranžovo) aj listom. Listy môžu byť zaujímavo panašované. Kvety sú veľké a husté, pretrvávajú až do prvých mrazov. Vyniknú na záhonoch, pri bazénoch, v predzáhradkách, ako netradičný živý plot rozdelia priestor, pestovať sa dajú aj vo vegetačných nádobách na balkónoch. Kany potrebujú slnečné miesta, teplo, výživnú a nie veľmi ťažkú pôdu. Zároveň potrebujú aj dostatok priestoru, pretože sa bohato rozrastajú. Treba ich prihnojovať, vďaka tomu budú bohato olistené. Pred výsadbou sa vyplatí dať na dané miesto silnejšiu vrstvu kompostu. Vysádzajú sa buď predpestované mladé sadenice, alebo hľuzy (čo je lepšie v teplejších oblastiach Slovenska). Vysádzajú sa do vzdialenosti 50 cm od seba a tak, aby konce minuloročných suchých stoniek mierne trčali nad zemou.

Záhradník radí
Hľuzy a cibule gladiol a georgín sa vyplatí nakupovať v špecializovaných predajniach.

Georgíny

Aj keď ich sadíme na konci jari, kvitnúť začnú koncom leta a najkrajšie sú na jeseň. Ponuka je obrovská, zahŕňa vyššie, stredne vysoké aj nízke druhy. Kvety môžu mať rôzne farby a najmä tvary – ponponkovité, kaktusovité, polokaktusovité, guľovité, dekoračné, jednoducho kvitnúce, poloplné aj plnokveté. Nízke georgíny sú vhodné na pestovanie vo vegetačných nádobách. Georgíny podobne ako gladioly obľubujú slnečné miesta, možno ich však vysadiť aj v polotieni. Tu však budú kvitnúť menej. Vyhovuje im bežná záhradná pôda, najlepšie sa im darí a aj bohatšie kvitnú v piesočnatej pôde. Trvalo vlhké pôdy sú nevhodné. Na jednom mieste ich môžeme bez problémov pestovať opakovane. Ak sú hľuzy zvraštené, pred výsadbou je dobré namočiť ich do vody. Vysádzajú sa tak, že hľuzy by mala zakrývať asi 5-centimetrová vrstva pôdy. Georgíny sa sadia jednotlivo alebo do skupín a do vzdialenosti aspoň 80 cm od seba. Z pôdy by mal vyčnievať kúsok suchej minuloročnej stonky. Po výsadbe treba miesto zavlažiť. V prípade georgín je vhodnejšie vyhnojiť pôdu už pred výsadbou. Pri vyrastaní mladých rastlín nezabudnime, že ponechať môžeme na jednej rastline maximálne 4 výhonky. Vďaka tomu budú rastliny pevnejšie.

Acidantery

Acidantery, montbrécie (na obrázku) a frézie majú síce menšie kvety, no bohaté trsy zakomponované v kvetinových záhonoch vyzerajú pôvabne, napríklad aj v kombinácii s vyššími trvalkami, ako sú floxy v pozadí.

Ľalie

Rozkvitajú začiatkom leta a dokvitajú v jeho polovici. Ich ponuka sa v posledných rokoch výrazne rozšírila. Nádherné sú ázijské a orientálne ľalie či ľalie martagon. Pestovanie ľalií nie je zložité a zvládne ich aj začiatočník. Tieto rastliny vyniknú na záhone, v črepníku aj rezané vo váze, kde dlho vydržia svieže.
Ľalie uprednostnia slnečné a chránené miesta s bežnou záhradnou pôdou, ktorá však nesmie byť zmáčaná. Prekáža im aj príliš suchá a zohriata pôda. Cibule vysádzame na jeseň, no lepšie je vysadiť ich na jar priamo do kvetinových záhonov. Pri výsadbe treba na dno jamy pridať drenáž (drobný štrk). Zeminu, kde rastú ľalie, je dobré premiešať s trocha hrubším rastlinným materiálom – podrvenými konárikmi, suchými koreňmi papraďorastov či iným, ťažšie rozložiteľným materiálom. Ľalie totiž potrebujú v pôde viac vzduchu. Čím je pôda ťažšia, tým viac vzdušnejšia musí byť. Na jednom mieste vydržia rásť 5 až 7 rokov. Cibule ľalií sa sadia tak, aby vrstva pôdy nad nimi bola 2-krát vyššia ako samotná cibuľa. Po výsadbe ich treba zavlažovať a mladé rastliny prihnojiť viaczložkovým hnojivom. Môžeme použiť aj to, ktoré je určené na cibuľoviny.

Text: Daniel Košťál
Foto: autor, isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Urob si sám 5/2016, JAGA GROUP, s.r.o.

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje