image 39361 25 v1
Galéria (12)

Ako do záhrady zakomponovať záhradný domček a okrasnú zeleň

Záhradný domček je nielen praktickou, ale môže byť aj dekoratívnou súčasťou záhradného priestoru. Vyžaduje si však citlivé zakomponovanie a precízny výber zelene do svojho okolia. Až potom vznikne oku lahodiace spojenie.

Galéria

Obkľúčený rastlinami
Obkľúčený rastlinami
Obkľúčený rastlinami
Obkľúčený rastlinami
Obkľúčený rastlinami
Obkľúčený rastlinami
Obkľúčený rastlinami
Obkľúčený rastlinami

Cestu k záhradnému domčeku môžete olemovať črepníkmi s rastlinami – tie aspoň čiastočne odpútajú pohľady napríklad od nádrže na dažďovú vodu. Celý domček zamaskujete, ak ho natriete rovnakou farbou ako plot. 

Nebojte sa farieb

Záhradné domčeky väčšinou pôsobia fádne. Je to škoda, pretože tie takisto dotvárajú záhradu. Otvorte sa zmene a darujte domčeku výraznejšiu farebnosť. Netradičná, ale atraktívna je napríklad modrá farba, ktorá ochladzuje a zároveň priestor opticky prehlbuje. Vyskúšajte toto riešenie, najmä ak chcete ozvláštniť pochmúrne a nudne sa tváriaci tmavý kút v záhrade vytvorený prevažne zo zelených rastlín.

Skrýša v zeleni

Domček umiestnite napríklad pod vyšší strom niekde v rohu záhrady a jeho okolie vysaďte rozmanitými (aj netradičnejšími) drevinami. Zaujímavý akcent dodáva prístupovej cestičke kovový oblúk s popínavým viničom.

Jeden typ dlažby v okolí domčeka by pôsobil vizuálne lepšie. Zároveň by šlo o praktické riešenie, keďže v domčeku je uskladnená kosačka – pre lepšiu manipuláciu a prístup k trávniku je vhodnejšia dlažba v jednej rovine.

Vidiecky štýl

Vidiek si žiada ruže, kvitnúce trvalky, dvojročky a letničky. Základom je rozmanitosť. Venujte rastlinám viac miesta. Môžu sa aj rozbujnieť, pôsobí to prirodzenejšie. Dôležitá je pritom pohodlná cestička vedúca k záhradnému domčeku. A aby bola idylka dokonalá, nezabudnite na malé posedenie.

Malá oáza

Kávu si možno vychutnať aj pri záhradnom domčeku. Máte veľa možností, ako si jeho okolie vysadiť. V polotieni a čiastočne pod stromom sa bude dariť hortenziám, krušpánu aj funkii. Nezabudnite ani na popínavé rastliny, podporia romantickú a pohodovú náladu.

Dobrá rada

Popínavá zeleň môže čiastočne zamaskovať záhradný domček, nemala by vám však „prerásť cez hlavu“. Väčšina týchto drevín patrí k rýchlo rastúcim a časom môžu prekážať. Preto ich treba strihať a obmedzovať v raste.

Oživujúca premenlivosť

Nechce sa vám investovať do drahých drevín, pretože váš záhradný domček je len provizórne umiestnený v záhrade? Potom skúste jeho okolie vysadiť letničkami. Vysejte ich do pripravenej pôdy počas jari. Doplniť ich môžete vyššími trvalkami a georgínami. Každý rok tak môže toto miesto získať inú, ale vždy niečím zaujímavú podobu.

Ako využiť staré palety?

Napríklad aj takto. Po miernej úprave poslúžia napríklad ako netradičný vstup do záhradného domčeka. Zároveň sa stanú aj miestom pre rastliny v črepníkoch a drobné dekoračné predmety. Aj okolie záhradného domčeka by malo pôsobiť pekne. V tomto prípade by bolo vhodnejšie zvoliť namiesto množstva črepníkov s nie príliš zaujímavými rastlinami aspoň jeden pekne kvitnúci ker, prípadne nižšie trvalky. Zároveň by sa tak čiastočne zamaskovali nevzhľadné okraje paliet.

Na stene

Ak nie je v okolí záhradného domčeka miesta nazvyš, prípadne je celá plocha vydláždená, rastliny, ale aj dekorácie možno umiestniť priamo na jednu z jeho slnečných stien. Môže tak vzniknúť originálne miesto. Dbajte však na to, aby každá rastlina mala svoj priestor. Lepšie je zachovať jednotný štýl, inak vznikne neharmonický celok, ktorý rozhodne nebude lahodiť žiadnemu oku.

Dobrá rada

Nepreháňajte to s množstvom svietidiel a dekoračných predmetov. Nezabudnite, že prístupová cestička k domčeku má byť v prvom rade praktická a bezpečná, pričom je dobré, keď ladí s celkovým záhradným štýlom.

Text: Daniel Košťál
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Urob si sám 2/2017

  1. robin Hudec says:

    Moc pekná inšpirácie, na štvrtej fotke je krásny kovaný nábytok, tiež uvažujem nad týmto materiálom, konrétně: https://www.kovian.sk/Dom-dielna-zahrada/Do-zahrady/ čo si myslíte o tomto?

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje