Ako skrotiť divokú krásku s ostrými zúbkami?

image 23332 25 v1

Všetci ju poznáme. Mnohí by ju chceli vlastniť. Mnohí ju potrebujú. Nezriedka podnecuje našu fantáziu, núti nás pomenovávať ju menami z ríše dravých šeliem. Sú to mená, ktoré najlepšie vystihujú jej podstatu. Zubov má totiž veľa a jej dravosť aj potenciál sú doslova imponujúce. Reťazová píla.

Len ťažko si možno predstaviť, že by tento neoceniteľný stroj v zozname záhradného vybavenia chýbal. Pílu využívame úplne bežne na rôzne činnosti – napríklad pri príprave palivového dreva, prerezávaní konárov, výrube stromov alebo napríklad aj pri rôznych prácach v dielni. Často si už ani neuvedomujeme, akú obrovskú úsporu času a fyzických síl oproti ručnej píle prináša.

Dvakrát meraj a raz strihaj alebo Ako sa pri výbere nespáliť

„Reťazová píla určite nepatrí k tým výrobkom, ktoré by sme menili každé dva roky. Z toho dôvodu by sme nemali jej výber unáhliť, ale naopak starostlivo zvážiť,“ myslí si Tomáš Maryška, odborník na záhradnú techniku zo spoločnosti Mountfield.

Myslená je tým predovšetkým úvaha, na aký účel bude stroj primárne slúžiť. Ak budeme napríklad potrebovať občas prerezať konáre okrasných stromov, nebudú nám príliš na úžitok veľké a výkonné píly určené na ťažkú prácu v lese. Ich potenciál by nebol využitý a naopak ich väčšia hmotnosť a rozmery by boli pri práci takmer neprekonateľnou prekážkou. Ak je ale naším pracovným cieľom naopak výrub urastených stromov, bez najvýkonnejších modelov určených pre najväčšiu záťaž sa nezaobídeme.

reťazová píla

Veľmi sledovanou disciplínou je pri pílach dĺžka pílovej lišty. V texte nižšie sa dočítate, ako je to s touto veličinou v skutočnosti. foto Oleo-Mac

Správny výber teda závisí predovšetkým na individuálnych potrebách, avšak všeobecné pravidlá platia samozrejme aj tu a možno ich formulovať niekoľkými nasledujúcimi vetami. Vyberať môžeme z elektrických či benzínových modelov. Elektrická píla má výhodu predovšetkým v nižšej váhe a v jednoduchej údržbe. Po práci ju len vypneme, ľahko očistíme a uložíme na miesto. Nevýhodou naopak ostáva kábel pre prívod elektriny, ktorý nás môže obmedzovať v pohybe. Benzínové modely, ako vyplýva z vyššie napísaného, používame na zložitejšie a väčšie práce.

Na čo si dať pozor

Jedným z najväčších a zároveň najčastejších omylov pri nákupe píly je prílišný dôraz na dĺžku pílovej lišty. „Veľa ľudí si často myslí, že čím dlhšia lišta, tým lepšia píla. To je ale absolútny nezmysel. Ak si totiž kúpim pílu s dlhou lištou a nízkym výkonom, budeme sa trápiť aj stroj aj ja,“ komentuje jeden z častých omylov Maryška zo spoločnosti Mountfield a dodáva: „Kvalitná píla je vždy precízne vyvážená, musí dobre padnúť do ruky a dĺžka lišty adekvátne zodpovedá výkonu motora.“

Jednou z používateľsky najdôležitejších vlastností píl je ich schopnosť „naskočiť“. Nikto si určite neželá štartovať svoju pílu zakaždým pol hodiny, a to zúrivým trhaním za šnúru. Stroj by mal byť preto ideálne vybavený dekompresným ventilom, ktorý znižuje kompresiu, a tzv. primerom, čo je inými slovami vstrekovač paliva. Vďaka tejto výbave by malo byť štartovanie vecou nenásilného okamihu.

Tip: Všetok nábytok a bytové doplnky na jednom mieste„Z hľadiska bežnej údržby by som poukázal na modely, ktoré majú jednoduchý prístup ku vzduchovému filtru a ku sviečke. K obidvom by sme sa mali dostať rýchlo, jednoducho a bez nutnosti použitia ďalšieho náradia,“ poznamenáva Maryška zo spoločnosti Mountfield, ktorá na slovenskom trhu predáva značkové píly európskych výrobcov Oleo-Mac a SOLO.

reťazová píla

Reťazové píly nemeckého výrobcu SOLO patria na slovenskom trhu popri talianskej značke Oleo-Mac k najobľúbenejším. foto SOLO

Odporúčaná je návšteva špecializovanej predajne, kde nám na základe rozhovoru príslušný odborník odporučí zodpovedajúci model. Dôležité je, aby táto predajňa dokázala ponúknuť čo najdlhší rad strojov, ktoré si môžeme na mieste vyskúšať. Určitým vodidlom by mohli byť aj garančné záruky a servisné možnosti. Ide o podceňovanú tému, ale v súčasnosti, bohužiaľ, nie je ani jedna zo služieb samozrejmosťou. Aj napriek tomu ale na tuzemskom trhu existujú posezónne servisné prehliadky zadarmo a dokonca sedemročná záruka.

Obe služby na slovenskom trhu svojim zákazníkom garantuje spoločnosť Mountfield. Navyše teraz vo všetkých 17 slovenských predajných centrách spoločnosti Mountfield prebieha posezónny výpredaj, v rámci ktorého si môžete za mimoriadne výhodných cenových podmienok kúpiť vašu krásku s ostrými zúbkami. Vybrať si môžete z 24 modelov benzínových alebo elektrických píl.

www.mountfield.sk

PR článok spoločnosti Mountfield a.s.

Komentáre

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.