Ako ušetríte vodu pri zalievaní, a pritom neohrozíte úrodu?

zalievanie záhrady
Zdroj: istock.com

V horúcich dňoch si záhrada vyžaduje hojné zavlažovanie, špeciálne tie druhy rastlín, ktorých plody sú plné vody. Účty za vodu sa môžu výrazne zvýšiť. Ako ušetríte vodu bez toho, aby ste ohrozili rastliny a úrodu?

Znížme spotrebu vody

Letné zavlažovanie trávnika a záhrady môže zvýšiť spotrebu vody dvoj- až štvornásobne v porovnaní s ostatnými ročnými obdobiami. O to prekvapivejším zistením je skutočnosť, že takmer polovicu vody míňame zbytočne. Ako je to možné?

zalievanie záhrady
Zdroj: istock.com

Nesprávne rozloženie rastlín

Záhradníctvo je umenie, ktoré zahŕňa aj správne vysadenie rastlín nielen vzhľadom na potrebu slnka, kvalitu pôdy či estetickú úroveň. Veľmi dôležité je rozčleniť rastliny aj podľa toho, koľko vody potrebujú.

Prečítajte si tiež:

Jednoduché kroky, ako ochrániť záhradu počas horúceho počasia

Ak umiestnime vedľa seba paradajky či uhorky, ktoré potrebujú veľa vody a rastliny, ktoré obľubujú suchšiu pôdu, môže nastať niekoľko situácií, pričom ani jedna nebude ideálna: buď budú trpieť rastliny, ktoré potrebujú veľa vody alebo – ak budete zalievať dostatočne – budú trpieť tie, ktoré nepotrebujú toľko zalievať. Výsledkom môže byť nielen zlý rast a horšia kvalita plodov, ale aj šírenie ochorení, najmä tých, ktoré spôsobujú huby. I škodcom sa bude v takýchto podmienkach páčiť.

Náš tip: Okrem toho, že rôzne rastliny majú rôznu potrebu vody, odlišujú sa aj spôsobom a časom zalievania, ktorý im vyhovuje. Niektoré plodiny majú rady zalievanie zvrchu na listy, iné potrebujú zálievku ku koreňu. Najlepším časom na zalievanie väčšiny rastlín je skoré ráno, niektoré však vyžadujú vodu aj večer, či počas dňa. Všímajte si potreby jednotlivých plodín a prispôsobte im spôsob zalievania. Ušetríte vodu a znásobíte šancu na vypestovanie zdravej chutnej úrody.

zalievanie trávnika
Zdroj: istock.com

Používanie automatických zavlažovacích systémov

Naprogramované zalievanie automatickým pomocníkom sa zdá byť skvelou pomôckou a určite má svoje výhody, keď nie ste doma či v záhrade, ale môžete kvôli nemu minúť viac vody ako treba. Najmä, ak ho máte pevne nastavené a neprispôsobujete ho počasiu. V mnohých záhradkách môžete vidieť, že sa automaticky zalievajú i vtedy, keď je napršané, čo ohrozuje rastliny a zbytočne plytvá vodu.

Prečítajte si tiež:

Zalievate rastliny v správny čas? Kedy, čo a ako zalievať

Opačný problém nastáva, ak sa systém pokazí a vy o tom neviete. Navyše, veľká časť vody z postrekovačov sa stráca v dôsledku vetra a odparovania. Podstatne efektívnejšie i efektnejšie je cielené zalievanie podľa aktuálnej potreby a na miesto, kde je treba.

Sabína Zavarská
Foto: istock.com

Komentáre

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.

Ak už registráciu máte, prihláste sa.