Ako presadiť a znovu naštartovať orchidey?
Galéria (6)

Ako presadiť a znovu naštartovať orchidey?

Orchidey patria k rastlinám, ktoré nemajú v obľube časté premiestňovanie a ani presádzanie. V určitej fáze rastu ich však presadiť musíme.

Galéria

Presádzanie orchideí
Presádzanie orchideí
Presádzanie orchideí
Presádzanie orchideí
Presádzanie orchideí

Orchidey presádzame napríklad vtedy, keď už nové výhonky nemajú dostatok miesta. Signálom je aj to, ak korene nemajú dostatok miesta, výrazne prerástli substrát a na jeho povrchu sa tvoria riasy. K presádzaniu musíme pristúpiť aj vtedy, ak sa substrát úplne rozpadol alebo dochádza k hnitiu koreňov.

Orchidey je vhodné presádzať raz za tri-štyri roky, najlepšie v čase, keď rastlina nekvitne. Pred presádzaním si musíme zabezpečiť nový črepník. Mal by byť o niečo väčší než pôvodný. Uprednostnime priehľadný plastový črepník. Vďaka tomu bude prebiehať aj v koreňoch proces fotosyntézy. Potrebný je aj kvalitný substrát určený na pestovanie tejto skupiny rastlín.

Príprava

Rastliny orchideí musíme na presádzanie dôkladne pripraviť. Najdôležitejšie bude ich pár hodín pred presádzaním výdatne zaliať, prípadne týždeň vopred aj prihnojiť. Tesne pred presádzaním vyčistíme nový črepník – môžeme ho aj vydezinfikovať slaboružovým roztokom hypermangánu. Nezabudnime zhodnotiť, či rastliny ozaj chceme presadiť. Ak sú viditeľne choré a napadnuté škodcami, bude lepšie ich zlikvidovať alebo najskôr ošetriť. Rastlinu môžeme očistiť od suchých a poškodených listov, nikdy neodstraňujeme vzdušné korene.

Starostlivosť

Po presadení rastliny umiestnime na svetlé a teplejšie miesto. Zalievame ich raz za jeden-dva týždne, pričom dávame pozor, aby substrát nebol premáčaný. Po zakorenení, zhruba počas jarných mesiacov, môžeme začať aj s prihnojovaním. Určite nie hneď po presadení. Novovysadené orchidey môžeme aj priebežne osprchovať, vďaka čomu budú mať krásne čisté a sviežo pôsobiace listy. Menšie orchidey môžeme umiestniť do izbových miniskleníkov, kde budú mať na zakoreňovanie potrebnú mikroklímu. Miniskleník môže nahradiť aj plastové vrecko.

POSTUP PRÁCE

KONTROLNÝ ZOZNAM

materiál

substrát na pestovanie orchideí

plastové črepníky

hypermangán

náradie

záhradnícke nožnice alebo nôž

záhradnícka lopatka

pracovné rukavice

nádoba na odpad

krhla s vodou

rozprašovač

hlbšia miska

1. RASTLINU opatrne vyberieme z pôvodného črepníka. Ak ide ťažšie, jemne postláčame starý plastový črepník po obvode. 

2. Z KOREŇOV opatrne povyberáme zvyšky starého substrátu. Dávame pozor, aby sme ich nepoškodili, sú krehké.

3. SKONTROLUJEME korene, mierne ich uvoľníme a odstránime všetky suché a nahnité časti. Zdravé korene nikdy neskracujeme.

4. RASTLINU opatrne vložíme (nie hlboko) do nového črepníka s prvou vrstvou substrátu na dne a korene dôkladne obsypeme zvyšným substrátom.

5. PO PRESADENÍ rastlinu umiestnime na svetlé a teplé miesto. Nezabudnime ju zaliať odstátou vodou.

Dobrá rada

Dbajte, aby sa substrát dostal dôkladne medzi korene a nevznikli prázdne dutiny. Črepníkom opatrne potraste a udrite dolnou časťou o stôl.

PESTUJEME ORCHIDEY

Svetlo

Lišajovce môžeme pestovať na okenných parapetoch, ale aj v zimných záhradách. Dariť sa im bude na svetlom mieste, ideálne orientovanom na východ alebo západ.

Zálievka

Doprajme im pravidelný prísun vlahy – stačí však raz za týždeň, prípadne ešte menej. Substrát nesmie byť trvale premokrený. Používame mäkkú, prípadne prevarenú vodu.

Prihnojovanie

Orchidey kvitnú aj počas zimy, preto je ich dobré v tomto období aj prihnojovať. Používame špecializované hnojivo (ideálne po zriedení vodou) vo forme hnojivovej zálievky.


Neprehliadnite: Čo robiť, aby orchidea na parapete krásne kvitla?


Postrekovanie

Rastliny môžeme aj pravidelne rosiť. Obľubujú vyššiu vzdušnú vlhkosť. Voda by mala byť takisto mäkká. Rosiť môžeme listy aj korene na povrchu substrátu.

Čistenie

Listy lišajovcov pestovaných v interiéri by sme mali pravidelne čistiť od prachu a nečistôt. Môžeme na to použiť buď vlhkú handričku, alebo špeciálne utierky na listy.

Črepník

Lišajovce pestujeme v priehľadných črepníkoch. Ich korene sú totiž schopné fotosyntézy a vytvárajú hodnotné zásobné látky. Neublíži im však ani umiestnenie do nepriehľadnej nádoby.

Opora

Kvitnúcim rastlinám doprajeme pevné opory. Inak hrozí, že sa stonky s kvetmi zlomia.

Presadenie

Ideálne je presádzať lišajovec raz za dva roky. Presádzame ich do špeciálneho substrátu a vždy až po odkvitnutí.

Strihanie

Ak chceme, aby rastliny opakovane kvitli, odkvitnuté stonky nestriháme celkom dole pri koreňoch, ale vyššie, asi nad štvrtým očkom. Až suché kvetné stonky po druhom kvitnutí treba odstrihnúť úplne dole.

Dobrá rada

Ideálne teplotné rozpätie na pestovanie orchideí je 22 až 25 °C. Najlepšie však je, ak ide o priestor, kde nočná teplota mierne klesne.

Text. Daniel Košťál Foto: iStock.com

Zdroj: Časopis Urob si sám

  1. Viera says:

    Dakujem za rady. Tiez mam niekolko orchidei doma, dokonca uz som si sama aj dopestovala, vznikli mi nove rastlinky na odkvinutych stonkach. Ale casom mi vzdy nejaka uhynie, len mi zacnu opadavat a zltnut listky. Dakujem.

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje