Vyplievanie buriny
Zdroj: istock.com

Vašu starostlivosť teraz potrebuje ovocie, zelenina i stromy. Toto sú najdôležitejšie augustové práce v záhradke

Vrchol leta každého záhradkára poteší bohatou úrodou zeleniny i ovocia, to však neznamená menej práce a kontroly. Starostlivosť potrebuje okrasná, úžitková záhrada i stromy. Na čo netreba zabudnúť?

Práce v okrasnej záhrade

Počas suchých dní môžete zberať semená z niektorých okrasných rastlín. Napríklad z orlíčka obyčajného, černušky či okrasného hrášku. Trvalky orezávajte, aby ste podporili a predĺžili ich kvitnutie. Nezabudnite dopriať dostatok vlahy kaméliám a rododendronom, najmä v čase, keď sa formujú puky.

V tomto období končí s kvitnutím levanduľa. Keď odkvitne, rastlinku orežte, aby si zachovala kompaktný a hustý tvar, ale nerežte do starého dreva.

Rez levandule
Zdroj: istock.com

Rez potrebujú aj ruže. Odstráňte tretinu odkvitnutých stoniek.

Kvety v kvetináčoch a v závesných košíkoch prestrihávajte po odkvitnutí jednotlivých stoniek, zalievajte ich ku koreňom, nie zvrchu a každé dva týždne pridajte paradajkové krmivo.

Auguste je vhodné obdobie na vysievanie vytrvalých letničiek. Vysejte ich na slnečné stanovište a na začiatku budúceho leta vás prekvapia peknými farbami.

Okrasná záhradka
Zdroj: istock.com

Vysadiť môžete aj cibuľové kvety – jasienka, šternbergia a nerina. Ak pestujete vistériu, skráťte všetky dlhé bočné výhonky na približne 20 cm.

Ovocie a zelenina v auguste

I keď sezóna vrcholí a mnoho úrody ste už zužitkovali, nepoľavujte v starostlivosti a kontrole zeleninových a ovocných plodín. Dávajte pozor na príznaky plesne paradajok a zemiakov, napadnuté rastliny ihneď odstráňte. Zabránite tak šíreniu ochorenia.

V lete je čas na prerezávanie jabloní – vďaka nemu podporíte hojnosť úrody v budúcich rokoch.

Odtrhnite vrcholky vonkajších paradajok, pretože ďalšie kvety už pravdepodobne neprinesú ovocie, ktoré by malo čas dozrieť, v teplejších lokalitách môžete počkať s týmto krokom do septembra.

Vyberte z pôdy cibuľu a šalotku, keď vrcholček odumrie. Cibule nechajte uschnúť na slnku a až potom skladujte.

Sušenie cibule
Zdroj: istock.com

Na ochranu bobuľového ovocia použite sieťovinu alebo záhradnícke rúno. Starostlivosť v auguste potrebuje aj vinič – odrežte prebytočné listy, ktoré zatieňujú plody pred slnkom.

Je čas vysiať odolné plodiny na jesenný a zimný zber: žerucha, rukola a valeriánka poľná.

Pravidelne zberajte čerstvé bylinky, ktorých sviežosť zachováte uschovaním v mrazničke vo formách na ľad. Samozrejme, môžete ich tiež usušiť.

Nezabúdajte pravidelne polievať plodiny, najmä v ranných hodinách a počas horúceho počasia, ak je treba, aj večer.

Augustové práce v skleníku

Základom prác v skleníku v tomto období je polievanie. V horúcich dňoch polievajte každé ráno, aby ste zvýšili vlhkosť a zabezpečte dobré vetranie.

červená paprika
iStock 1302467249 | Zdroj: istock.com

Neustále na skleníkových rastlinách kontrolujte škodcov a choroby, a ihneď ošetrite všetky problémy, ktoré nájdete. Pravidelne zberajte paradajky, uhorky, papriky a čili papričky, podporíte ďalšiu úrodu. Nezabúdajte jemné rastlinky zatieniť, aby ste ich v horúcich dňoch ochránili pred spálením od slnka.

Náš tip: Staráte sa o kvety aj v interiéri? V tomto období môžete do kvetináčov vo vnútri vysadiť kvitnúce cibuľoviny, ako sú neriny, lachenália a veltheimia, aby vás na jeseň a v zime potešili farebnými kvetmi.

Je tiež čas na odrezky z listov niektorých izbových rastlín, vrátane begónií, afrických fialiek a prvosienky kapskej.

Údržba záhrady v auguste

Zberajte semiačka zeleniny a kvetov, ktoré ste si nechali dozrieť na semeno. Dbajte o to, aby sa medzi nimi nezačali šíriť choroby. Odstráňte burinu skôr, ako sa začne nekontrolovateľne šíriť. Nielen v záhonoch, ale aj medzi dlažbou, na chodníčkoch a na príjazdových cestách.

Vyplievanie buriny
Zdroj: istock.com

Burinu ničte aj v rámci trávnika – buď ju vytrhajte, vyhrabte alebo aplikujte prípravok na ničenie buriny. Na holú pôdu vysejte semiačka novej trávy.

Sabína Zavarská
Foto: istock.com

  1. Ladislav Krštennik says:

    Dobrý deň.Chcem sa spitat kedi sa ma striekat orechi proti černateniu.Dakujem za odpovet.

  2. lrar says:

    Orechi sa ma striekat proti černateniu.

  3. Milan says:

    Že sa nehanbíte písať s takou gramatikou.

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.