Zornica
Galéria (11) Zdroj: istock.com

Ako si vypestovať jednu z najkrajších cibuľovín vhodných do interiéru?

Zornica má krásne tropické hviezdicové kvety, ktoré osviežia nielen váš interiér, ale aj záhradu. Pestovanie tejto rastliny zo semiačok je dlhodobou záležitosťou, preto sa vopred vyzbrojte trpezlivosťou.

Galéria

Zornica
Zornica
Zornica
Zornica
Zornica
Zornica
cibuľa zornica
Zornica

Kým sa dočkáte čarovných kvetov, potrvá to aj tri roky, niekedy dokonca päť. Ich krása však za to stojí. Semiačka zornice nie sú bežne dostupné, zvyčajne sa rozmnožuje delením cibuľky materskej rastliny, ale môžete ich zohnať od pestovateľov.

Čo treba vedieť, kým zasejete semiačko zornice?

V prvom rade sa pripravte na to, že zo semiačka nevypestujete totožnú rastlinu ako bola materská, pretože ide o hybridy. V každom prípade by mala mať niektoré jej znaky. Ak sa vám podarilo získať semiačka, zasaďte ich čo najskôr. Majú slabú trvanlivosť a zle sa skladujú.

Ak ich predsa len potrebujete uskladniť, semená dobre osušte a vložte do vzduchotesnej nádoby. Takto ich skladujte na chladnom tmavom mieste. Čím dlhšie ich budete mať odložené, tým rastie pravdepodobnosť, že stratia životaschopnosť.

rast zornice
Zdroj: istock.com
rast zornice
Zdroj: istock.com

Ako siať semiačka zornice?

Buď ich vysejete priamo do kvetináča alebo do malých nádob na predpestovanie rastlín. Do zeminy pridajte aj perlit alebo vermikulit, aby bola vzdušnejšia a nehromadila sa v pôde voda. Semiačka vysádzajte po jednom do jednej bunky, prikryte tenšou vrstvou zeminy a zalejte. Snažte sa v črepníku udržať rovnomernú vlhkosť, zabráňte premočeniu pôdy. O tri až päť týždňov by ste mali vidieť prvé vyklíčené semiačka – listy podobné tráve.

cibuľa zornica
Zdroj: istock.com
Náš tip: Skúsení záhradkári sejú len tie semiačka, ktoré majú schopnosť vyklíčiť. Ako to zistia? Dajú ich naklíčiť ešte pred vysiatím – vo vode. Zoberiete si plech alebo sklenú misku, nalejete do nej asi dva centimetre vlažnej vody, na vrch rozložíte semená. Tie, ktoré klesnú na dno nebudú životaschopné a môžete ich vyhodiť. Potom nádobu s ostatnými semiačkami zakryte vekom a položte na teplé miesto, kde každý deň kontrolujte stav semiačok a dostatok vody. V prípade potreby prilejte. Za jeden až štyri týždne životaschopné semená vyklíčia a vytvoria koreň. Z tohto koreňa nakoniec vyrastie cibuľka. Keď má koreň 1,5 cm, sadenica je pripravená na výsadbu.
Zornica
Zdroj: istock.com

Ako sa o zornicu starať, keď vyklíči?

Vyklíčená rastlinka nerastie rýchlo. Po dvoch týždňoch ju prihnojte zriedeným tekutým hnojivom. Sadeniciam bude najlepšie na teplom mieste – predsa len sú to tropické kvety. Ideálnym miestom je skleník alebo parapet s dostatkom nepriameho svetla. Pôdu nechajte medzi zálievkami preschnúť, ale nedovoľte, aby vyschla úplne. Keď sú listy dlhé 10 až 15 centimetrov, môžete svoje sadenice presadiť na miesto, kde ich budete pestovať trvalo. Teda do väčších kvetináčov s hĺbkou najmenej 15-20 centimetrov, aby mali cibuľky priestor na vývoj.

Zornica
Zdroj: istock.com
Zornica
Zdroj: istock.com

Kedy sa konečne dočkáte kvetu?

Niekedy sa vám môže zdať, že listy hnednú a odumierajú, ale kým sa tvoria nové listy, ktoré ich nahradia je všetko v poriadku. Cibuľky sa vyvíjajú prvé dva až tri roky. Na zimu sa vývoj spomaľuje. Po druhom alebo treťom roku rastlina prechádza do prvej fázy vegetačného pokoja. Toto je dobré znamenie, pretože je to signál, že cibuľka vytvára kvet a čoskoro vás odmení svojou krásou. Pri dobrej starostlivosti kvitne zornica raz ročne. Oddelením cibuľky získate rastlinu rovnakú, ako je materská.

Neprehliadnite:

Ako dosiahnuť, aby zornica opakovane kvitla?

Zornica
Zdroj: istock.com

Sabína Zavarská
Foto: istock.com

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje