Ako na rekonštrukciu tienistej záhrady
Galéria (12)

Ako na rekonštrukciu tienistej záhrady

Na pozemku sa radikálne zmenili svetelné podmienky. Príčina nie je v prírode, ale v zásahu človeka. Výrazná dopravná stavba, ktorá vyrástla nad hlavami majiteľov, vytvára dlhotrvajúci tieň. Skutočnosť, s ktorou treba rátať a prispôsobiť jej návrh riešenia.

Galéria

Tienistá záhrada návrh
Tienistá záhrada návrh
Tienistá záhrada návrh
Tienistá záhrada návrh
Tienistá záhrada návrh
Tienistá záhrada návrh
Tienistá záhrada návrh
Tienistá záhrada návrh

ČO CHCEL MAJITEĽ?

Podmienkou majiteľov bolo vytvorenie 2 prekrytých parkovacích miest priamo na pozemku a návrh záhradného altán­ka, ktorého umiestnenie bolo dané vopred vybetónovanou platňou. Takisto vyvstala požiadavka na presvetlenie tienistej vyše 70-ročnej záhrady.

      Pôvodný stav

V predzáhradke

V predzáhradke sme ponechali rastúci ihličnan a doplnili ho o výsadbu kvitnúcich trvaliek, ktoré svojimi farebnými kvetmi trochu rozjasnia priestor. Ako nástielku do záhonov sme použili svetlé drvené kamenivo s malou frakciou, napríklad 4 až 8 mm.

PODMIENKY NA ZALOŽENIE ZÁHRADY

Svetlo

Dôležitou podmienkou na založenie záhrady je dostatok, respektíve nedostatok svetla. Samozrejme, nie je to jediná nástraha, ktorá sa postaví do cesty priestoru spĺňajúcemu požiadavky vysnívanej záhrady.

Voda

Okrem svetelných podmienok nesmieme zabudnúť na kvalitu pôdy alebo náročnosť výsadby na vodu. Potreba vody závisí od možnosti, ktorú si zvolíme na zavlažovanie rastlín. Lacnejšou, ale menej komfortnou alternatívou je rozhodnúť sa pre ručné zalievanie.

Automatické zavlažovanie

Drahšia a na stavebné zásahy náročnejšia alternatíva je automatický zavlažovací systém – pomocou dýz zavlažujeme hlavne trávnik a pomocou kvapkovej hadice samotnú výsadbu. Túto alternatívu odporúčame, ak uvažujeme nad plochou trávnika. Ten má totiž veľké nároky na spotrebu vody, s čím súvisia časté intervaly zavlažovania. Naopak, interval zavlažovania výsadby sa neopakuje tak často a približne po 3 rokoch môžeme automatické zavlažovanie odstaviť, keďže sa rastliny zakorenili a nepotrebujú zalievanie.

Pôda

Ak výsadba potrebuje kvalitnejšiu pôdu alebo úplne iný typ pôdy, ako sa ponúka priamo na pozemku, vieme pri výsadbe reagovať a pôdu nahradiť lokálne. Napríklad použitím rašeliny alebo kyslého substrátu.

Múrik z oplotenia

Na druhé parkovacie miesto musí byť zabezpečený plnohodnotný prístup. Ten dosiahneme čiastočným odstránením starého oplotenia, ktoré predtým rozdeľovalo pozemok. Oplotenie sa však nemusí odstrániť úplne. Jeho betónovú časť, najmä pri vstupe cez hlavnú bránu, necháme vcelku. Múrik poslúži ako opora vyvýšeného záhona, ktorý bude polkruhovým tvarom kopírovať vonkajšie oplotenie a smerom k parkovacím miestam sa bude pozvoľne zvažovať.

Vyvýšený záhon

Vyvýšený záhon po obvode pozemku poskytne ďalšie potrebné centimetre na izolovanie sa od rušnej cesty pomocou výsadby. Suchý múrik spevňujúci vyvýšený záhon môže byť z lomového kameňa, poprípade zo starých tehál, tie však rýchlo podliehajú poveternostným vplyvom.

Pultové strechy

Prekrytia parkovacích miest aj altánka majú pultové strechy. Nízky sklon konštrukcii nepridáva zbytočne na rozmeroch. Subtílnejšia strecha bude pôsobiť prívetivejšie a modernejšie.

      Existujúce spevnené plochy zo zatrávňovacích tvárnic zostali zachované a doplnili sa o ďalšie kusy tvárnic, čo poslúžilo najmä na vytvorenie ďalšieho miesta na parkovanie.

Prístrešky a altánok v zadnej časti záhrady

Prístrešok na parkovanie je v tesnom susedstve záhradného altánka. Keďže tieto 2 stavby sa navzájom ovplyvňujú, ale ich funkcia je úplne odlišná, boli prepojené horizontálnym latovaním. Tak sa obidve stavby síce spojili, no štruktúra kladenia latiek vytvorila medzi nimi deliacu stenu. Plusom tohto riešenia je, že túto stenu možno využiť napríklad na ukladanie palivového dreva.
Veľkosť altánka je určená na pohodlné stolovanie minimálne 4 osôb. Prístup je zabezpečený po andezitových nášľapných kameňoch priamo cez trávnik k rodinnému domu a vo vedľajšej vetve k hospodárskej budove.

Bylinkový záhon

V blízkosti altánka sa nachádza vyvýšený bylinkový záhon. Mať bylinky poruke padne vhod najmä počas grilovacej sezóny. Na vyvýšenom mieste sú dostupnejšie a prázdny roh našiel využitie. Bylinky zvládajú pomerne dobre tieň. Niektoré druhy nevyrástli do takých rozmerov ako na slnečnom stanovišti. Vhodné druhy sú pažítka, oregano, mäta, šalvia, kôpor a tymian.

      Pôvodný stav

Očami architekta
Na pozemku sa nachádzali ovocné stromy. V návrhu ich časť zostala – vytvárajú malý sad obkolesený okrasnou výsadbou. Tak vzniká spojenie úžitkovej a okrasnej záhrady. Navyše, koruny stromov sú ďalším prvkom, ktorý prispieva k izolácii hluku z cesty.

Návrh výsadby

Výsadbu v tienistej záhrade by mala tvoriť:
• vždyzelená kostra z prunusu, pierisu a rododendronu
všetky tieto kry majú výšku 3 m, sú mohutné; vhodné odrody: ’Album Novum‘, ’Diane‘, ’Flavia‘, ’Scarlet Wonder‘; vhodné farby: biela a ružová
• podsadba
ideálne sú funkie (Hosta), najlepšie hybridné odrody, prípadne kopytník (Assarum) alebo pachysandra
(Pachysandra terminalis)

Text: Ing. arch. Miroslav Šteiner
Foto a vizualizácie: archív autora
Zdroj: časopis Urob si sám 8/2016, JAGA GROUP, s.r.o.

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje