Okrasná záhrada vizualizácia
Galéria (7) Zdroj: Ida Furiková

Ako využiť potenciál malej záhrady a triky, ako ju opticky zväčšiť

Na prvý pohľad neponúkajú malé a úzke záhrady veľký priestor na dizajnovanie. Ale nemusí to tak byť. Rozdelené na niekoľko plôch a so správnou výsadbou môžu aj malé záhradky urobiť veľký dojem.

Galéria

Okrasná záhrada plná kvetov plán
Usporiadaná užitková záhrada plán
Okrasná záhrada vizualizácia
Okrasná záhrada vizualizácia
Okrasná záhrada vizualizácia
Okrasná záhrada

Pôvodné okrajové časti mesta bývajú tvorené rodinnými domami s neveľkými záhradami a často v nich prevláda vidiecky charakter. V záhradách vidno ovocné stromy, vinič, trávnaté plochy aj zeleninové hriadky. Zmenou majiteľa domu sa však často zmení aj jeho okolie. Z malej úžitkovej plochy sa stávajú okrasné záhrady s trávnikom a trvalkami. Prinášame vám dva varianty riešenia malej záhrady pri rodinnom dome s rozmermi 20 × 12 metrov. Hlavnou požiadavkou majiteľov bolo vytvorenie väčšieho skladu a zastrešeného pracovného altánku s otvoreným vstupom, ktorý má slúžiť na spracovanie úrody z neďalekého vinohradu, ako aj parkovanie bicyklov a odkladanie záhradného náradia.

V malých záhradách je oveľa väčší potenciál, ako si myslíme.

Členovia domácnosti sa nevedeli dohodnúť na využívaní záhradky, keďže nemali predstavu, ako by nová záhrada mala vyzerať. Vznikli preto dve riešenia: úžitkové s ovocnými stromami a zvýšenými záhonmi a okrasné s dekoratívnymi krami a trvalkami. Obe riešenia využívajú princípy permakultúry, ako viacúčelovosť prvkov či efektívne zaobchádzanie so zdrojmi. V návrhoch sa počíta s využitím dažďovej vody i záhradného odpadu.

Okrasná záhrada vizualizácia
Kruhový trávnik slúži na relax a opaľovanie, no zároveň prepája všetky časti záhrady bez nutnosti použiť dláždený chodník. | Zdroj: Ida Furiková

Riešenie 1: Okrasná záhrada plná kvetov

Prvé z riešení ponúka záhradu plnú prevažne okrasných kríkov a trvaliek, ktoré budú striedavo kvitnúť takmer po celý rok. Kry časom prekryjú oplotenie a v záhrade vznikne príjemné miesto na odpočinok.

Okrasná záhrada plná kvetov plán
Zdroj: Ida Furiková

1. Záhradný domček s altánkom

Rozdelený je na tri rovnako veľké časti. Vľavo je sklad vinárskeho náradia a nádob slúžiacich na spracovanie hrozna. Tento sklad je otvorený a umožňuje pohodlné vynesenie objemných predmetov do altánku v strede, kde sa spracúva úroda z vinohradu. Pravá časť je určená na skladovanie záhradného náradia, kosačky a paliva.

2. Staré tehly

Murovaný sklad a plot zo starých tehál podporí vidiecky štýl záhrady. Recykláciou starých tehál môžete pri stavbe aj ušetriť, no vedzte, že práca s nimi je zdĺhavejšia ako s presnými novými tvárnicami. Pozor na nevypálené tehly, ktoré sú omnoho citlivejšie na vlhkosť. Každopádne i pálené tehly je dobré pri použití v exteriéri ošetriť prípravkom proti nasiakavosti.

3. Kruhový trávnik

Tvorí centrálnu časť záhrady. Napriek svojím malým rozmerom pôsobí veľkoryso a dobre sa udržiava. Prepája všetky časti záhrady bez nutnosti použiť dláždený chodník. Správne založený a zdravý trávnik zvládne občas aj väčšiu záťaž, takže nie vždy je nutné v záhrade vytvárať spevnené plochy.

