10 tipov na údržbu záhradného nábytku
Pri dôkladnej starostlivosti môže záhradný nábytok slúžiť celé desaťročia bez ohľadu na to, či vás pri kúpe upútala pevnosť kovu, kresba mäkkých ihličnatých Ddrevín alebo odolnosť tvrdého exotického dreva. Každý materiál si vyžaduje ošetrenie a včasné odstránenie chýb.
1 VYČISTITE HO
Zelený povlak môže byť atraktívnou patinou, na životnosti však nepridá ani drevu, ani kovu. Ak skladujete záhradný nábytok po celý rok v exteriéri, predsezónne čistenie je žiadaným úkonom. Vyhnite sa použitiu tlakovej vody, ktorá drevený povrch poškodzuje. Primiešajte do vedra s teplou vodou draselné mydlo a kefou vyčistite z povrchu nánosy prachu a hliny. Ak riasy prenikli do hĺbky dreva, použite prípravok s obsahom chlóru.
2 PREČ S KORÓZIOU
Zastavte postup korózie na kovových častiach, ktorých povrchová úprava rokmi zostarla. Hrubú hrdzu odstráňte oceľovou kefou a očistené miesta natrite bezoplachovým odhrdzovačom. Ten v priebehu niekoľkých hodín prenikne do hĺbky, zmení chemickú podstatu hrdze a zabráni jej ďalšiemu rozširovaniu. Prekontrolujte nohy, tesné spoje dielcov i menej prístupné miesta, ktoré počas sezóny unikajú pozornosti. Ak je to pri prehliadke a čistení nutné, rozoberte spoje.
3 SPEVNITE SPOJE
Uvoľnené spoje prinášajú riziko nadmerného namáhania, ktoré môže vyústiť do vážnejšieho poškodenia nábytku. Vymeňte voľné a opotrebované kovania za nové, dotiahnite skrutky a po vyčistení opätovne zlepte uvoľnené spoje dreva lepidlom triedy D3 alebo D4. Včasný zásah odvráti opravy väčšieho rozsahu. Najviac drobných nedostatkov sa na nábytku ukáže po prvej sezóne používania. Obzvlášť v prípade, ak ho používate na nerovnom podklade.
4 NATRITE KOVOVÉ ČASTI
Ak je životnosť kovových náterov už za zenitom, pustite sa do obnovy. Práca ide najrýchlejšie s farbami typu 3 v 1 – kombinujú antikorózne prísady s farbou, ktorá slúži ako základ i krycia vrstva. Maliarskou páskou oblepte drevené časti a pustite sa do práce. Rovnakú službu však poskytne aj tradičná zostava antikorózneho základu s krycím emailom. Obľube sa teší aj matná kováčska čerň. Bez ohľadu na zvolený druh náteru treba ten pôvodný zdrsniť brúsnym papierom.
5 PREVERTE DREVO VODOU
Úlohou každej povrchovej úpravy dreva je obmedziť jeho nasiakavosť. Naneste na vodorovnú plochu zopár veľkých kvapiek vody a po niekoľkých minútach prekontrolujte vzhľad povrchu. Rovnaký test uskutočnite na namáhaných miestach a drevených nohách. Ak voda prenikla cez ochrannú vrstvu do masívu, drevo si vyžaduje údržbu. Obzvlášť v prípade, ak ho nepoužívate pod prístreškom terasy, ale na nekrytom mieste.
6 ZBAVTE HO PRASKLÍN
Niektoré dreviny sú náchylnejšie praskať ako iné. Pri opravách je najlepším pomocníkom dvojzložková epoxidová živica. Praskliny vyčistite a olepte ich okraje maliarskou páskou. Živicu premiešanú s tzv. tvrdidlom vlejte do škáry a nechajte vytvrdnúť. Po vyzretí a prebrúsení sa otvorená prasklina stane takmer neviditeľnou. Výhodou takejto opravy je, že znesie intenzívnu záťaž. Vďaka tomu sa každá doska správa ako celok.
K bežným sezónnym opravám patrí natieranie drevených a kovových častí záhradného nábytku. Malo by mu predchádzať dôkladné obrúsenie a vyhladenie podkladu jemným brúsivom. foto: thinkstock.com
7 PREČ S HMYZOM A HUBAMI
Najväčším nepriateľom dreva v exteriéri sú huby a hmyz. Zvýšená vlhkosť masívu im vytvára vhodné životné podmienky. Preto pri žiadnej renovácii vrchných náterov nezabudnite ani na ošetrenie biocídnymi napúšťadlami. Najúčinnejšie je namáčanie, spoľahnúť sa však možno aj na opakovaný náter. V ponuke predajcov je nespočetne veľa prípravkov bez pridaných pigmentov, ktoré nezmenia vzhľad nábytku. Nespravíte chybu, ak nohy postavíte do vaničiek s prípravkom, aby dobre nasiakli.
8 NAPÚŠŤANIE NIELEN PRE KRÁSU
Vysychavé oleje vytvrdzujú povrch dreva a čiastočne ho chránia pred vsakovaním vody. Najpoužívanejšie sú pri ošetrovaní nábytku z hustých a tvrdých drevín. Olej vplyvom kyslíka polymerizuje a zosilňuje drevené vlákna. Aby na povrchu nevznikli lesklé mapy, po každom nanesení je potrebné vyčkať na vsiaknutie a zvyšok zotrieť suchou handrou. Takto možno oživiť aj staršie, ale zdravé laky a emaily, v ktorých sa zacelia mikrotrhliny.
9 LAZÚRY OCHRÁNIA
Nábytky s hodvábnym leskom sú zväčša ošetrované tenkovrstvovými lazúrami, ktoré stačí obnoviť opakovaným náterom. Kombinujú moridlo, vysychavé oleje a vosky, aby rozžiarili kresbu dreva. Tie, čo majú lesklý povrch, sú zvyčajne ošetrené hrubovrstvovou lazúrou s UV filtrom, ktorá podobne ako laky vytvára na dreve kryciu vrstvu zo živice. Ak je súvislý povrch poškodený, renovácia si vyžaduje celoplošné prebrúsenie a nanesenie novej vrstvy. Ošetrenie vysychavými olejmi však môže takúto obnovu oddialiť.
10 PREŽIARTE HO FARBAMI
Starý záhradný nábytok oživia krycie farby, pod ktorými je možné akrylovým tmelom na drevo ukryť všetky dlhoročné opotrebovania. Ak sa rozhodnete pre výraznú zmenu, siahnite po farbách odolných proti ultrafialovému žiareniu, čo znášajú mechanické opotrebovanie. Čím kvalitnejší náter uskutočníte, tým viac sa vám podarí oddialiť prácnu renováciu. Vhodné sú farby s vysokým podielom alkydovej živce. Tie s najlepším zložením predávajú výrobcovia pod označením „farba na okná“.
Text: Milan Gigel, redaktor denníka SME
Foto: thinkstock.com
Zdroj: časopis Urob si sám, JAGA GROUP, s.r.o.
Je to fajn návod, ale trochu mi tam chybí rozdělení podle materiálů, dneska mají prodejci sestavy zahradního nábytku v mnoha provedeních, např. https://www.i-zahradnynabytok.sk/zahradne-zostavy. Řekla bych, že každý typ by měl mít jinou údržbu, ne? Některé zásady budou podobné, ale určitě bych se jinak starala o dřevo a jinak o kov nebo umělý ratan. 🙂