záhradné jazierko
Galéria (7) Zdroj: isifa/Shutterstock

Na čo nezabudnúť v záhrade počas augusta

Čo všetko by sme mali počas augusta stihnúť v našej ovocnej a zeleninovej záhradke.

kvet kany
 Zdroj: istock

STAROSTLIVOSŤ O KANY

Kany okrem záhonov možno pestovať aj vo väčších črepníkoch na balkónoch či terasách. Do záhrad vnášajú exotickú atmosféru, upútajú farebne výraznými súkvetiami a tiež listami – tie môžu byť aj panašované. Hoci patria k menej náročným rastlinám, napriek našej snahe sa im nie vždy darí. Najlepšie prosperujú na slnečných a teplejších miestach, ideálne v južnej časti Slovenska.

Veľmi dôležité je dopriať im dostatok vlahy, zemina, v ktorej rastú, by nikdy nemala úplne vyschnúť. Vhodné je ich zalievať odstátou vodou skoro ráno. Kany citlivo reagujú na studenú vodu, tá môže spôsobiť zabrzdenie rastu. Okrem vody doprajte kanám aj dostatok živín – prihnojujte ich raz týždenne vo forme zálievky.

Za pravidelné hnojenie sa vám rastliny odmenia svojím vzhľadom. Nezabúdajte ani na odstraňovanie odkvitnutých kvetov, vždy nad posledným listom – vďaka tomu sa vytvoria zakrátko ďalšie kvety.

odstraňovanie výhonkov
Zdroj: istock

V OVOCNEJ ZÁHRADE

Počas augusta je potrebné urobiť viacero dôležitých prác aj okolo ovocných rastlín. Nastáva vhodná doba aj na výsadbu jahôd. Aby vaša snaha nevyšla nazmar, po výsadbe nezabudnite na zavlažovanie sadeníc. Postarať sa treba aj o drobné bobuľové ovocie.

Ríbezliam a egrešom doprajte doplnkovú závlahu a prihnojte ich. Staršie kríky môžete teraz presvetliť – odstrániť najstaršie konáre. Z porastu malín odstráňte všetky vyrodené výhonky, najlepšie tesne nad pôdou. Uvoľníte tak miesto novým silným výhonkom. Z tých však nechajte len tie najsilnejšie, slabšie odstráňte.

Maliny v suchších a teplejších dňoch zavlažujte. V druhej polovici augusta je potrebné ostrihať broskyne, nové výhonky skráťte približne o 1/3 dĺžky. Mladšie stromy sliviek s bohatou úrodou podoprite, aby sa nezlomili (často sa na to zabúda). V tomto období tiež máte príležitosť pustiť sa do očkovania kôstkovín alebo jadrovín.

zeleninové hriadky
Zdroj: istock

ZELENINOVÉ HRIADKY

Zeleninová záhrada nás v tomto období už odmeňuje za starostlivosť. Naďalej je však potrebné venovať jej dostatok pozornosti, aby zber úrody pokračoval do jesene. Vysadenú zeleninu zavlažujte a prihnojujte, kyprite pôdu na záhonoch. A nezabúdajte na kontrolu zdravotného stavu. Ak je to potrebné, zasiahnite proti chorobám a škodcom čo najskôr.

Nezabúdajte odstraňovať zálistky z rastlín kolíkových rajčiakov, takisto im odstraňujte spodné listy, aby ste docielili čo najviac vzdušné porasty. Ak máte pri rajčiakoch vysadenú bazalku, odstraňujte jej odkvitnuté súkvetia – rastlina získa kompaktnejší tvar.

V druhej polovici augusta odstrihnite kolíkovým rajčinám rastový vrchol. Pravidelne zberajte plody paprík, cukiet a uhoriek – podporíte tvorbu ďalších. Z rastlín opatrne odstraňujte suché a poškodené listy. Na uvoľnené hriadky si môžete vysiať šalát, špenát alebo reďkovku.

kosatce
Zdroj: istock

DELÍME KOSATCE

V auguste je ideálne obdobie na delenie kosatcov. Staršie trsy môžete nielen rozsadiť na nové miesta, ale aj zmladiť a podporiť ich v bohatšom kvitnutí v nasledujúcich rokoch. Kosatce môžete bez obáv vysádzať aj na to isté miesto. Potrebné je však dôkladne pripraviť pôdu, predovšetkým ju skypriť a obohatiť o kvalitný preosiaty kompost. Trsy kosatcov opatrne vyberieme pomocou videl, rozdelíme na niekoľko menších častí a ponecháme len tie najsilnejšie.

Opatrne otrasieme pôdu a jednotlivé podzemky od seba oddelíme ostrým záhradníckym nožom. Listy skrátime asi o tretinu. Tento úkon je potrebný na rýchlejšie zakoreňovanie. Následne môžeme rastliny vysadiť do pripraveného záhona. Nie však hlboko, podzemky by mali asi z 1/3 vyčnievať z pôdy. Medzi sebou by mali byť vzdialené asi 40 cm. Rastliny po výsadbe dôkladne zavlažujeme, pôda by počas nasledujúcich dní po výsadbe nemala úplne preschnúť. Prihnojovanie nie je potrebné.

zalievanie rastlín
Zdroj: isifa/Shutterstock

NA ŠKODCOV EKOLOGICKY

Počas letných mesiacov sa často v záhrade rozmnožia rôzne škodce. Väčšinou rýchlo siahame po vhodnom chemickom prípravku. Nie vždy je to ale vhodné, navyše, pravidelné používanie často agresívnych chemických ochranných prostriedkov môže narušiť aj dobre fungujúci prirodzený záhradný ekosystém.

Na nevítaných návštevníkov záhrady môžeme skúsiť aj ekologickejšie prostriedky – rastlinné výluhy, odvary alebo zákvasy. Zužitkujte napríklad aj buriny, ktoré bežne rastú v záhrade. Vyrobiť si takto môžete zákvas z čerstvej alebo sušenej pŕhľavy, ktorý pomôže v boji s voškami. Rovnakým spôsobom využijete aj listy púpavy alebo lopúcha či takisto žlto kvitnúceho vratiča, ktorý osoží nielen proti voškám, ale aj múčnatke. Ak chcete posilniť odolnosť rastlín, odporúčame využiť aj prasličku.

Pri každej rastline môže byť iný odporúčaný postup, ako ju pred aplikáciou pripraviť. Tiež je nutné vedieť, že rastlinné prípravky je potrebné aplikovať opakovane a dlhší čas, tým sa ich účinok zvyšuje.

Galéria

delenie kosatcov
zalievanie rastlín
zeleninové hriadky
záhradné jazierko

Text: Daniel Košťál
Foto: isifa/Shutterstock, iStock.com
Zdroj časopis Urob si sám 8/2019

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.