4. Voľne rastúce živé ploty

Po obvode záhrady sú vysadené väčšie kvitnúce kry. Pôsobia prirodzene a vzdušne, pri použití viacerých druhov sa konáre navzájom prepletajú. Kvitnúce druhy lákajú do záhrady včely a motýle. Neskôr, keď sa na rastlinách objavia plody, slúžia ako potrava pre vtáky. Medzi vhodné domáce druhy možno zaradiť orgován, vtáčí zob, bazu alebo vždyzelený smrek či tis.

5. Korténová misa

Zlepšuje mikroklímu ochladzovaním ovzdušia, no zároveň časom do záhrady priláka vtáctvo, ktoré v horúcich dňoch zúfalo hľadá zdroj vody. Nádoba nepotrebuje prípojku na vodu ani čerpadlo. Vodu stačí pravidelne dopĺňať a raz za čas vymeniť. Hlbšie misy možno obohatiť o vodné rastliny v špeciálnych nádobách. Doplnením (solárneho) čerpadla prinesiete do záhrady i zvuk padajúcej vody.

6-7. Kamenná dlažba

Možno ju uložiť do betónu, do suchého betónu so štrkovým obsypom alebo nasucho do štrkového lôžka. Ako podklad sa používa lámaný štrk, ktorý zaistí stabilitu plochých kameňov. Medzery medzi platňami potom môžete vysypať jemnou kamennou drvinou, ktorá ich zafixuje. Ďalším riešením je zmes zeminy a štrku. Používa sa vtedy, ak pomedzi kamene majú rásť drobné skalničky a suchomilné bylinky.

Riešenie 2: Usporiadaná úžitková záhrada

Druhé riešenie je zamerané na pestovanie vlastného ovocia a zeleniny. Celý dizajn záhrady sa viac zameriava na praktickosť a pohodlný prístup do všetkých častí. Do záhrady sme navrhli ovocné stromy a kry, ale aj priestor na pestovanie zeleniny.

Usporiadaná užitková záhrada plán
Zdroj: Ida Furiková

1. Drevený domček s výsuvným paravánom

Stredná časť domčeka sa dá vďaka posuvným segmentom z prednej strany otvoriť, čím sa vytvorí priestor na sezónne práce. Zároveň však možno domček celý zatvoriť a zamknúť. Drevo je obľúbeným materiálom na stavbu záhradných domčekov, práca s ním je rýchla a čistá.

2. Vinič a ovocie na konštrukcii

Plot zachytávajúci južné slnko je ideálny na pestovanie viniča a iného ovocia pestovaného pri opore. Vysadiť tu možno černice, maliny či kivi. Na rozdiel od pestovania na pergole je k rastlinám dobrý prístup, plody sa pohodlne oberajú a vykonávanie rezu je tiež omnoho jednoduchšie. Zároveň tvoria rastliny optickú bariéru, nezaberajú veľa plochy v záhrade a prinášajú želanú úrodu.

3. Zvýšené záhony

Aby ladili s domčekom, sú navrhnuté z dreva. Správnym vrstvením jednotlivých materiálov vo vnútri záhona dosiahnete, že záhon bude rastlinám poskytovať nielen potrebné živiny, ale aj vlahu. V prvých rokoch sa stáva, že obsah záhona spolu s rastlinami klesá. Vyriešite to nastielaním zeleniny pokosenou trávou a občasným prisypaním kompostu alebo substrátu.

4. Plot

Na rýchle prekrytie nevzhľadného existujúceho plota možno použiť drevené plotové panely, ktoré sa predávajú ošetrené proti vlhkosti a hmyzu a dajú sa povrchovo upraviť podľa potreby. Vyrábajú sa v rôznych hrúbkach i kvalite, čo sa odráža na ich cene. V každom prípade pomocou nich možno zmenu oplotenia vyriešiť pomerne rýchlo a jednoducho.

