Jedlý živý plot namiesto tují

Jedlý živý plot a žena
Zdroj: Sparsholt

Ak chcete vysadiť nový živý plot, zabudnite na vždyzelené dreviny, ako sú tuje či cyprušteky. Prirodzenú hranicu, ktorá slúži ako ochrana súkromia a je dôležitým biotopom mnohých pôvodných druhov zvierat, vytvorte radšej z voľne rastúcich krov, ktoré vám prinesú aj chutnú úrodu.

Voľne rastúci živý plot z opadavých krov na hranici pozemku ponúka totiž nielen ochranu súkromia, ale aj kvety a chutné plody. Nemusíte sa báť náročnej starostlivosti o ne, pretože pri nich stačí vykonať takzvaný čistiaci rez len raz za pár rokov. Mnohé druhy nepútajú svoju pozornosť len kvetmi a bobuľami na konci leta, ale prekvapia aj nádherným zafarbením v jeseni či farebnými konárikmi v zime. Veľmi pekný živý plot môže byť z bazy čiernej, šípok, hlohu, arónie, vtáčieho zobu, kaliny alebo trnky.

Ak máte priestor, môžete takýto živý plot vysadiť aj vo viacerých striedavých radoch – vyššie kry, ako je baza čierna, vysaďte dozadu v rozstupoch 1 meter, nižšie kry, ako sú šípky, zasa dopredu v rozstupoch 70 cm. Dvojradové živé ploty by mali byť široké najmenej 2 metre.

Výsadba stromčekov
Korene namočte do vedra s vodou asi na 30 minút, kým si vykopete výsadbovú jamu. Potom všetky poškodené alebo príliš dlhé korene skráťte, podporíte tak rast nových koreňov. | Zdroj: WildlifeHedge

4 kroky k výsadbe živého plota

 1. Na dno výsadbovej jamy nasypte prášok alebo granule mykoríznych húb alebo ho rozrobte v nádobe s vodou a korene obaľte vytvoreným gélom. Následne umiestnite rastlinu do jamy.

  Granule mykoríznych húb
  Zdroj: WildlifeHedge
 2. Zasypte korene pôdou a v okolí kmienka ju dobre utlačte. Rastlinu potom skontrolujte jemným potiahnutím, či je bezpečne na svojom mieste.

  Zasypávanie koreňov pôdou
  Zdroj: WildlifeHedge
 3. Po vysadení všetkých stromčekov v živom plote prichádza na rad rez. Každý jeden vrchol stromčeka zrežte asi o polovicu, čím posilníte a zahustíte ich rast v živom plote.

  Rez stromčekov
  Zdroj: WildlifeHedge
 4. Vysadené a skrátené stromčeky dobre zalejte a nakoniec ich nasteľte vrstvou záhradného kompostu v okolí koreňov. V budúcom roku ich dobre zalievajte.

  Vrstva záhradného kompostu
  Zdroj: WildlifeHedge

Prečo kupovať stromčeky v koreňových baloch?

Výhody: pohodlná manipulácia, bezpečný prevoz, prehľadnosť informácií, vyššia ujateľnosť

Nevýhody: vyššia cena

Tieto kry saďte až na jar

 • Všetky druhy pochádzajúce z teplejších oblastí, ako je šalvia, levanduľa či latnatec.
 • Druhy odolné proti suchu s mäsitými alebo chlpatými listami, ktoré nemajú rady zimu a nadmernú vlhkosť. Patria sem rozchodníky, santoliny, skalné ruže, paliny.
 • Okrasné trávy z teplých regiónov, ako je ozdobnica, perovec či proso.
 • Všetky vždyzelené druhy, niektoré sú však odolnejšie, ako je napríklad vtáčí zob, zelolez lesklý či vždyzelený dráč.

Text: redakcia, Monika Králová

Foto: WildlifeHedge, Sparsholt

Zdroj: Časopis Urob si sám

Komentáre

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.