7 krokov, ako zvládnuť rekonštrukciu záhrady svojpomocne
K domu patrí záhrada a ideálny čas na jej rekonštrukciu a založenie je jar. Aby tvorila spolu s domom jednotný celok lahodiaci oku, netreba sa v ničom unáhliť. S trochou šikovnosti sa to celé dá zvládnuť aj bez záhradného odborníka.
Galéria
1 Výborným začiatkom je zoznam
Ak si chceme naplniť predstavy o budúcej záhrade, treba si všetko dobre zvážiť a najmä naplánovať. Úplne na začiatku si urobme jasno v tom, aké materiály a rastliny použijeme. Dobré je zvoliť si určitý štýl. Nápomocné je vytvoriť si zoznam, v ktorom budú predstavy všetkých členov rodiny spracované do podrobnejších detailov. Už na začiatku si ujasníme, či pôjde o záhradu čisto okrasnú alebo aj úžitkovú, prípadne ekologickú (tu však predsa len odporúčam odborníka na permakultúru). Takisto sa môžeme inšpirovať trendmi súčasnej záhradnej tvorby, napríklad tak, že do okrasnej časti zakomponujeme aj kúsok úžitkovej, kde budeme pestovať najobľúbenejšie zeleniny či bylinky. Populárne sú záhrady čo najmenej náročné na starostlivosť, ktoré sú akýmsi rozšírením obytného priestoru. V nich sa počas sezóny oddychuje, varí, kúpe, hrá.
2 Likvidujme dôkladne
Rekonštrukcia (no platí to aj pri zakladaní) záhrady má určité pravidlá. Po ukončení všetkých stavebných prác na dome, ak nejaké prebiehali, sa treba postarať o odvoz nečistôt a stavebného odpadu. Nasleduje likvidácia nežiaducej vegetácie, drevín a trvácich burín. Je to veľmi dôležité – nechceme predsa, aby nás neželaná, často agresívna zeleň opäť „otravovala“ v novej záhrade. Precíznosť sa vyžaduje aj pri likvidácii starých pňov, chodníkov a nevyhovujúcich spevnených plôch či plotov, ak plánujeme nové. Čo sa týka oplotenia, to treba vybudovať v počiatočnej fáze rekonštrukcie.
3 Po zeminu netreba chodiť ďaleko
Ak je na pozemku nekvalitná pôda, vylepšíme ju napríklad navezením novej. Ideálne je, ak pochádza z najbližšieho okolia. Vyplatí sa aspoň časť vrchnej pôdy nahradiť kvalitným substrátom. Potom nasleduje hrubá modelácia terénu, vďaka nej dostane plocha budúcej záhrady finálnejšiu podobu, zasypú sa preliačiny a jamy. Finančne náročnejším riešením je zaobstarať si kvalitný, upravený substrát zo špecializovanej firmy. Investícia tohto typu sa však vypláca – ukáže sa to v podobe krásnej zelene. V zemine sa nesmú nachádzať kamene ani nič, čo by nám neskôr prekážalo pri výsadbe.
Väčšinou sa najprv vysádzajú stromy. Nezabúdame na oporu – tá je v prvých rokoch pre ne podstatná.
4 Začíname budovať
Ak si to terén vyžaduje, pristúpime k jeho jemnej modelácii, napríklad pomocou obyčajných hrablí. Túto činnosť robíme skutočne precízne, radšej na niekoľko etáp. Treba vymodelovať terasy, svahy na skalky a osadiť tam kamene, vytvoriť jazierka, prípadne umelý potok. Na miesta budúcej výsadby potom natiahneme geotextíliu a pevne ju ukotvíme kotviacou skobou (tá môže byť kovová, drevená či plastová). Na čo netreba zabudnúť ešte pred budovaním spevnených plôch, je zabudovanie rozvodov závlahy, elektrických rozvodov. Nemenej podstatná je aj inštalácia osvetlenia. Nasleduje dláždenie – terás, chodníkov či iných plôch. A napokon prichádza čas aj na stavbu altánov, záhradných domčekov či pevných treláží na popínavé rastliny.
