Ochrana ovocných drevín proti predjarným a jarným mrazom
Vhodné opatrenia proti prípadným predjarným či jarným mrazom, ktoré môžu byť aktuálne od začiatku apríla do začiatku mája, uvádzame ďalej.
Galéria
Dlhodobé opatrenia
V prvom rade je to správny výber polohy stanovišťa a miesta výsadby ovocných druhov najcitlivejších na mrazy. Nevhodné sú mrazové kotliny, preliačiny, vyvýšené údolia a rovina. V záhradkách s rôznym výškovým rozdielom treba marhule, broskyne, mandle a vinič umiestniť na vyvýšené časti pozemku.
Poškodenie kôry stromu po namrznutí
Preventívne opatrenia
▶ Výber a pestovanie mrazuvzdorných odrôd v jednotlivých ovocných druhoch – ide najmä o odrody so skorším ukončením vegetácie (vyzrievanie dreva, otužovanie) a neskorším ukončením hlbokého pokoja (zvlášť kvetných púčikov), keď je mrazuvzdornosť najvyššia. Vhodnejšie sú odrody s neskorším pučaním a kvitnutím, respektíve predĺženým (postupným) kvitnutím.
▶ Vhodný podpník – podpníky ovplyvňujú nástup tej-ktorej odrody do vhodného času zakvitnutia, taktiež je vhodné použiť podpník odolný proti namŕzaniu.
Mrazové poškodenie jablone v čase kvitnutia
Najvhodnejšie opatrenia
Kvitnúce ovocné stromy a kríky môžeme priamo chrániť zadymovaním, rosením, prikurovaním, zakrývaním a tienením.
Zadažďovanie – rosenie
Je to efektívne opatrenie pri teplote pod 0 °C. Striekanie čistej vody do korún kvitnúcich stromov patrí medzi najspoľahlivejšiu ochranu. Jemné kvapky stále zvlhčujú povrch dreva a pukov. Zadažďovanie treba ukončiť až vtedy, keď teplota stúpne nad bod mrazu a obalový ľad je už rozpustený. Lámaniu konárov obalených ľadom predchádzame podopieraním.
Zadažďovanie – rosenie je efektívne opatrenie pri teplote pod 0 °C. Striekanie čistej vody do korún kvitnúcich stromov patrí medzi najspoľahlivejšiu ochranu.
Zadymovanie ohrozenej záhrady
Je to ďalší spôsob ochrany proti neskorým mrazíkom. Efektívne zadymovanie robíme len vtedy, keď je bezvetrie. Spaľujeme vlhké organické látky (drevo, raždie, staré seno a podobne), ktoré viac tlejú ako horia, čo je účinnejšie. Umiestnime tento materiál tak, aby sa dym šíril medzi zakvitnuté stromy.
Ochrana malých stromčekov a kríkov
Pri malých stromčekoch a kríkoch je účinná ochrana zakrývaním plachtou, slamenými rohožami, netkanou tmavou textíliou. Ak patríte k ekologickým pestovateľom, pomôžte si novinkou. Je to rohož vyrobená z prameňov vlny s hrúbkou 4 cm, ktoré sú spevnené bavlnou. Je to ideálna ochrana pred chladom, ale dá sa využiť aj na udržanie primeranej vlhkosti v pôde. Jej životnosť je 3 až 6 rokov, podľa poveternostných podmienok. Pre marhule je dôležitý letný Šittov rez. Tento rez odďaľuje koniec hlbokého vegetačného pokoja kvetných púčikov a umožňuje efektívne vytvarovať kompaktné koruny. Vo viniciach spaľujeme ostrihané viničné prútie.
Šľachtitelia sa vo svojich pracovných kolektívoch usilujú zvýšiť odolnosť odrôd proti mrazu. Veľmi dobré výsledky sú pri marhuliach, kde je skupina odrôd, ktoré sú odolné proti mrazom v dreve a v čase kvitnutia (Vestar, Vesprima, Veharda), poprípade majú postupné kvitnutie, t. j. dlhšie obdobie kvitnutia (Vegama 10 až 14 dní). Odolné kvetné púčiky majú odrody Leskora, Lerosa, Kráska a Lejuna. Vysokú odolnosť v kvete aj v dreve má odroda Bergeron.
Dobrá rada Vápenné mlieko si pripravíme zmiešaním 15 kilogramov haseného vápna v 10 litroch vody. Natierame ním stromy a hrubé konáre, obmedzuje rast machov a lišajníkov na kôre stromov, ale neničí živočíšne a hubové škodce, ako si myslia niektorí záhradkári. Má však určitý účinok proti mrazovému poškodeniu kôry, prípadne môže zabrániť predčasnému vypučaniu skoro kvitnúcich odrôd a ich následnému poškodeniu. |
–>
Bielenie kmeňov
Kmeň tvorí základ stromu, jeho vzhľadu a pestovateľského tvaru. Vykonáva funkciu sprostredkovateľa medzi koreňmi a korunou, prúdi ním voda, živiny a asimiláty, preto si vyžaduje náležitú pozornosť. V minulosti bolo veľmi dôležitým opatrením bielenie kmeňov ovocných drevín pred zimou roztokom vápna.
V predjarnom období nastáva veľký rozdiel medzi dennými a nočnými teplotami. Slnko cez deň zohreje tmavú kôru a hneď potom v noci môže byť silný mráz. Kôra potom môže pukať a odlupovať sa. Kmene bielime v dňoch bez mrazu, najmä v lokalitách, kde naozaj býva poškodenie kôry bežné. Nenatreté kmene a konáre stromov, prípadne neobalené bielym papierom, sa na južnej strane veľmi prehrejú, čím vzniká veľký teplotný rozdiel medzi južnou a severnou stranou kmeňa. V dôsledku toho vznikajú mrazové trhliny a glejotoky.
Bielenie kmeňov má určitý účinok proti mrazovému poškodeniu kôry, prípadne môže zabrániť predčasnému vypučaniu skoro kvitnúcich odrôd a ich následnému poškodeniu.
Glejotok
Je to výtok hustej slizovej kvapaliny. Postihuje všetky kôstkoviny. Väčšinou sa objavuje na kmeňoch, ale aj na starších konároch. Je to jedna z možností poškodenia kôry stromov v dôsledku silných zimných mrazov.
Odporúčame
Glejotok odstránime tak, že ho vyrežeme hladkým rezom až do zdravého pletiva. Ranu ošetríme 1-percentnou Sulkou a zatrieme štepárskym voskom, prípadne stromovým balzamom. Pozor! Tento zásah robíme v čase pučania kôstkovín alebo skoro na jar. Nikdy nesmieme ošetrovať kôru koncom leta alebo v čase vegetačného pokoja, lebo práve vtedy sú stromy najcitlivejšie na infekciu.
Pri malých stromčekoch a kríkoch je účinná ochrana zakrývaním plachtou, slamenými rohožami či netkanou tmavou textíliou. | Naliate kvetné púčiky namrznú pri teplote –4 °C, rozkvitnuté kvety marhúľ a broskýň pri –3 °C a ostatné druhy pri –2 °C. Mladé plody všetkých druhov zamrznú už pri teplote –1 °C. |
Najohrozenejšie sú stromy, ktoré mali veľkú úrodu, vysilili sa a mráz by ich mohol poškodiť.
|
Niekoľko rád
▶ Snehová ochrana – sypký sneh (bez chemického ošetrenia) dávame k ovocným a okrasným stromom. Aj tenká vrstva snehu chráni pôdu pred prílišným poklesom teploty, a tým pred zamrznutím koreňov.
▶ Odstraňujeme sneh na konárikoch pretože táto romantická okrasa je v čase silných mrazov nebezpečná;
▶ Citlivejšie podpníky chránime vrstvou kompostu alebo slameného hnoja.
▶ Najviac sú ohrozené tie stromy, ktoré mali veľkú úrodu, vysilili sa a mráz by ich mohol poškodiť.
▶ Na zimné mrazy sú najcitlivejšie stromy na pôdach zamokrených, ale aj prehnojených dusíkom.
▶ Naliate kvetné púčiky namrznú pri teplote –4 °C, rozkvitnuté kvety marhúľ a broskýň pri –3 °C a ostatných druhov pri –2 °C. Mladé plody všetkých druhov zamrznú už pri teplote –1 °C.
▶ Veľký vplyv na odolnosť púčikov má vlhkosť vzduchu a vietor. Vysoká vzdušná vlhkosť odolnosť znižuje, pohyb vzduchu ju zvyšuje.
Upozornenie
S ukončením zimného obdobia a s príchodom teplejších dní musíme dávať pozor na nočné mrazíky, pretože mráz vie udrieť aj dvakrát. Ide najmä o poškodenie orecha. Prídete nielen o tohtoročnú úrodu, ale aj o budúcu. Dôvodom je neobyčajný spôsob tvorby kvetov. Samičie kvety, z ktorých sa vyvinú orechy, vyrastajú na konci mladých letorastov, kým samčie jahňady sa objavujú na vlaňajšom dreve. Orech potrebuje na tvorbu plodu samčie aj samičie kvety, takže ak mráz zničí letorasty aj vlaňajšie drevo, pripraví vás o úrodu na dva roky.
Text: Ing. Eva Šidová, PhD.
Foto: archív autorky a vydavateľstva JAGA, Marián Komžík
Zodpovedný redaktor: Vladimír Chudý
Zdroj: časopis Urob si sám 2011, JAGA GROUP, s.r.o.
Osobne ďakujem za príspevok, resp. zmysluplné vety do praxe.
Na ochranu zakvitnutých stromov pred jarnými mrazmi sa mi osvedčili FROSTY plachty z netkanej textílie v kombinácii s výhrevnými sviečkami.