7 rýchlorastúcich kvetov, ktoré môžete zasadiť aj v lete
Leto je v polovici a vy uvažujete, aké okrasné rastliny by sa ešte dali vysadiť? Či už chcete nahradiť odkvitnuté záhony alebo rozšíriť okrasnú záhradu, máme pre vás dobrú správu. Existuje niekoľko rýchlorastúcich kvetov, ktorých semiačka môžete vysadiť aj v týchto dňoch. Navyše, v rozohriatej pôde – ak je neustále vlhká – klíčia semená veľmi rýchlo. Na udržanie dobrých podmienok klíčenia odporúčame použiť tienidlo.
Galéria
Netýkavka balzamínová
Ešte stále môžete vysadiť pestrofarebnú netýkavku (Impatiens balsamina). Je jednou z mála kvetín, ktoré sa dobre prispôsobia aj tieňu, a teda si ňou môžete spestriť miesta, kde by sa ničomu inému nedarilo. Pochádza z Indie, obľubuje vlhké teplo a kvitnúť začína už o niekoľko týždňov po vysiatí.
Nechtík lekársky
Priamo do pôdy vysiate nechtíky sú dostatočne bujné na to, aby fungovali aj ako krycia plodina na konci sezóny. Od zasiatia sa do kvetu rozvinú už za šesť týždňov, takže sa perfektne hodia do priestorov, ktoré potrebujú v závere leta či na začiatku jesene skrášliť. Semená zasejte von na tienisté miesto a po vyvrcholení letných horúčav ich presuňte do záhonov alebo nádob.
Krasuľka perovitá
Cosmos sulphureus produkuje úžasnú úrodu semien a zároveň je to najjednoduchší kvet na priamy výsev a pestovanie v letnej záhrade. Kvitne v odtieňoch žltej a oranžovej, prosperuje v teple.
Semená klíčia do jedného týždňa. Sadenice sa ľahko presádzajú. Krasuľka priláka opeľovače. Semená rastlín si ľahko zozbierate a odložíte na ďalšiu sezónu.
Aksamietnica nízka
Aksamietnica (najmä nízka odroda ako Tagetes patula) je krásnym spôsobom, ako ozdraviť pôdu na miestach, kde sa vyskytli choroby. V lete vysiate rastliny malokvetých aksamietnic v odtieňoch oranžovej, žltej a mahagónovej sú známe koreňmi, ktoré pomáhajú stimulovať výživnú hodnotu pôdy a zároveň ničia problémové háďatká.
Kapucínka
Nasturtium najlepšie klíči v teplej pôde, neznáša však silné horúčavy, takže ho pokojne môžete vysadiť až v ku konci prázdnin. Nepotrebuje výživnú pôdu, skôr naopak – vo výživnej by kapucínka vytvorila množstvo listov a nie kvetov. Na jeseň rastúce listy a kvety kapucínok sú pekným aj chutným doplnkom šalátov.
Mini slnečnice
Nižšie odrody ozdobných slnečníc sa dajú výborne pestovať aj na konci leta. Dôležité je, aby „videli“ na juh. Slnečnice vysadené v lete začnú kvitnúť asi o osem týždňov.
Pri veľkých horúčavách potrebujú dostatok vlahy a sú zvyčajne kratšie ako slnečnice zasadené na jar – nemusia sa za slnkom tak naťahovať.
Cínie
Cínie s úzkymi listami vysadené uprostred leta sú odolné voči chorobám, i preto sa im hovorí, že sú hviezdy neskorého leta. Ak totiž cínie vysadíme na jar, koncom leta už pravdepodobné budú opadané kvôli starobe, prípadne múčnatke. Teraz je ideálny čas vysiať ďalšie.
Semená môžete predpestovať v malých nádobách vonku v tieni, potom ich ľahko presadíte tam, kde budú potrebné. Odporúčame málokveté úzkolisté cínie, pretože odolávajú chorobám a potrebujú menej vody ako veľkokveté cínie. Obľubujú ich aj včely a motýle.
Sabína Zavarská
Foto: istock.com
Komentáre