Tradeskancia
Galéria (6) Zdroj: shutterstock.com

Ešte ju doma nemáte? Krásna izbová rastlina, ktorej pestovanie zvládne naozaj každý!

Tradeskancia je medzi izbovými rastlinami rozpoznateľná na prvý pohľad. Vytvára totiž úchvatné kaskádové previsy a má krásne sfarbené listy, ktorými na seba okamžite strhne pozornosť. Dobrou správou je, že sa veľmi jednoducho pestuje a dokáže rýchlo dorásť do zaujímavých rozmerov. Ak sa k tomu pridá aj bezproblémové rozmnožovanie, nečudo, že tradeskancia zdobí už toľko interiérov.

Galéria

Tradeskancia
Tradeskancia
Tradeskancia
Tradeskancia
Tradeskancia

Čo je tradeskancia? Aký je jej pôvod?

Tradeskancie (lat. Tradescantia) pochádzajú z oblasti Severnej a Južnej Ameriky, pričom ich najväčší prirodzený výskyt je v Mexiku, Brazílii a Argentíne. Práve v tejto oblasti je pre rast tradeskancií celoročne vyhovujúce podnebie a rastú takmer kdekoľvek – v záhonoch, popri chodníkoch aj ako pôdopokryvná burina pri cestách. V súčasnosti je známych viac ako 80 druhov.

Niektoré druhy tradeskancií majú atraktívne sfarbené listy. Na spodnej strane sú ružové až temne fialové. Vrchná časť listu s bielou, zelenou, ružovkastou až striebristou farbou pôsobí kontrastne a celý vzhľad listov je vďaka tomu mimoriadne pôsobivý. V našich podmienkach sú tradeskancie najčastejšie pestované ako izbové rastliny vytvárajúce efektné previsy. V teplých mesiacoch roka im vyhovuje aj umiestnenie na balkóne alebo v záveternej časti domu.

Tradeskancia
Zdroj: shutterstock.com

Najobľúbenejšie druhy pestované v interiéri

Po akých druhoch tradeskancie siahnuť, ak máte záujem o interiérové pestovanie? Voľte druhy ozdobné listom, ktoré sú prirodzene ťahavé a dokážu vytvárať aj dlhšie previsy bez rizika lámania.

  • Tradescantia Zebrina – Pri vhodných podmienkach vytvára veľké previsy. Vrchná strana listov má zeleno-fialovo-striebristé sfarbenie, spodná strana listov je sýto fialová. Kvitne drobnými fialovými kvetmi.
  • Tradescantia Albiflora Nanouk – Kompaktnejší druh, ktorý láka na svetloružové listy s jemnými zelenými prúžkami. Spodná strana listov je celá ružová. Má drobné biele kvety.
  • Tradescantia Quadricolor – Hustá, kompaktne pôsobiaca rastlina zaujme listami mnohých farieb – od bielej, cez zelenú až po ružovú (evokuje dojem, že každý list je iný). Spodná strana listov je ružová, kvitne drobnými bielymi kvetmi.
  • Tradescantia Pallida – Impozantná izbovka s výrazne fialovými listami z oboch strán. Je ťahavá a kvitne bledoružovými až fialkovými kvetmi.
TIP – Ak sa radi obklopujete peknými a estetickými vecami, zadovážte si pre tradeskanciu trendy kvetináč s tvárou. „Vlasy“ okolo tváre dorastú potešujúco rýchlo.
Tradeskancia
Zdroj: shutterstock.com

Pestovanie tradeskancie do krásy zvládnu aj začiatočníci

Pestovanie tradeskancie je pri ideálnych podmienkach veľmi jednoduché.

Svetlo: Tradeskancii pestovanej v interiéri vyhovuje svetlá pozícia, avšak bez priameho slnečného svetla. Pri umiestnení na slnku sa na listoch objavujú tmavé škvrny. Naopak – ak nebude mať dostatok svetla, listy začnú blednúť, stratia „vzor“ a nebudú pôsobiť zdravým dojmom.

Teplota: Najlepšie sa tradeskancii darí pri teplote v rozpätí od 18 – 24 °C. Pokles teploty pod 10 °C je pre tradeskanciu nevhodný, nevyhovuje jej ani blízkosť radiátora.

Zavlažovanie: Obľubuje rovnomerne vlhké pôdne prostredie bez prehnaného zmáčania. Ak je tradeskancia vo vrchnej časti veľmi hustá, je lepšie polievať ju do podmisky, aby nedošlo k zahnívaniu jej častí. Nemá rada polievanie na listy. Pri zvlhčovači vzduchu sa jej však bude páčiť.

Pôda: Na zeminu nie je náročná, bez obáv jej môžete do črepníka pri presádzaní doplniť univerzálny substrát pre izbové rastliny.

Tradeskancie dorastajú v črepníkoch priemerne do výšky 20 – 30 cm, ich rast do šírky je neobmedzený. Pravidelným skracovaním sa rastlina rozvetvuje, zahusťuje a vytvára bohatší previs.
Tradeskancia
Zdroj: shutterstock.com

S krásnou ťahavkou sa hravo podelíte

Rýchlo rastúcu tradeskanciu rozmnožíte pomocou odrezaných vrcholkov. Stopku s pár lístkami dlhú cca 10 cm vložte do pohára s vodou a počkajte, kým pustí korene dlhé aspoň 4 cm. Každý týždeň meňte vodu. Niekedy postačí zapichnúť odrezky do zeminy a úspešne pustia korene.

Text: Lucia Gogová
Foto: shutterstock.com

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.