vysádzanie cibuľovín
Galéria (9) Zdroj: istock.com

5 cibuľových kvetov, ktoré sadíme vo februári

Vo februári je ten správny čas vysadiť päť obľúbených cibuľovín. Ak sa ešte bojíte vysádzať cibuľky vzácnych kvetov von kvôli možným zmenám počasia, predpestujte si ich v interiéri. Ocenia ľahkú a dobre priepustnú pôdu. Naopak – nedarí sa im v mokrých a v ťažkých pôdach.

Galéria

vysádzanie cibuľovín
Ľalia
Chocholka
Chocholka
Liatra
Agapant
Agapant
Galtónia

Ľalie

Ľalia má prekrásny kvet v rôznych farbách a ich odtieňoch. Kvety ľalie sú považované za symbol čistoty, preslávené sú svojou vôňou, veľkosťou i tvarom. Pozitívne je, že ich môžeme vysádzať prakticky kedykoľvek od jesene do jari. Ocenia slnečné miesto, bohatú, ale dobre priepustnú pôdu, hlbokú aspoň 15 až 20 centimetrov. Ak je vo vašej záhrade pôda skôr ťažká a premokrená, uprednostnite pestovanie okrasných cibuľovín v nádobe. Tak ľahko pripravíte presne takú pôdu, aká rastlinám vyhovuje.

Ľalia
Ľalia | Zdroj: istock.com

Chocholka

Poznáme ju aj pod názvom ananásové kvety alebo ananásové ľalie. Má exotické kvety, ktoré pripomínajú tvar sladkého tropického ovocia. Cibuľky chocholky sa von vysádzajú až na jar, ale do kvetináčov a nádob ich môžete vysadiť už teraz. Dobré je vedieť, že ak sú cibule kvetu zasadené v priepustnej pôde, budú odolné voči teplote okolo – 6 °C. Keď ich sadíme do kvetináčov, musia byť hlboké minimálne 15 cm, tak dosiahneme pôsobivé letné exotické kvety.

Chocholka
Chocholka | Zdroj: istock.com

Liatra

Liatra klasnatá – „plápolajúca hviezda“ či „prériové perie“ – je trvalka pochádzajúca zo Severnej Ameriky. Včely a motýle ju priam milujú, ak ich potrebujete prilákať, máte rozhodnuté. Veľké, extravagantné kvety kvitnú v odtieňoch ružovej, fialovej a bielej. Vytvárajú zhluk klasov, ktoré je možné na jar rozdeliť. Tak si môžete vypestovať viac týchto veľmi dekoratívnych rastlín. Cibuľky zasaďte do ľahkej, dobre priepustnej pôdy, do hĺbky asi 5 cm.

Liatra
Liatra | Zdroj: istock.com

Agapant

Existuje veľa krásnych odrôd agapantu, ktoré môžete pestovať vo vlastnej záhradke. Ak ste začiatočník, určite vás poteší, že ich pestovanie je veľmi jednoduché a nenáročné. Pre agapanty je ideálne pestovanie v kontajneroch, pretože pri tomto spôsobe im najjednoduchšie poskytnete ochranu v zimných mesiacoch, ktorú potrebujú. Jednoducho ich v zime prikryte alebo preneste na miesto, kde nemrzne. Cibule zasaďte do hĺbky 8 až 10 centimetrov a do sponu 10 až 15 centimetrov od seba. Dariť sa im bude v kvalitnom a dobre priepustnom komposte. Keď pominú mrazy, nádobu s kvetmi premiestnite von na teplé slnečné miesto.

Agapant
Agapant | Zdroj: istock.com

Galtónia

Galtóniam sa hovorí aj letné hyacinty. Tieto jemné kvety uprednostňujú slnečné stanovište v dobre priepustnej pôde. Zasaďte ich 10 centimetrov hlboko a 10 centimetrov od seba. Galtónia je veľmi dekoratívna honosne pôsobiaca rastlina s klasmi pohojdávajúcich sa bielych kvetov, jemne pripomínajúcich konvalinku. Obzvlášť veľkolepo vyzerá, keď cibuľky zasadíte do veľkých záhonov. V chladnejších oblastiach ich na zimu chráňte tkaninou alebo prezimuje v priestore, kde nemrzne.

Galtónia
Galtónia | Zdroj: istock.com

Text: Sabína Zavarská
Foto: istock.com

  1. Tatiana Blizniaková says:

    Dobrý deň.
    Poprosím o informáciu, kde je možné objednať tieto rastliny.
    Ďakujem

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.