tienenie úrody
Galéria (7) Zdroj: istock.com

Ako vytvoriť rastlinám tieň v záhrade, keď im prirodzený chýba

Máte záhradku na mieste, kde je letné slnko veľmi intenzívne a tieň žiaden? Aj keď mnoho plodín slnko potrebuje, keď je ho veľa, môže uškodiť. Preto je najlepším riešením zabezpečiť v záhrade aspoň čiastočný popoludňajší tieň, ktorý bude fungovať ako slnečná clona.

Galéria

tienenie úrody
tienenie úrody
slnečnice v záhrade
tienenie rastlín
vistéria na pergole
slnečník v záhrade

Prečo tieniť rastliny na poludní a krátko popoludní? Na vlastnej koži vieme, že medzi 12. až 15. hodinou je letné slnko najintenzívnejšie. Tak, ako by sme v horúčavách počas týchto hodín mali radšej byť v interiéri, aj rastliny sa potešia ochrane. Nemusíte sa obávať, že im uškodíte a nebudú mať dostatok slnka na rast a zrenie. Ranné a dopoludňajšie slnko rastlinám totiž poskytuje dostatok energie prostredníctvom fotosyntézy, a to bez nadmerného tepelného stresu z celodenného pobytu na slnku.

tienenie rastlín
Zdroj: istock.com

Keď rastlinám poskytneme dočasný tieň, znížime množstvo straty vlhkosti odparovaním vody z listov rastlín.

Navyše, väčšina zeleniny je stresovaná, keď sú teploty vyššie ako 35 ° C, čo na otvorenej záhrade pri súčasných priam tropických horúčavách nie je zriedkavé. Tieň udržuje priame slnko mimo lístia rastlín, chránená oblasť bude približne o 5 až 10 ° C chladnejšia ako oblasti bez tieňa.

Ktoré plodiny potrebujú pri extrémnom slnečnom svite dočasný tieň a ktoré nie?

Tieň potrebujú: jahody, paradajky, papriky, baklažán, tekvica, cuketa, cesnak, černice.

Bez tieňa sa zaobídu: kukurica, hrozno, melón, bazalka, sladké zemiaky, slnečnica, okra.

Rastliny, ktorým čiastočným tieňom predĺžime sezónu: uhorky, fazuľa, hrach, cvikla, mrkva, šalát, kel, reďkovky, zemiaky, špenát.

Ako vytvoríte v záhrade tieň?

Rastliny v záhrade môžeme pred slnkom chrániť veľmi jednoducho – podobne ako seba. Slnečníkmi, tienidlami, ale aj inými rastlinami, ktorým nerobí plné slnko problém. Napríklad, vysadením viniča k zelenine, ktorú chceme tieniť. Nezabúdajme ani na to, že i keď mnohé rastliny v lete uvítajú čiastočný tieň, počas chladnejších mesiacov je slnko výhodou. Preto je ideálny dočasný, nie dlhodobý tieň.

Na letné slnko myslite už pri výsadbe

Všimnite si, ktoré časti vašej záhrady dostávajú prirodzene ranné slnko a popoludňajší tieň. Tieto plochy sú ideálne na pestovanie plodín, ktoré potrebujú tieň. Ak je vaša záhrada na plnom slnku, zvážte použitie tieniacich sietí. Na trhu nájdete záhradné tienidlá rôznej hustoty, takže čiastočne cez ne preniká aj slnko. Pri inštalovaní tieniacej siete nedovoľte, aby sa dotýkala rastlín. Najlepšie je ponechať 80 až 100 cm priestor, aby vzduch mohol cirkulovať okolo rastlín. Sieť sa dá ľahko pripevniť k mriežkam prostredníctvom suchých zipsov, navyše ju môžete podľa potreby zrolovať.

tienenie úrody
Zdroj: istock.com

Nielen vinič, ale aj slnečnice

Slnečnice vysaďte do záhrady na miesta, kde je potrebný dočasný tieň. Rastú rýchlo, pestujú sa bez problémov a vysoké odrody poskytnú pre vaše plodiny úľavu od priameho slnka. Samozrejme, vysaďte ich tak, aby vrhali tieň, kde je to vítané.

slnečnice v záhrade
Zdroj: istock.com

Slnečníky

Najjednoduchší a pritom efektívny spôsob, ako uchrániť plodiny pred intenzívnym slnkom. Ľahko ich nakloníte či premiestnite tam, kde je treba. Myslite na to, že slnečníky často blokujú 100 % slnečného žiarenia, a teda večer ich zatvorte alebo nakloňte tak, aby rastliny mali ráno a dopoludnia dostatok slnka.

slnečník v záhrade
Zdroj: istock.com

Pergola s popínavými rastlinami

Estetickým riešením je aj konštrukcia, na ktorej pestujete popínavé rastliny – či už okrasné alebo úžitkové. Pod ňou môžete pestovať rastliny citlivejšie na priame slnko.

vistéria na pergole
Zdroj: istock.com

Sabína Zavarská
Foto: istock.com

  1. Ján says:

    dobrý deň, mám na Vás veľkú prosbu ……………bolo by možne dostať kontakt na „“““Ako vytvoriť rastlinám tieň v záhrade, keď im prirodzený chýba““““
    kto robí tie yatienie záhrad

    Ďakujem

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.