Ako skladovať vianočný stromček, aby vydržal čo najdlhšie
Všetky vianočné stromčeky môžu vydržať v dobrej kondícii a s minimom opadaného ihličia nielen počas vianočných sviatkov, ale i oveľa dlhšie, musíte ich však dobre pripraviť.
Galéria
Dokonca aj „neopadávajúce“ ihličnaté stromčeky budú vyzerať oveľa sviežejšie, ak sa o ne budete starať podobne ako o rezané kvety. Aj miesto, kam ich v interiéri umiestnime, hrá významnú úlohu – nedávajte ich do blízkosti vykurovacích telies.
Čo si všímať pri kúpe stromčeka
Pri nákupe stromčeka si všímajte niekoľko dôležitých vecí. Ťažší stromček je vhodnejší, znamená to, že je čerstvejší a obsahuje dostatok vody. Preto ho „pre kontrolu“ nadvihnite a porovnajte s inými. Skontrolujte zdravotný stav stromu. Ihličie nemá pôsobiť zvädnuto ani sucho. Kmeňom stromu nenápadne buchnite o zem, aby ste zistili, či mu už neopadáva ihličie. Rukou prejdite po konároch, ihličie má na dotyk pôsobiť pružne a sviežo.
Ak hľadáte stromček, ktorý má dlhú trvanlivosť, určite nevyberajte smrek. Teplý vzduch v interiéri nie je nič preň a zvyčajne po piatich dňoch všetko ihličie hromadne opadne. Najobľúbenejším vianočným stromčekom je jedľa Nordmannova, ktorej mäkké ihličie spoľahlivo vydrží na konároch dobré dva týždne aj dlhšie. Najlepšie sa však ihličie drží na konároch boroviciam.
Skladujte vianočný stromček správne
Stromček kupujte podľa odporúčaní, ktoré uvádzame v texte vyššie. Nechajte si ho zviazať, aby sa lepšie prenášal. Doma stromček nechajte zabalený. Odrežte z konca kmeňa niekoľko centimetrov, aby mohol prostredníctvom pletív ľahšie nasávať vodu.
Pripravte nádobu s vodou a vložte do nej stromček kmienkom dole minimálne na niekoľko hodín. Vďaka obnovenému rezu nasaje vodu a ihličie tak ostane dlhšie čerstvé.
Keď nastane ten správny čas, stromček preneste dovnútra. Postavte ho do stojana, do ktorého je možné denne dolievať vodu. Rozstrihnite sieť a konárom doprajte čas, aby sa opäť vystreli.
Text: Redakcia
Foto: Shutterstock, Sarah Cuttle
Zdroj: Časopis Urob si sám
Komentáre