Jedlý živý plot a žena
Galéria (7) Zdroj: Sparsholt

Jedlý živý plot namiesto tují

Ak chcete vysadiť nový živý plot, zabudnite na vždyzelené dreviny, ako sú tuje či cyprušteky. Prirodzenú hranicu, ktorá slúži ako ochrana súkromia a je dôležitým biotopom mnohých pôvodných druhov zvierat, vytvorte radšej z voľne rastúcich krov, ktoré vám prinesú aj chutnú úrodu.

Galéria

Jedlý živý plot a žena
Granule mykoríznych húb
Zasypávanie koreňov pôdou
Rez stromčekov
Vrstva záhradného kompostu
Výsadba stromčekov

Voľne rastúci živý plot z opadavých krov na hranici pozemku ponúka totiž nielen ochranu súkromia, ale aj kvety a chutné plody. Nemusíte sa báť náročnej starostlivosti o ne, pretože pri nich stačí vykonať takzvaný čistiaci rez len raz za pár rokov. Mnohé druhy nepútajú svoju pozornosť len kvetmi a bobuľami na konci leta, ale prekvapia aj nádherným zafarbením v jeseni či farebnými konárikmi v zime. Veľmi pekný živý plot môže byť z bazy čiernej, šípok, hlohu, arónie, vtáčieho zobu, kaliny alebo trnky.

Ak máte priestor, môžete takýto živý plot vysadiť aj vo viacerých striedavých radoch – vyššie kry, ako je baza čierna, vysaďte dozadu v rozstupoch 1 meter, nižšie kry, ako sú šípky, zasa dopredu v rozstupoch 70 cm. Dvojradové živé ploty by mali byť široké najmenej 2 metre.

Výsadba stromčekov
Korene namočte do vedra s vodou asi na 30 minút, kým si vykopete výsadbovú jamu. Potom všetky poškodené alebo príliš dlhé korene skráťte, podporíte tak rast nových koreňov. | Zdroj: WildlifeHedge

4 kroky k výsadbe živého plota

 1. Na dno výsadbovej jamy nasypte prášok alebo granule mykoríznych húb alebo ho rozrobte v nádobe s vodou a korene obaľte vytvoreným gélom. Následne umiestnite rastlinu do jamy.

  Granule mykoríznych húb
  Zdroj: WildlifeHedge
 2. Zasypte korene pôdou a v okolí kmienka ju dobre utlačte. Rastlinu potom skontrolujte jemným potiahnutím, či je bezpečne na svojom mieste.

  Zasypávanie koreňov pôdou
  Zdroj: WildlifeHedge
 3. Po vysadení všetkých stromčekov v živom plote prichádza na rad rez. Každý jeden vrchol stromčeka zrežte asi o polovicu, čím posilníte a zahustíte ich rast v živom plote.

  Rez stromčekov
  Zdroj: WildlifeHedge
 4. Vysadené a skrátené stromčeky dobre zalejte a nakoniec ich nasteľte vrstvou záhradného kompostu v okolí koreňov. V budúcom roku ich dobre zalievajte.

  Vrstva záhradného kompostu
  Zdroj: WildlifeHedge

Prečo kupovať stromčeky v koreňových baloch?

Výhody: pohodlná manipulácia, bezpečný prevoz, prehľadnosť informácií, vyššia ujateľnosť

Nevýhody: vyššia cena

Tieto kry saďte až na jar

 • Všetky druhy pochádzajúce z teplejších oblastí, ako je šalvia, levanduľa či latnatec.
 • Druhy odolné proti suchu s mäsitými alebo chlpatými listami, ktoré nemajú rady zimu a nadmernú vlhkosť. Patria sem rozchodníky, santoliny, skalné ruže, paliny.
 • Okrasné trávy z teplých regiónov, ako je ozdobnica, perovec či proso.
 • Všetky vždyzelené druhy, niektoré sú však odolnejšie, ako je napríklad vtáčí zob, zelolez lesklý či vždyzelený dráč.

Text: redakcia, Monika Králová

Foto: WildlifeHedge, Sparsholt

Zdroj: Časopis Urob si sám

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje