Jabloň „Espalier“
Galéria (15) Zdroj: istock.com

10 stromov, ktoré sú najvhodnejšie do malých záhrad

Aj keď nemáte práve obrovskú záhradu, môžete v nej pestovať stromy. Predtým, ako si vyberiete, ktoré zasadíte, zistite si, aké majú nároky na priestor, akú dosahujú maximálnu šírku a výšku v dospelosti. Aby vás neskôr neprekvapilo, že nebudete môcť v záhradke pestovať nič iné, prípadne, že vám zatienia všetko prirodzené svetlo v interiéri.

Galéria

Jabloň „Espalier“
Okrasné čerešne
Mišpuľník
Judášovec
Okrasné čerešne
Trpasličia odroda broskyne
Muchovník
Eucalyptus pauciflora

Dobre zvolený strom, ktorý je umiestnený efektívne, bude skrášľovať vašu záhradku po celý rok. Neviete si vybrať, kde by bolo stromu najlepšie? Riešením je pestovanie v kvetináči – môžete ho presúvať podľa potreby a ľahšie ho uchránite aj v zime, jednoduchým presunutím do interiéru.

Ak chcete prilákať vtáky, vyberte si stromy s bobuľami. Ak sa chcete potešiť z úrody, pestujte jablone, hrušky alebo čerešne. Hľadáte niečo naozaj malé? Zvážte kríky. Mnohým je možné upraviť korunu tak, aby vyzerali ako malé stromčeky (kalina, orgován, brest).

Japonský javor

Acer palmatum (javor dlaňolistý), ktorému sa kvôli pôvodu hovorí aj japonský javor, má mnoho kultivarov – sú malé a rastú veľmi pomaly. Má krásne sfarbené listy a rastie v atraktívnych tvaroch. Japonskému javoru sa najlepšie darí na chránenom mieste, mimo priameho slnka. Môžete ho pestovať aj vo veľkom kontajneri.

Japonský javor
Japonský javor | Zdroj: istock.com

Krušpán

Krušpán alebo buxus sa dá výborne tvarovať a je ozdobou každej záhrady, používa sa aj na skrášlenie vstupu do domu či ako lem chodníkov. Vyformujte ho do kužeľa, gule, pyramídy, špirál. Poteší vás aj odolnosťou a minimálnou starostlivosťou – okrem pravidelného zastrihávania a zalievania.

Krušpán
Krušpán | Zdroj: istock.com

Hruška vŕbolistá

Ak chcete pestovať ovocný strom, vhodným kandidátom do malých záhrad je, napríklad Pyrus salicifolia ‘Pendula’. Má štíhle, striebristé lístie a vetvy pripomínajúce vŕbové. Znesie väčšinu druhov pôdy, potrebuje však slnečné miesto. Na jar vás poteší krémovo biely, sladko voňajúci kvet.

Hruška vŕbolistá
Hruška vŕbolistá | Zdroj: istock.com

Jablone „Espalier“

Vynikajúce riešenie do malých záhrad, pretože sa pestujú vetvičky len v jednej rovine. Koruna stromu má plochý tvar a je upravená pomocou drevenej konštrukcie. Okrem toho, že vďaka orientácii na slnko a dostupnosti svetla i vzduchu sú plody krásne a zdravé, môžete takúto jabloň využiť aj na ochranu súkromia – ako živý plot.

Jabloň „Espalier“
Jabloň „Espalier“ | Zdroj: istock.com

Trpasličie odrody broskýň a marhúľ

Marhule i broskyne existujú v mini formách, ktoré majú napriek nízkemu vzrastu bohatú úrodu. Potrebujú teplé, slnečné a chránené miesto. Studené miesta zvyšujú riziko poškodenia kvetov. Menším ovocným odrodám svedčí aj pestovanie v kontajneroch.

Trpasličia odroda broskyne
Trpasličia odroda broskyne | Zdroj: istock.com

Mišpuľník

Mišpuľník, známy tiež ako lokvát, je lesklá vždyzelená rastlina vhodná aj do mestských záhradách. Eriobotrya japonica sa pestuje pre voňavé kvety, plody a lesklé lístie. Dorastá až do výšky 8 metrov, preto dobre zvážte jej umiestnenie. Eriobotrya deflexa je obľúbená kvôli bronzovo zafarbeným listom a voňavým kvetom. Dorastá do výšky 5 metrov.

Mišpuľník
Mišpuľník | Zdroj: istock.com

Muchovník

Amelanchier lamarckii vás poteší už skoro na jar nápadnými kvetmi a v lete fialovými plodmi. Na jeseň listy vyblednú a objavia sa v nových farbách – od tmavozelenej po zlatú. Tento druh muchovníka uprednostňuje pestovanie na slnečnom alebo polotienistom mieste, vo vlhkej pôde. Môže dosiahnuť výšku 6 metrov.

Muchovník
Muchovník | Zdroj: istock.com

Eucalyptus pauciflora

Celoročne vám skrášli záhradu vďaka nezvyčajnej kôre, ktorá je „patchworkovou“ kombináciou sivej, zelenej, oranžovej a krémovej. Má stále zelené listy, ktoré vekom rastú a zužujú sa. V lete prekvapí malými, snehobielymi kvetmi. Znesie väčšinu druhov pôdy, ale uprednostňuje plné slnko.

Eucalyptus pauciflora
Eucalyptus pauciflora | Zdroj: istock.com

Judášovec

Cercis alebo judášovec je obdivovaný kvôli kvetom, ktoré kvitnú na jar a v lete vo výrazných ružových odtieňoch. Niektoré kultivary majú tiež pôsobivé bronzové alebo fialové listy. Cercis chinensis ‘Avondale’ dosahuje výšku asi 3 m, zatiaľ čo Cercis canadensis ‘Forest Pansy’ dorastá do výšky 8 metrov.

Judášovec
Judášovec | Zdroj: istock.com

Okrasné čerešne

Okrasné čerešne sú dokonalými stromami pre malé záhrady. Ich jarný kvet je očarujúci a priťahuje opeľovače. Veľmi obľúbená je napríklad odroda Prunus ‘Pink Shell’ s jemným bohatým bielo-ružovým kvetenstvom. Existuje však veľa zaujímavých druhov, z ktorých si určite vyberiete.

Okrasné čerešne
Okrasné čerešne | Zdroj: istock.com

Sabína Zavarská
Foto: istock.com

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje