Vašu starostlivosť teraz potrebuje ovocie, zelenina i stromy. Toto sú najdôležitejšie augustové práce v záhradke
Vrchol leta každého záhradkára poteší bohatou úrodou zeleniny i ovocia, to však neznamená menej práce a kontroly. Starostlivosť potrebuje okrasná, úžitková záhrada i stromy. Na čo netreba zabudnúť?
Práce v okrasnej záhrade
Počas suchých dní môžete zberať semená z niektorých okrasných rastlín. Napríklad z orlíčka obyčajného, černušky či okrasného hrášku. Trvalky orezávajte, aby ste podporili a predĺžili ich kvitnutie. Nezabudnite dopriať dostatok vlahy kaméliám a rododendronom, najmä v čase, keď sa formujú puky.
V tomto období končí s kvitnutím levanduľa. Keď odkvitne, rastlinku orežte, aby si zachovala kompaktný a hustý tvar, ale nerežte do starého dreva.
Rez potrebujú aj ruže. Odstráňte tretinu odkvitnutých stoniek.
Kvety v kvetináčoch a v závesných košíkoch prestrihávajte po odkvitnutí jednotlivých stoniek, zalievajte ich ku koreňom, nie zvrchu a každé dva týždne pridajte paradajkové krmivo.
Auguste je vhodné obdobie na vysievanie vytrvalých letničiek. Vysejte ich na slnečné stanovište a na začiatku budúceho leta vás prekvapia peknými farbami.
Vysadiť môžete aj cibuľové kvety – jasienka, šternbergia a nerina. Ak pestujete vistériu, skráťte všetky dlhé bočné výhonky na približne 20 cm.
Ovocie a zelenina v auguste
I keď sezóna vrcholí a mnoho úrody ste už zužitkovali, nepoľavujte v starostlivosti a kontrole zeleninových a ovocných plodín. Dávajte pozor na príznaky plesne paradajok a zemiakov, napadnuté rastliny ihneď odstráňte. Zabránite tak šíreniu ochorenia.
V lete je čas na prerezávanie jabloní – vďaka nemu podporíte hojnosť úrody v budúcich rokoch.
Odtrhnite vrcholky vonkajších paradajok, pretože ďalšie kvety už pravdepodobne neprinesú ovocie, ktoré by malo čas dozrieť, v teplejších lokalitách môžete počkať s týmto krokom do septembra.
Vyberte z pôdy cibuľu a šalotku, keď vrcholček odumrie. Cibule nechajte uschnúť na slnku a až potom skladujte.
Na ochranu bobuľového ovocia použite sieťovinu alebo záhradnícke rúno. Starostlivosť v auguste potrebuje aj vinič – odrežte prebytočné listy, ktoré zatieňujú plody pred slnkom.
Je čas vysiať odolné plodiny na jesenný a zimný zber: žerucha, rukola a valeriánka poľná.
Pravidelne zberajte čerstvé bylinky, ktorých sviežosť zachováte uschovaním v mrazničke vo formách na ľad. Samozrejme, môžete ich tiež usušiť.
Nezabúdajte pravidelne polievať plodiny, najmä v ranných hodinách a počas horúceho počasia, ak je treba, aj večer.
Augustové práce v skleníku
Základom prác v skleníku v tomto období je polievanie. V horúcich dňoch polievajte každé ráno, aby ste zvýšili vlhkosť a zabezpečte dobré vetranie.
Neustále na skleníkových rastlinách kontrolujte škodcov a choroby, a ihneď ošetrite všetky problémy, ktoré nájdete. Pravidelne zberajte paradajky, uhorky, papriky a čili papričky, podporíte ďalšiu úrodu. Nezabúdajte jemné rastlinky zatieniť, aby ste ich v horúcich dňoch ochránili pred spálením od slnka.
Je tiež čas na odrezky z listov niektorých izbových rastlín, vrátane begónií, afrických fialiek a prvosienky kapskej.
Údržba záhrady v auguste
Zberajte semiačka zeleniny a kvetov, ktoré ste si nechali dozrieť na semeno. Dbajte o to, aby sa medzi nimi nezačali šíriť choroby. Odstráňte burinu skôr, ako sa začne nekontrolovateľne šíriť. Nielen v záhonoch, ale aj medzi dlažbou, na chodníčkoch a na príjazdových cestách.
Burinu ničte aj v rámci trávnika – buď ju vytrhajte, vyhrabte alebo aplikujte prípravok na ničenie buriny. Na holú pôdu vysejte semiačka novej trávy.
Sabína Zavarská
Foto: istock.com
Dobrý deň.Chcem sa spitat kedi sa ma striekat orechi proti černateniu.Dakujem za odpovet.
Orechi sa ma striekat proti černateniu.
Že sa nehanbíte písať s takou gramatikou.