Prezimovanie hľuznatých rastlín

prezimovanie hluznatych rastlin

Kým niektoré druhy záhradných rastlín môžu prezimovať vonku na záhone, iné potrebujú pred zimou opateru. Patria sem najmä tie, ktoré si pod zemou vytvárajú cibule alebo hľuzy.

Napríklad georgíny sú u nás obľúbené kvety, no v záhrade môžu zostať len do prvých mrazov. Zo zeme ich zvykneme vyberať už začiatkom októbra. Najskôr odrežeme nadzemnú časť stonky, asi 15 cm nad zemou. Potom rýľovacími vidlami opatrne vyberieme zo zeme trs s hľuzami.

Hľuzy rovnako opatrne nejakým drievkom očistíme od zeminy. Dávame pri tom pozor, aby sme tieto krehké hľuzy nepoškodili. Necháme ich potom dôkladne vyschnúť obrátené stonkami nadol, aby z dutých zvyškov stoniek vytiekla voda.

Po vysušení každú rastlinu označíme menovkou a poprášime niektorým z fungicídov, aby sme zabránili vzniku hubových ochorení.

Takto pripravené hľuzy potom uložíme do škatule na vrstvu rašeliny. (Hľuzy je vhodné ukladať v jednej vrstve.) Navrch potom nasypeme rašelinu a škatule uložíme do dobre vetranej miestnosti, chránenej pred mrazom.

Gladioly sú u nás tiež veľmi obľúbené a často pestované kvety. Ich hľuzy vyberáme z pôdy koncom septembra a začiatkom októbra. Používame na to rýľovacie vidly.

Ešte predtým stonku nad zemou niekoľkokrát skrútime. Hľuzy, ktoré vyberieme zo zeme, najskôr pár týždňov sušíme na dobre vetranom mieste pri teplotách 20 – 23 ºC.

Drobné hľúzky a starú hľuzu oddelíme od novej. Malé rozmnožovacie hľúzky si môžeme odložiť na ďalšie množenie.

Po odstránení suchých šupín a koreňov hľuzu poprášime niektorým z fungicídov proti hubovým chorobám a uložíme do debničky. Jednotlivé druhy označíme menovkou. Uskladňujeme ich pri teplote 8 – 10 ºC .

Text a obrázky: Jozef Pobjecký
Zdroj: časopis Urob si sám

Komentáre

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.