Jedlý živý plot namiesto tují
Ak chcete vysadiť nový živý plot, zabudnite na vždyzelené dreviny, ako sú tuje či cyprušteky. Prirodzenú hranicu, ktorá slúži ako ochrana súkromia a je dôležitým biotopom mnohých pôvodných druhov zvierat, vytvorte radšej z voľne rastúcich krov, ktoré vám prinesú aj chutnú úrodu.
Galéria
Voľne rastúci živý plot z opadavých krov na hranici pozemku ponúka totiž nielen ochranu súkromia, ale aj kvety a chutné plody. Nemusíte sa báť náročnej starostlivosti o ne, pretože pri nich stačí vykonať takzvaný čistiaci rez len raz za pár rokov. Mnohé druhy nepútajú svoju pozornosť len kvetmi a bobuľami na konci leta, ale prekvapia aj nádherným zafarbením v jeseni či farebnými konárikmi v zime. Veľmi pekný živý plot môže byť z bazy čiernej, šípok, hlohu, arónie, vtáčieho zobu, kaliny alebo trnky.
Ak máte priestor, môžete takýto živý plot vysadiť aj vo viacerých striedavých radoch – vyššie kry, ako je baza čierna, vysaďte dozadu v rozstupoch 1 meter, nižšie kry, ako sú šípky, zasa dopredu v rozstupoch 70 cm. Dvojradové živé ploty by mali byť široké najmenej 2 metre.
4 kroky k výsadbe živého plota
- Na dno výsadbovej jamy nasypte prášok alebo granule mykoríznych húb alebo ho rozrobte v nádobe s vodou a korene obaľte vytvoreným gélom. Následne umiestnite rastlinu do jamy.
- Zasypte korene pôdou a v okolí kmienka ju dobre utlačte. Rastlinu potom skontrolujte jemným potiahnutím, či je bezpečne na svojom mieste.
- Po vysadení všetkých stromčekov v živom plote prichádza na rad rez. Každý jeden vrchol stromčeka zrežte asi o polovicu, čím posilníte a zahustíte ich rast v živom plote.
- Vysadené a skrátené stromčeky dobre zalejte a nakoniec ich nasteľte vrstvou záhradného kompostu v okolí koreňov. V budúcom roku ich dobre zalievajte.
Prečo kupovať stromčeky v koreňových baloch?
Výhody: pohodlná manipulácia, bezpečný prevoz, prehľadnosť informácií, vyššia ujateľnosť
Nevýhody: vyššia cena
Tieto kry saďte až na jar
- Všetky druhy pochádzajúce z teplejších oblastí, ako je šalvia, levanduľa či latnatec.
- Druhy odolné proti suchu s mäsitými alebo chlpatými listami, ktoré nemajú rady zimu a nadmernú vlhkosť. Patria sem rozchodníky, santoliny, skalné ruže, paliny.
- Okrasné trávy z teplých regiónov, ako je ozdobnica, perovec či proso.
- Všetky vždyzelené druhy, niektoré sú však odolnejšie, ako je napríklad vtáčí zob, zelolez lesklý či vždyzelený dráč.
Text: redakcia, Monika Králová
Foto: WildlifeHedge, Sparsholt
Zdroj: Časopis Urob si sám
Komentáre