5 Pri vysádzaní sa neponáhľame
A môžeme sa pustiť do sadenia. Začíname väčšími, tzv. kostrovými drevinami. Ich umiestnenie si skutočne dôkladne premyslime. Každá drevina musí mať dostatok miesta, inak sa neukáže v plnej nádhere. Väčšinou sa najprv vysádzajú stromy s koreňovým balom, pokračujeme opadavými a vždyzelenými krami, popínavkami a ružami. Potom sa môžeme smelo pustiť do zakladania živých plotov, tvorby kvetinových záhonov, osádzania okolia jazierok, skaliek či vresovísk. Rastliny si naplánujme presne, nesaďme narýchlo, pokojne pracujme na etapy. Okolo vysadených rastlín po zálievke dáme mulčovací materiál – kôru, štrk alebo drevenú štiepku. Nezabudnime ani na inštaláciu okrajov.
6 Trávnik zakladáme až po výsadbe
Ak máme záhradu kompletne vysadenú, môžeme sa pustiť do zakladania trávnika. Aj tu treba pripraviť kvalitný podklad zo špeciálneho substrátu, ktorý podporuje rast tráv. Takisto treba natiahnuť siete proti krtom. Trávnik si môžeme založiť výsevom – na konečný efekt budeme čakať dlhšie – alebo položením hotového trávneho koberca. V tomto prípade môžeme trávnik využívať v podstate hneď. Precízne upravíme aj okraje nového trávnika a nezabudnime ho dôkladne zaliať.
7 S dekoráciami to nepreháňame
Do vysadenej záhrady už môžeme na vybrané miesta nainštalovať dekoračné predmety. Mali by korešpondovať so záhradným štýlom. Platí staré známe: menej je viac. Záhradný priestor si môžeme doplniť aj kvitnúcimi rastlinami v črepníkoch. Bude to síce len sezónna zeleň, ale poslúži, kým záhradná výsadba trochu narastie. Skorá jar je ideálna na nákup, ponuka je vtedy veľmi pestrá.
rada
Najhoršie sú čiastkové riešenia podľa aktuálneho stavu financií, času či nálady. Toto nie je cesta ku krásnej záhrade.
Dobré rady
Zeleň si vyžaduje pozornosť
Napríklad pri trávniku si treba premyslieť predovšetkým jeho tvar, veľkosť aj umiestnenie. Potom zameriame pozornosť na základnú – kostrovú zeleň (stromy, skupiny krov) a živé ploty a až potom na kvetinové záhony, prípadne deliace steny s popínavými rastlinami či pôdopokryvnú zeleň. Vyberáme len také druhy rastlín, ktorým sa bude dariť v podmienkach našej záhrady.
Investovať do vyšších stromov?
Vždy sa vyplatí pri zakladaní záhrady investovať aj do niekoľkých vyšších a mohutnejších drevín – záhradný priestor bude zaujímavý už od začiatku. Väčšina drevín totiž nepôsobí v menších veľkostiach v prvých rokoch zaujímavo.
Rastliny je lepšie vybrať v predstihu
Praktické je objednať si rastliny v predstihu v osvedčenom záhradnom centre. Najhorším riešením je nakupovať rastliny bez rozmyslu: tie, ktoré sa nám jednoducho len páčia (bez ohľadu na podmienky), tie, ktoré sú „in“, teda aktuálne atraktívne, alebo ktoré sú v ponuke za výhodnú cenu. Iná skladba zelene sa hodí do slnečnej záhrady, iné do polotienistej či tienistej. Usilujeme sa vybrať rastliny tak, aby v záhrade vždy niečo kvitlo, dokonca aj počas zimy.
Čo chce veľa času?
Pri plánovaní záhrady treba zvážiť množstvo času, ktorý jej budeme môcť venovať. Aj tá najmenšia záhradka si vyžaduje pozornosť. Bezúdržbová záhrada neexistuje.
+++ najviac náročné na čas aj starostlivosť
skalky, kvetinové, najmä letničkové záhony, trávnik (ten si vyžaduje celosezónnu starostlivosť), ruže
++ občasná starostlivosť
vresoviská, jazierka a umelé potoky, živé ploty (žiadajú pravidelný rez, inak nebudú pôsobiť esteticky), štrkové záhony, bylinkové záhony
+ najmenej náročné na pravidelnú údržbu
výsadby vždyzelených krov a ihličnanov (najmä miniatúrnych druhov a kultivarov), porasty okrasných tráv, miesta porastené pôdopokryvnými drevinami a trvalkami
Text: Daniel Košťál
Foto: autor, isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Urob si sám 3/2017
Komentáre