5. Betónová dlažba

Na rozdiel od štrku či kameňa vytvorí viac-menej súvislý rovný povrch, po ktorom sa dobre chodí a ľahko sa udržiava. Dobre sa čistí pomocou tlakového čističa a v zime z nej ľahko odstránite sneh. Vydrží aj časté a veľké zaťaženie, takže sa hodí na parkoviská a frekventované chodníky. Široký výber tvarov a farieb dovoľuje dlažbu zladiť s domom a štýlom záhrady.

6. Zber dažďovej vody

Nádrž je umiestnená pri záhradnom domčeku v blízkosti zvýšených záhonov. Mala by byť zakrytá, aby sa predišlo rozmnožovaniu komárov. Výhodou je, ak je nádrž položená na zvýšenom stupienku a vybavená kohútikom na napúšťanie krhly alebo pripojenie hadice, pomocou ktorej možno samospádom nádrž vypustiť do trávnika alebo zavlažiť stromy.

7. Kompostér

Jeho veľkosť určíte podľa množstva vyprodukovaného odpadu. Ideálne je, ak má aspoň dve komory, aby sa dal kompost pohodlne prehadzovať. V tretej „komore“ možno skladovať suchšie materiály na kompostovanie. Kompost pracuje najlepšie, ak sa dusíkaté (mäkké a šťavnaté) a uhlíkaté (tvrdšie a ťažšie rozložiteľné, ako stonky, drevo a slama) materiály po vrstvách striedajú. Tvrdé materiály je dobré pred kompostovaním podrviť v drviči.

Okrasná záhrada vizualizácia
Záhradný domček s posuvným paravánom poskytuje dostatok miesta na uskladnenie všetkého potrebného náradia a príslušenstva. | Zdroj: Ida Furiková

Triky, ako opticky zväčšiť záhradu

Umiestnite do záhrady zrkadlo

Tak ako v interiéri, aj v záhrade dokáže priestor výrazne zväčšiť. Umiestniť ho môžete pod pergolu na konci záhrady, do „okna“ v múre, do medzery v živom plote alebo do starého rámu z obrazu. Zaujme v pohľadovej línii, ale i v skrytých zákutiach záhrady, ktoré zväčší a presvetlí.

Využite výhľad

Ak je záhrada vo svahu, na okraji obce alebo v doline a ponúka výhľad na peknú okolitú prírodu či zaujímavú stavbu, určite je dobré tento výhľad zachovať. Stane sa súčasťou vášho priestoru. Pekný výhľad možno orámovať bránkou či dômyselne vysadenými rastlinami.

Rozdeľte priestor

Optické rozdelenie malého priestoru spôsobí, že ho nebude možné zachytiť jedným pohľadom. Aby ste preskúmali celú záhradu, budete sa musieť po nej prejsť. Tento trik sa na zväčšenie záhrad používa pomerne často. Na členenie priestoru postačí ľahká pergola s popínavkou, drevená treláž alebo iba skupina krov a trvaliek.

Okrasná záhrada
Zdroj: Shutterstock

Vyhnite sa priamym trasám

Plánujte zvlnené chodníky, ktoré by napríklad obchádzali ostrovčeky s rastlinami. Kráčanie po chodníku lemovanom bujnou vegetáciou je skutočným zážitkom a dodáva pocit väčšieho priestoru a tajomnosti. Nezabúdajte však na praktické využitie chodníka, aby ste si neznepríjemnili prácu v záhrade.

Pracujte s daným terénom

Ak vlastníte záhradu vo svahu, nesnažte sa ju za každú cenu vyrovnať. Pohrajte sa s jednotlivými úrovňami a navrhnite terasy tak, aby tvorili samostatné, no logicky a plynule prepojené priestory. Okrem toho, že získate zaujímavú záhradu, ušetríte na dovoze či odvoze zeminy. 

Text a vizualizácie: Ida Furiková, permakultúrna dizajnérka
Foto: isifa/schutterstock, Ida Furiková
Zdroj: Časopis Urob si sám

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje