Pečené vianočné ozdoby s voňou v tvare soba alebo perníka
Zdroj: iStock

Vneste do vášho domova vôňu Vianoc pomocou voňavých ozdôb! Hodia sa na stromček, veniec alebo ako milý darček

Tieto jednoduché vianočné ozdoby môžete zavesiť na stromček, pripevniť na adventný veniec, položiť len tak na tácku či darovať ako malý „handmade“ darček. Potrebujete esenciálne oleje s typicky vianočnými vôňami, vykrajovacie formičky na medovníky, chvíľku voľna a trošku šikovnosti. Výsledok stojí za to. Navyše je to skvelý projekt, ktorý môžete robiť aj spolu s deťmi.

Vyzerajú ako medovníky, ale nie sú to medovníky. Esenciálne oleje s vôňou škorice, zázvoru a divokého pomaranča rozvinú vôňu základných prísad a vaša domácnosť priam okamžite získa sviatočnú atmosféru Vianoc. Keď sa vám bude zdať, že vôňa vyprchala, stačí jednoducho na ozdoby pridať ďalšiu kvapku esenciálneho oleja.

Ako vyrobiť voňavé vianočné ozdoby

Ingrediencie

  • 2 šálky jablkového pyré
  • 2 šálky mletej škorice
  • 3 kvapky škoricového esenciálneho oleja (Cassia)
  • 3 kvapky zázvorového esenciálneho oleja
  • 3 kvapky esenciálneho oleja z divokého pomaranča
  • slamka
Výroba vlastných voňavých vianočných ozdôb
Zdroj: iStock

Postup

1. Vo veľkej miske zmiešajte jablkové pyré a mletú škoricu, kým nevznikne konzistencia podobná cestu. Možno budete musieť pridať viac škorice, aby zmes zhustla a držala pohromade.

2. Pridajte esenciálne oleje a cesto premieste, kým sa vône dôkladne neprepoja.

3. Na veľkej rovnej ploche rozvaľkajte cesto na hrúbku asi 8 mm. Oplatí sa cesto vaľkať na voskovom alebo pergamenovom papieri, ušetríte čas na upratovaní.

4. Pomocou vykrajovacích formičiek na medovníky vykrajujte zo škoricového cesta rôzne tvary a uložte ich na plechy vystlané papierom na pečenie. Pomocou slamky vykrojte malú dierku v hornej časti ozdoby, aby sa dala zavesiť.

5. Akonáhle spotrebujete všetko cesto, plechy vložte do rúry predhriatej na 90 stupňov na 2-3 hodiny, kým sa ozdoby nevysušia. Môžete ich tiež nechať vyschnúť na vzduchu, ale bude to trvať niekoľko dní.

6. Keď sú ozdoby úplne suché, previažte cez otvor stužku či špagát a môžete ozdoby podľa potreby ďalej zdobiť, napríklad, nalepením papierových očí, úst alebo sušeným ovocím, orechovými škrupinami, vatou pripomínajúcou sneh.

7. Hotové ozdoby zaveste na stromček, na adventný veniec, alebo položte na tácku ako dekoráciu. Ak ich práve nepoužívate, zabaľte ich do voskového papiera. Vydržia celé mesiace – po odbalení ich môžete oživiť kvapkou esenciálneho oleja.

Pozor!

Nezabudnite deti upozorniť na fakt, že to nie sú medovníčky, ani koláčiky, ktoré by mohli jesť – sú to len dekoratívne voňavé ozdoby.

Sabína Zavarská
Foto: istock.com

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje