Iris ako súčasť okrasného záhona

Iris ako súčasť okrasného záhona

Irisy (kosatce) sú zaujímavé rastliny, ktoré sú vítaným oživením okrasného záhona. Z botanického hľadiska sa zaraďujú do čeľade Iridaceae. Našli by sme ich rásť na severnej pologuli, a to predovšetkým v oblastiach Stredomoria a Ázie. Medzi irismi nájdeme aj také druhy, ktoré sú mrazuvzdorné, ale aj citlivé. Smutnou skutočnosťou je, že tri druhy vyhynuli. Niektoré zas patria k ohrozeným.

Lokalita výskytu

Tieto pozoruhodné rastliny rastú napr. v listnatých, zmiešaných a ihličnatých lesoch mierneho pásma, v močarinách, kroviskách, na alpínskych lúkach, ale aj na zaplavovaných travinách.

iris

Podmienky pestovania

Irisy bez pochýb priťahujú pozornosť svojimi kvetmi, ktoré sú zvláštne a výrazné.
Vzrastom patria k vyšším rastlinám a vyžadujú si aj dostatok priestoru. Hodia sa na solitérnu výsadbu, ale pekne vyniknú aj v spoločnosti iných druhov irisu. Nie je vylúčená ani kombinácia s inými rastlinnými druhmi, vkusne zakomponované môžu byť príjemným oživením záhona.
Irisy obľubujú dobre priepustnú piesočnatú pôdu. Vyhovuje im priame slnko až čiastočný tieň, čo je ich druhovou podstatou. Dobré je venovať pozornosť aj listom, poškodené alebo napadnuté je potrebné odstrániť.
iris
iris

Rozmnožovanie

Kosatce vytvárajú podzemok, pomocou ktorého sa rozmnožujú. Podzemky sa rozdelia, pričom je dôležité, aby oddelený podzemok disponoval rastovým vrcholom.
Druhou možnosťou rozmnožovania sú semená. Irisy môžeme rozdeliť na dve pomyselné skupiny – samoopelivé a také, ktoré sa opeľujú umelo. Pri kosatcoch sa môžeme stretnúť s nepravidelným klíčením. Pri semenách mrazuvzdorných druhov máme na výber dve možnosti: buď sa vysejú priamo na stanovište, alebo sa uchovajú pri teplote 2 – 4 °C do jari. Samotná tvorba kvetu závisí od druhu.

iris

Kosatec nemecký (Iris germanica)

Predstavuje trvácu bylinu, ktorá sa pestuje ako okrasná rastlina. Kosatec je ozdobou parkov a okrasných záhrad. Plodom sú tobolky. Pôvodným domovom tohto druhu je Stredozemie. Kvety sa vytvárajú v júni. Inými druhmi sú napr. kosatec bledý, florentský……

iris
iris

iris

Text a foto: Bc. Tatiana Plešová

Komentáre

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.