Vašu starostlivosť teraz potrebuje ovocie, zelenina i stromy. Toto sú najdôležitejšie augustové práce v záhradke

Vyplievanie buriny
Zdroj: istock.com

Vrchol leta každého záhradkára poteší bohatou úrodou zeleniny i ovocia, to však neznamená menej práce a kontroly. Starostlivosť potrebuje okrasná, úžitková záhrada i stromy. Na čo netreba zabudnúť?

Práce v okrasnej záhrade

Počas suchých dní môžete zberať semená z niektorých okrasných rastlín. Napríklad z orlíčka obyčajného, černušky či okrasného hrášku. Trvalky orezávajte, aby ste podporili a predĺžili ich kvitnutie. Nezabudnite dopriať dostatok vlahy kaméliám a rododendronom, najmä v čase, keď sa formujú puky.

V tomto období končí s kvitnutím levanduľa. Keď odkvitne, rastlinku orežte, aby si zachovala kompaktný a hustý tvar, ale nerežte do starého dreva.

Rez levandule
Zdroj: istock.com

Rez potrebujú aj ruže. Odstráňte tretinu odkvitnutých stoniek.

Kvety v kvetináčoch a v závesných košíkoch prestrihávajte po odkvitnutí jednotlivých stoniek, zalievajte ich ku koreňom, nie zvrchu a každé dva týždne pridajte paradajkové krmivo.

Auguste je vhodné obdobie na vysievanie vytrvalých letničiek. Vysejte ich na slnečné stanovište a na začiatku budúceho leta vás prekvapia peknými farbami.

Okrasná záhradka
Zdroj: istock.com

Vysadiť môžete aj cibuľové kvety – jasienka, šternbergia a nerina. Ak pestujete vistériu, skráťte všetky dlhé bočné výhonky na približne 20 cm.

Ovocie a zelenina v auguste

I keď sezóna vrcholí a mnoho úrody ste už zužitkovali, nepoľavujte v starostlivosti a kontrole zeleninových a ovocných plodín. Dávajte pozor na príznaky plesne paradajok a zemiakov, napadnuté rastliny ihneď odstráňte. Zabránite tak šíreniu ochorenia.

V lete je čas na prerezávanie jabloní – vďaka nemu podporíte hojnosť úrody v budúcich rokoch.

Odtrhnite vrcholky vonkajších paradajok, pretože ďalšie kvety už pravdepodobne neprinesú ovocie, ktoré by malo čas dozrieť, v teplejších lokalitách môžete počkať s týmto krokom do septembra.

Vyberte z pôdy cibuľu a šalotku, keď vrcholček odumrie. Cibule nechajte uschnúť na slnku a až potom skladujte.

Tip: Všetok nábytok a záhradné doplnky na jednom miesteSušenie cibule
Zdroj: istock.com

Na ochranu bobuľového ovocia použite sieťovinu alebo záhradnícke rúno. Starostlivosť v auguste potrebuje aj vinič – odrežte prebytočné listy, ktoré zatieňujú plody pred slnkom.

Je čas vysiať odolné plodiny na jesenný a zimný zber: žerucha, rukola a valeriánka poľná.

Pravidelne zberajte čerstvé bylinky, ktorých sviežosť zachováte uschovaním v mrazničke vo formách na ľad. Samozrejme, môžete ich tiež usušiť.

Nezabúdajte pravidelne polievať plodiny, najmä v ranných hodinách a počas horúceho počasia, ak je treba, aj večer.

Augustové práce v skleníku

Základom prác v skleníku v tomto období je polievanie. V horúcich dňoch polievajte každé ráno, aby ste zvýšili vlhkosť a zabezpečte dobré vetranie.

červená paprika
iStock 1302467249 | Zdroj: istock.com

Neustále na skleníkových rastlinách kontrolujte škodcov a choroby, a ihneď ošetrite všetky problémy, ktoré nájdete. Pravidelne zberajte paradajky, uhorky, papriky a čili papričky, podporíte ďalšiu úrodu. Nezabúdajte jemné rastlinky zatieniť, aby ste ich v horúcich dňoch ochránili pred spálením od slnka.

Náš tip: Staráte sa o kvety aj v interiéri? V tomto období môžete do kvetináčov vo vnútri vysadiť kvitnúce cibuľoviny, ako sú neriny, lachenália a veltheimia, aby vás na jeseň a v zime potešili farebnými kvetmi.

Je tiež čas na odrezky z listov niektorých izbových rastlín, vrátane begónií, afrických fialiek a prvosienky kapskej.

Údržba záhrady v auguste

Zberajte semiačka zeleniny a kvetov, ktoré ste si nechali dozrieť na semeno. Dbajte o to, aby sa medzi nimi nezačali šíriť choroby. Odstráňte burinu skôr, ako sa začne nekontrolovateľne šíriť. Nielen v záhonoch, ale aj medzi dlažbou, na chodníčkoch a na príjazdových cestách.

Vyplievanie buriny
Zdroj: istock.com

Burinu ničte aj v rámci trávnika – buď ju vytrhajte, vyhrabte alebo aplikujte prípravok na ničenie buriny. Na holú pôdu vysejte semiačka novej trávy.

Sabína Zavarská
Foto: istock.com

Komentáre

  1. Ladislav Krštennik says:

    Dobrý deň.Chcem sa spitat kedi sa ma striekat orechi proti černateniu.Dakujem za odpovet.

  2. Orechi sa ma striekat proti černateniu.

  3. Že sa nehanbíte písať s takou gramatikou.

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.