10 rastlín ideálnych do predzáhradky
Galéria (12)

10 rastlín ideálnych do predzáhradky

Predzáhradka je vizitka majiteľa domu. Často sa na to zabúda, a tak nie vždy má zeleň na tomto mieste vhodnú podobu.

Galéria

10 rastlín do predzáhradky
10 rastlín do predzáhradky
10 rastlín do predzáhradky
10 rastlín do predzáhradky
10 rastlín do predzáhradky
10 rastlín do predzáhradky
10 rastlín do predzáhradky
10 rastlín do predzáhradky

Levanduľa

(Lavandula officinalis)

Touto obľúbenou a v lete kvitnúcou nízkou drevinou určite nič nepokazíte. Vysaďte si však nie jeden, ale hneď niekoľko kusov. Levanduľa takto naplno vynikne. Vytvorte menšie či väčšie skupinky alebo ňou olemujte záhon s ružami. Levanduľa obľubuje slnko, teplo a suchšiu pôdu. Vysadiť si ju s koreňovým balom môžete hneď na jar. Nezabudnite, že predpokladom bohatého kvitnutia je pravidelný rez, hlavne v skorom jarnom období. Prednosťou levandule je aj to, že dokáže odpudzovať dotieravý hmyz a ten sa následne vyhne aj oknám, kadiaľ by sa dostal dnu. Vďaka svojmu striebristému olisteniu je levanduľa dekoratívna nielen v čase kvitnutia, ale aj v zime

Stromčeková ruža

(Rosa)

Ruže do predzáhradky rozhodne patria. Je jedno, či ide o mestskú alebo vidiecku predzáhradku. Hodia sa do každého typu. Vybrať si môžete z množstva krásnych kultivarov. Pri výbere stavte na jednotnosť, teda ruže s jednou farbou kvetov. Farebnosť kvetov môžete zladiť aj s fasádou domu. Ruže na kmienkoch sú síce o niečo náročnejšie, ale pri vhodnej starostlivosti sa z nich budete tešiť mnoho rokov. Vyhraďte im slnečné miesto s priepustnou pôdou. Počas leta ich výdatne zavlažujte, nezabudnite na prihnojovanie a odstraňovanie odkvitnutých kvetov. Na zimu žiadajú ochranu, inak môžu byť ohrozené. Prednosťou stromčekových ruží je, že možno pod ne vysadiť ďalšie rastliny. Napríklad už spomínanú levanduľu. 

Bršlen

(Euonymus fortunei)

Táto vždyzelená drevina vytvára súvislý porast a dariť sa jej bude aj na problematických miestach. Ak sa rozrastie, nevyžaduje už žiadnu špecifickú starostlivosť. Snáď len občasné zredukovanie, aby sa veľmi nerozrastala do šírky. Tento nevysoký krík je vždyzelený, teda zaujme aj počas zimy. Listy sú panašované, farebnejšie, žlto- alebo bielo-zelené. Rstlina sa vysádza s koreňovým balom na jar. Po výsadbe je až do zakorenenia potrebná zálievka. Neskôr sa stačí spoľahnúť na dážď. Uprednostní slnečné miesta s priepustnou pôdou, znesie aj sucho, prílišné vlhko bršlenu nevyhovuje. Najlepšie vynikne, ak je vysadený v skupinách. Burine sa v okolí tohto kríka nedarí, tým, že vytvára hustý porast, tu ani nemá ideálne podmienky na rozvoj. Pestovanie tejto dreviny zvládne aj úplný začiatočník. 

Ozdobnica

(Miscanthus sinensis)

Atraktívna vyššia okrasná tráva, ktorá vnesie do predzáhradky eleganciu a harmóniu. Hodí sa viac k moderným domom, rastie rýchlo a nie je pestovateľsky náročná. Vysadiť s koreňovým balom si ju môžete počas celej sezóny. Na jar si môžete kúsok trsu zobrať od susedov či známych, ktorým v záhrade rastie. Do priemerne veľkej predzáhradky stačí jedna ozdobnica. Vyhraďte jej však dostatok miesta, len tak vynikne. Venujte jej dostatočne viditeľné a reprezentatívne miesto. Dariť sa jej bude na slnečnom, teplejšom a suchšom mieste. Pokojne aj veternom. Pestovanie nie je zložité. Dôležité je tejto tráve dopriať na jar dostatok vlahy, prípadne ju prihnojiť. Pred zimou ju treba zviazať a na jar suché trsy ostrihať. V rámci výsadby sa výborne kombinuje so suchomilnými trvalkami. Foto isifa/Shutterstock

« Ak je príliš chladné obdobie na konci leta, rastlina nemusí stihnúť vykvitnúť. »

Rudbekia

(Rudbeckia fulgida)

Táto trvalka je absolútne nenáročná, a ak chcete mať v predzáhradke bohato a dlho kvitnúce rastliny, mala by byť prvou voľbou. Rýchlo sa rozrastá, krátko po výsadbe rozkvitá, kvitne až do jesene. Sýtožlté súkvetia sú veľmi pekné. Uplatní sa v tradičných vidieckych aj moderných mestských predzáhradkách. Obľubuje a potrebuje slnko, suchšiu, priepustnú pôdu a dostatok miesta, kde sa rozrastie. Vysádza sa na jar, kým sa zakorení, treba ju výdatne zavlažovať. Jar je zároveň obdobím, keď si možno túto trvalku rozmnožiť delením trsov. Pestovanie rudbekie je jednoduché a zvládne ho aj začiatočník. V záhone môžete túto trvalku skombinovať s ďalšími, najmä slnko a sucho milujúcimi rastlinami. 

Aksamietnice

(Tagetes patula)

Tieto letničky sú v mnohých, najmä vidieckych záhradách klasikou. Rovnako sa uplatnia a pekne vyniknú aj v mestskom prostredí. Patria však medzi skutočne vďačné rastliny, kvitnúce počas celého leta až do neskorej jesene. Obľubujú slnko, suchšie stanovište a priepustnú pôdu. Aksamietnica výborne rastie a kvitne aj bez špeciálnej starostlivosti. Každoročne si ju však musíme predpestovať výsevom semien alebo vysadiť priesady, ktoré nie je problém zohnať. Jej pestovanie zvládne aj úplný začiatočník. Vybrať si možno z rôznych kultivarov, niektoré majú žlté, iné oranžové alebo hnedasté kvety. Aksamietnica podobne ako levanduľa odpudzuje dotieravý hmyz a pomáha ozdravovať pôdu. 

Céder

(Cedrus deodara Feelin Blue)

Exoticky pôsobiaci, rastie rozprestreto až rozložito, ak mu však dáte oporu, porastie aj vzpriamene. Upúta efektným striebristým ihličím. Nové koncové letorasty sú dokonca farebne výraznejšie. Drevina vynikne na slnečnom mieste v pôde, ktorá neobsahuje vápnik. Po zakorenení dobre znáša aj suchšiu pôdu. Uplatní sa v moderných mestských predzáhradkách a tam, kde má dostatok miesta. Iba tak vynikne. Zaujímavé je spojenie tohto ihličnanu so solitérnymi kameňmi. Vysádza sa s neporušeným koreňovým balom na jar. Okrem zálievky po vysadení bude potrebovať v prvom roku aj zimnú prikrývku. Neskôr to už nie je potrebné. Keďže rastie pomaly, hodí sa aj do stredne veľkých či menších predzáhradiek, napríklad aj ako solitér. 

Borovica kosodrevina

(Pinus mugo)

Ak sa rozhodnete mať vo svojej predzáhradke ihličnany, toto je určite správna voľba. Drevina má krovitý a kompaktnejší tvar. Obľubuje slnečné miesta so suchšou aj vlhkejšou pôdou, znesie v pôde aj vápnik. Výborne odoláva znečistenému vzduchu, rastie pomaly a nezaberie veľa miesta. Pekná je jej kombinácia s ďalšími zakrpatenými ihličnanmi a vždyzelenými listnáčmi. Borovicu kosodrevinu je ideálne vysádzať na jar s kompaktným koreňovým balom. Kým sa zakorení, treba ju zavlažovať. Po výsadbe sa vyplatí okolie namulčovať drvenou kôrou. Starostlivosť o tento nízky ihličnan nie je zložitá a zvládne ju aj začiatočník. Prednosťou dreviny je to, že nevyžaduje rez a netrpí príliš chorobami a škodcami. Kúpite vo viacerých pekných kultivaroch.

Pivónia

(Paeonia suffruticosa)

Jeden z najkrajších dlhovekých okrasných krov nádherne vynikne v modernej aj vidieckej predzáhradke. Každoročne bohato kvitnúce drevité pivónie sú hodnotné kry. Ak majú vyniknúť, potrebujú dostatok miesta, kde vytvoria krásny trs. Potrebujú slnko alebo polotieň, hlbokú, výživnú a dobre priepustnú pôdu. Tá by mala byť aj mierne vlhká. Nevyžadujú rez ani žiadne špeciálne úkony. Starostlivosť o ne je jednoduchá. Vybrať si môžete z ohromného množstva zaujímavých kultivarov. Kvety môžu byť jednoduché alebo plné. Kry sú pekné aj pod odkvitnutí, na jeseň sa dokonca listy pekne sfarbujú. Drevité pivónie je najlepšie vysádzať na jar, keď je ich ponuka najširšia. Foto isifa/Shutterstock

Pri výsadbe pivoniek zohľadníme aj okolité dreviny – či časom príliš nevyrastú a nezatienia ich. Pozor tiež, aby mali dostatok miesta a neutláčali ich vyššie alebo agresívne rastúce trvalky.

Pakost

(Geranium)

Ak máte predzáhradku situovanú v polotieni, táto aromatická trvalka je do nej ako stvorená. Nádherne a bohato kvitne. Dokonca, čím je staršia, tým viac. Vybrať si môžete z ponuky viacerých druhov aj kultivarov. Pakost nie je vysoký. Kvitne počas celého leta. Kvety sú ružové, biele alebo fialové. Rastlina je nenáročná, hodí sa do vidieckeho aj mestského prostredia. Vysadiť si ju s koreňovým balom môžete počas celého vegetačného obdobia. Pôda by mala byť humózna, priepustná a mierne vlhká. Po dobrom zakorenení znesie aj suchšie obdobie. Inak nevyžaduje žiadnu špecifickú starostlivosť. Je vhodná aj pre začiatočníkov. Pakost vytvára súvislý porast tam, kde sa iným rastlinám nedarí, napríklad pod stromami. Foto isifa/Shutterstock

Keďže sa pakost rýchlo rozrastá a vytvára súvislé porasty, treba ho využiť všade tam, kde sa zle odburiňuje – napríklad na záhon pod okrasné kry.

Text Daniel Košťál
Foto isifa/Shutterstock
Zdroj časopis Urob si sám 5/2018

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.