Ako presadiť a znovu naštarovať orchidey?
Ak chceme, aby nám orchidey bohato kvitli, musíme im vytvárať ideálne podmienky a dopriať to, čo žiadajú. K dôležitým činnostiam patrí presádzanie.
Galéria
Orchidey nemajú v obľube časté premiestňovanie a ani presádzanie. V určitej fáze rastu ich však presadiť musíme.
Orchidey presádzame napríklad vtedy, keď už nové výhonky nemajú dostatok miesta. Signálom je aj to, ak korene nemajú dostatok miesta, výrazne prerástli substrát a na jeho povrchu sa tvoria riasy. K presádzaniu musíme pristúpiť aj vtedy, ak sa substrát úplne rozpadol alebo dochádza k hnitiu koreňov.
Orchidey je vhodné presádzať raz za tri-štyri roky, najlepšie v čase, keď rastlina nekvitne. Pred presádzaním si musíme zabezpečiť nový črepník. Mal by byť o niečo väčší než pôvodný.
Uprednostnime priehľadný. Vďaka tomu bude prebiehať aj v koreňoch proces fotosyntézy. Potrebný je aj kvalitný substrát určený na pestovanie tejto skupiny rastlín.
Príprava
Rastliny orchideí musíme na presádzanie dôkladne pripraviť. Najdôležitejšie bude ich pár hodín pred presádzaním výdatne zaliať, prípadne týždeň vopred aj prihnojiť. Tesne pred presádzaním vyčistíme nový črepník – môžeme ho aj vydezinfikovať slaboružovým roztokom hypermangánu. Nezabudnime zhodnotiť, či rastliny ozaj chceme presadiť. Ak sú viditeľne choré a napadnuté škodcami, bude lepšie ich zlikvidovať alebo najskôr ošetriť. Rastlinu môžeme očistiť od suchých a poškodených listov, nikdy neodstraňujeme vzdušné korene.
Starostlivosť
Po presadení rastliny umiestnime na svetlé a teplejšie miesto. Zalievame ich raz za jeden-dva týždne, pričom dávame pozor, aby substrát nebol premáčaný. Po zakorenení, zhruba počas jarných mesiacov, môžeme začať aj s prihnojovaním. Určite nie hneď po presadení. Novovysadené orchidey môžeme aj priebežne osprchovať, vďaka čomu budú mať krásne čisté a sviežo pôsobiace listy. Menšie orchidey môžeme umiestniť do izbových miniskleníkov, kde budú mať na zakoreňovanie potrebnú mikroklímu. Miniskleník môže nahradiť aj plastové vrecko.
UROB SI SÁM
NÁROČNOSŤ: ++
ČAS: DO 30 MINÚŤ
ĽUDIA: 1
OBDOBIE: I – V
KONTROLNÝ ZOZNAM
MATERIÁL
substrát na pestovanie orchideí
priehľadné plastové kvetináče
hypermangán
NÁRADIE
záhradnícke nožnice alebo nôž
záhradnícka lopatka
pracovné rukavice
nádoba na odpad
krhla s vodou
rozprašovač
hlbšia miska
POSTUP PRÁCE
AKO PRESADIŤ a znovu naštartovať orchidey?
RASTLINU opatrne vyberieme z pôvodného črepníka. Ak ide ťažšie, jemne postláčame starý črepník po obvode. Foto iStock.com
Z KOREŇOV opatrne povyberáme zvyšky starého substrátu. Dávame pozor, aby sme ich nepoškodili, sú krehké. Foto iStock.com
SKONTROLUJEME korene, mierne ich uvoľníme a odstránime všetky suché a nahnité časti. Zdravé korene nikdy neskracujeme. Foto iStock.com
RASTLINU opatrne vložíme (nie hlboko) do nového črepníka s prvou vrstvou substrátu na dne a korene dôkladne obsypeme zvyšným substrátom. Foto iStock.com
PO PRESADENÍ rastlinu umiestnime na svetlé a teplé miesto. Nezabudnime ju zaliať odstátou vodou. Foto iStock.com
Dbajte, aby sa substrát dostal dôkladne medzi korene a nevznikli prázdne dutiny. Črepníkom opatrne potraste a udrite dolnou časťou o stôl.
PESTUJEME ORCHIDEY
Svetlo
Lišajovce môžeme pestovať na okenných parapetoch, ale aj v zimných záhradách. Dariť sa im bude na svetlom mieste, ideálne orientovanom na východ alebo západ.
Zálievka
Doprajme im pravidelný prísun vlahy – stačí však raz za týždeň, prípadne ešte menej. Substrát nesmie byť trvale premokrený. Používame mäkkú, prípadne prevarenú vodu.
Prihnojovanie
Orchidey kvitnú aj počas zimy, preto je dobré ich v tomto období aj prihnojovať. Používame špecializované hnojivo (ideálne po zriedení vodou) vo forme hnojivovej zálievky.
Postrekovanie
Rastliny môžeme aj pravidelne rosiť. Obľubujú vyššiu vzdušnú vlhkosť. Voda by mala byť takisto mäkká. Rosiť môžeme listy aj korene na povrchu substrátu.
Čistenie
Listy lišajovcov pestovaných v interiéri by sme mali pravidelne čistiť od prachu a nečistôt. Môžeme na to použiť buď vlhkú handričku, alebo špeciálne utierky na listy.
Strihanie
Ak chceme, aby rastliny opakovane kvitli, odkvitnuté stonky nestriháme celkom dole pri koreňoch, ale vyššie, asi nad štvrtým očkom. Až suché kvetné stonky po druhom kvitnutí treba odstrihnúť úplne dole.
Text Daniel Košťál
Foto iStock.com
Zdroj časopis Urob si sám 2/2019
Komentáre