image 46019 25 v1

Ako si vybrať vianočný stromček

Vianočný stromček je tradičným symbolom Vianoc. Navodí správnu sviatočnú atmosféru a prináša do domova vôňu prírody. Viete, podľa čoho vyberať alebo ako ho správne skladovať, aby vydržal do Vianoc svieži a zelený? Nechajte sa inšpirovať praktickými tipmi odborníkov z Hornbachu.

Vianočný stromček v takej podobe, ako ho poznáme dnes, je fenomén modernej doby. Históriu a dôvod vzniku vysvetľujú rôzne poviedky a príbehy. Jednou z nich je povera, že sa stromčeky v minulosti zdobili pre mŕtvych, aby keď navštívia svet živých, mali čo jesť a nasýtení by už nikomu neubližovali. V minulosti sa taktiež zdobili živé stromčeky v exteriéri pre zvieratá, aby mali dostatok potravy v chladných dňoch. Pôvodne sa preto vianočné stromčeky zdobili len prírodnými ozdobami, ako sú jablká, orechy, gaštany a pod. Tým sa oslavovala každoročná úroda. Až v posledných rokoch sa na vianočné stromčeky dávajú elektrické sviečky, farebné reťaze, sklenené gule alebo sladkosti.

Výška a druh stromčeka

Pri výbere je dôležité zvoliť správny druh a veľkosť. „Kým rodiny s deťmi ocenia väčší stromček, starší ľudia naopak radšej volia menší vzrast. Živé stromčeky v Hornbachu ponúkame v rôznych veľkostiach od 110 do 270 cm. Tie umelé dokonca už od 90 cm do 300 cm,“ hovorí Daniel Brychta, odborník z oddelenia záhrady projektového marketu Hornbach.

V prípade umelého stromčeka je podstatný predovšetkým jeho vzhľad. Pri živom stromčeku má každý druh iné vlastnosti. Smrek patrí medzi najlacnejšie stromy, ale skoro opadáva. Borovica má dlhé ihličie, ale jej vetvy nie sú tak husté. Koruna borovice môže byť veľmi riedka, stromček sa môže nakláňať do strany alebo je z jedného pohľadu holý. Medzi najkrajšie vianočné stromčeky patria jedle, sú neopadavé, symetrické a rovné.

Prečo voliť dánsku jedlu?

„Najväčší záujem je o dánske jedle Nordmann Gold, majú krásny pravidelný tvar a bohaté ihličie, ktoré veľmi nepichá. Jedle sú odolnejšie voči teplotným zmenám, preto vydržia dlhšie a v miestnosti skoro neopadávajú,“ vysvetľuje odborník z Hornbachu.

Jedle NORDMANN Gold® pochádzajú z dánskych plantáží. Sú pestované v blízkosti fjordov a vďaka vlhkosti nevyschýnajú. Stromčeky sú sýtozelené, husté, krásne rovné a symetrické. Vetvenie je pravidelné a husté, ihličie neopadáva. Pri pestovaní nebola použitá žiadna chémia zaťažujúca prírodu. Naopak, lesné plochy sú cielene zachované na ďalší rast.

Skladovanie vianočného stromčeka

Vianočný stromček kúpený mesiac pred Vianocami sa musí skladovať na chladnom a tmavšom mieste. Ideálne sú pivnice alebo garáže. Aby nevyschol a zostal prirodzene zelený, mal by stáť vo vode, ktorá môže dosahovať až po spodné vetvy. „Vianočný stromček neumiestnite na slnko alebo do blízkosti tepelných zdrojov. Až ho budete chcieť pripraviť na slávnostné chvíle, postavte a pripevnite ho na stojan so zásobníkom vody. Vďaka nádobe na vodu s ukazovateľom maximálneho množstva vody docielite to, že stromček zostane dlhšie zelený a čerstvý,“ radí Brychta z Hornbachu.

Pokiaľ bývate v byte a nevlastníte pivnicu alebo garáž, kúpte si stromček až pár dní pred Vianocami. Ak sa bojíte, že vám na nákup stromčeka nezostane čas, využite možnosť kúpi on-line s doručením priamo domov. „V pokoji domova môžete kúpiť vianočný stromček, ktorý vám zároveň doručíme. Odpadne vám starosť so zložitou prepravou a ušetríte tak čas i námahu,“ odporúča odborník z Hornbachu: „Stromčeky sú v on-line predaji už od začiatku decembra, za rovnakú cenu ako v predajniach Hornbach a naviac exkluzívne dostanete dopravu zadarmo.“

Zdroj: PR článok spoločnosti Hornbach 

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.