Stručný návod na pestovanie ľalií

image 41016 25 v1

Páčia sa mi ľalie a veľmi by som ich chcela pestovať aj vo svojej záhrade. Nemám však žiadne skúsenosti a skôr sa obávam neúspechu. Čo všetko je dôležité pri ich pestovaní? Pomôže mi aj stručný návod. (Sandra H., Pezinok)

Ľalie nie sú pestovateľsky náročné, vyžadujú hlavne dostatočne kyprú, prevzdušnenú a výživnú pôdu s obsahom vápnika. Nevhodné na ich pestovanie sú trvale zamokrené pôdy a čiastočne aj príliš ťažké pôdy, ktoré treba vylepšiť pridaním piesku. Pre tieto atraktívne cibuľoviny je ideálne svetlé, vzdušné a cez obed zatienené miesto v záhrade, nevyhnutné je závetrie, inak sa môžu stonky s kvetmi veľmi ľahko zlomiť. Cibule ľalií sa musia vysadiť ihneď po kúpe – buď na jar (neskôr kvitnúce druhy), alebo na jeseň. Vždy myslite na to, že nad cibuľou ľalie by mala byť taká vrstva pôdy, aká vysoká je cibuľa. Ľalie vyniknú na trvalkových záhonoch v kombinácii s inými rastlinami alebo aj samostatne v skupine (aspoň 5 kusov z jedného druhu, pričom netreba sa obmedziť len na jeden druh). Ideálnymi spoločníkmi ľalií na záhonoch sú trvalky okrasné listami a takisto niektoré druhy okrasných tráv a krov, ktoré im tvoria decentnú kulisu. Tieto rastliny možno pestovať aj v črepníkoch. V takomto prípade však vyžadujú, aby na jeho dne bola dostatočná drenážna vrstva.

Odpovedal: Daniel Košťál
Foto: isifa/Shutterstock 

Komentáre

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.