Zaručený postup na to, aby váš vianočný stromček pevne stál
Pre neskúsených domácich majstrov je to výzva, ktorá dokáže potrápiť. Raz otesaný stromček vypadáva zo stojana, inokedy sa nakláňa raz na jednu, inokedy na druhú stranu. Toto je však zaručený postup na to, aby stromček pevne stál. Bez ohľadu na priemer jeho kmienka.
Galéria
UROB SI SÁM
náročnosť: **
čas: 30 minút
náklady: O €
ľudia: 1
obdobie: na Vianoce
KONTROLNÝ ZOZNAM
MATERIÁL 0 €
• vianočný stromček
• voda na poliatie
• stojan
NÁRADIE A POMÔCKY
• kružidlo, ceruzka
• gumička, dláto
• kladivo, nôž
PRACOVNÝ POSTUP
1. AKLIMATIZOVANIE
Podchladený stromček vnesieme do miestnosti a necháme ho 30 minút odpočinúť. To uvoľní stuhnutú živicu a prinavráti konárom pružnosť.
2. ZAMERANIE
Odmeriame vnútorný priemer stojana. Ak si nie sme istí správnosťou priemeru, vyrobíme papierovú šablónu kruhu a osadíme.
3. KRESLENIE
Na čerstvo zrezaný kmeň narysujeme kružidlom obrysy budúceho čapu. Stred kmienka sa iba málokedy zhodne so stredom letokruhov.
4. HĹBKA
Naznačíme si líniu rezu, ktorá zodpovedá hĺbke stojana. Na presné vytýčenie nám pomôže gumička, ktorej polohu určíme metrom.
5. REZANIE
Na píle vyznačíme páskou hĺbku rezu. Stromček opílime z každej strany. Snažíme sa pritom kopírovať kruhový prierez.
6. TESANIE
Dlátom a kladivom začneme tesať kmienok podľa naznačenej línie. Uvoľňujeme postupne malé štepy čerstvého dreva, ktoré prevoňajú miestnosť.
7. ZAHLADENIE
Otesaný čap zahladíme dlátom. Dôraz kladieme na konárové odbočky, ktoré by mohli prekážať pri osádzaní. Čap primeriame k stojanu.
8. UPEVNENIE
Stromček upevníme do stojana. Vtisneme ho až na doraz a ukotvíme skrutkou. Tak získame bezpečný spoj, ktorý časom nepovolí.
9. UVOĽNENIE
Stromček postavíme a jeho sieťku rozrežeme. Konáre sa začnú napriamovať a potrvá približne hodinu, kým zaujmú prirodzenú polohu.
10. POLIEVANIE
Stromček polejeme a do stojana dopĺňame vodu vždy po niekoľkých hodinách. Chvíľu potrvá, kým obnoví svoju sviežosť.
11. OREZANIE
Záhradníckymi nožnicami upravíme pretŕčajúce konáre a vrcholec, aby stromček dosiahol rovnomerný a súmerný tvar.
Stromček je na mieste
ČO ROBIŤ PRI PREHNUTOM KMIENKU?
Ak sme zakúpili stromček, na ktorom sme si nevšimli, že má prehnutý kmienok, budeme musieť pri jeho umiestnení v interiéri trochu improvizovať. Polovicu nedostatku ukryjeme nastavením alebo podložením nôh stojana v smere ohybu a zvyšok vyvážime pri samotnom zdobení. Ak stromček správne natočíme, nedostatok sa vizuálne stratí.
Text a foto: Marcela Gigelová
Realizácia: Milan Gigel – Redaktor denníka SME
Zdroj: časopis Urob si sám 12/2015, JAGA GROUP, s.r.o.
Pochybujem, ze nasaje nejaku vodu ked je kora odrezana vysoko nad hladinou.
To je pravda … keď odstránite kôru stomu už nesaje vodu … ale aby nebol suchy vzduch to je super 🙂
Presne tak. Strasne hovadiny sem obcas davaju.
Hlupost na entu…urcite ma kazdy v bytovke pilky,dlata,kruzidlo a este je aj manualne zrucny?
Keď nie si manuálne zručný,tak ho opri do rohu o stenu a založ skriňou.
Ak zivy stromcek tak iba crepnikovy. Mame uz 25 rokov umely stromcek a stale plni svoj ucel. Zavrazdeny stromcek kvoli 3 tyzdnovej parade urcite nikdy potrebovat nebudem.
Stromceky sa pestuju na plantazach iba na tento ucel. Vzdy lepsie podporovat pestovatelov stromcekov ako podporovat vyrobcov nepeknych a nezrecyklovatelnych umelin. Nie kazdy si svoj stromcek ide vypilit na vlastnu past do lesa.
Strom
paradny clanok
Ako uchytiť stromček bezpečne, rovno a aj so zavlažovaním je viacero oveľa jednoduchších spôsobov,Toto museli Gigelovci odkukať isto od nejakého idiota.
V prvom rade treba stojan, ktory je primerany velkosti stromceka – potom netreba otesavat kmen. Najlepsie stojany maju dve casti: prva je „hrniec“, do ktoreho sa stromcek ukotvi podobne ako do klasickeho stojana, Hrniec sa vlozi do druhej casti a tam sa da naklanat tak, abu stromcek stal kolmo. V spravnej polohe sa hrniec zaisti „pedalom“,ktory sa da stlacit nohou.