aby boli vase orchidey opat vo forme
Galéria (13)

Aby boli vaše orchidey opäť vo forme

Začiatok jari je ideálne obdobie na presadenie orchideí. Ak napríklad pestujeme na okennom parapete známe lišajovce (Phalaenopsis), substrát je silne prekorenený a na nové výhony už nezostáva veľa miesta, niet nad čím váhať.

Galéria

aby boli vase orchidey opat vo forme 1969 big image
01 dano veselsky big image
11 dano veselsky big image
10 dano veselsky big image
09 dano veselsky big image
Presádzame orchideu
07 dano veeselsky big image
06 dano veselsky big image
UROB SI SÁM
náročnosť: *
čas: do 1 hodiny
náklady: do 5 €
ľudia: 1
obdobie: začiatok jari

KONTROLNÝ ZOZNAM

Materiál                              2,42 €
► špeciálny substrát            2,42 €
na pestovanie orchideí, 3 l

Náradie a pomôcky            1,80 €
► plastová nádoba               0,35 €
priehľadná
► obalová nádoba                1,45 €
► záhradnícke nožnice
► záhradnícka lopatka

dobré rady

Kde presádzať
Presádzame vždy v interiéri a nikdy nie pri otvorenom okne.

Ako často

Orchidey presádzame každé dva či tri roky na jar. Rastliny nesmú v tom čase kvitnúť ani byť choré či napadnuté škodcami.

Rez koreňov
Poškodené, suché, choré a slabé korene vždy odstraňujeme hladkým rezom, neodtŕhame ich.

Nádoby
Nové nádoby by mali mať priemer väčší aspoň o 2 cm ako pôvodné. Mali by byť priehľadné, vyššie a užšie. Dôležité je vyvýšené dno. Ak použijeme staršiu nádobu, pred presadením rastliny ju vydezinfikujeme bledooružovým roztokom hypermangánu.

PRACOVNÝ POSTUP1. Rastliny

Presádzame rastliny, ktorých korene majú v nádobe málo miesta, substrát je mazľavý a porastený riasami. Asi tri dni pred presadením rastliny dobre zalejeme.2. Koreňový bal

Koreňový bal vyberieme z nádoby: do dlane jednej ruky si opatrne vložíme listovú ružicu a po jemnom zovretí druhou rukou ťaháme nádobu smerom od rastliny.

3. Kontrola koreňov
Dôkladne skontrolujeme koreňový bal. Pozornosť venujeme prítomnosti prípadných škodcov na koreňoch. Môžeme odstrániť aj zvyšky starého substrátu.

4. Rez
Skontrolujeme jednotlivé korene rastliny. Suché, poškodené či napadnuté chorobami odstrihneme ostrými nožnicami. Pozor! Sú krehké, preto s nimi narábame opatrne.

5. Skrátenie
Po odstránení poškodených koreňov môžeme jemne skrátiť aj koreňový bal. Príliš dlhé korene skrátime na dĺžku dvoch tretín. Rezy ošetríme práškom z dreveného uhlia. –>

6. Listy
Ak sme skrátili väčšie množstvo koreňov, mali by sme zredukovať aj listovú plochu. Odstránime niekoľko najstarších listov – onedlho narastie množstvo nových.7. Nádoba

Na presadenie je vhodná priehľadná vegetačná nádoba s perforovaným a čiastočne vyvýšeným dnom. Rastliny nesmú stáť vo vode, tento typ nádoby tomu zabráni.8. Substrát

Na presadenie použijeme špeciálny substrát (nasekanú borovicovú kôru, vločky polystyrénu a kúsky molitanu v pomere 1 : 1 : 1). Môžeme primiešať aj rašelinu.

9. Naplnenie nádoby
Na dno nádoby nasypeme lopatkou špeciálny substrát (kúpime ho hotový v obchode alebo si ho namiešame v uvedenom pomere). Drenážnu vrstvu nemusíme dávať.

10. Konečná úprava
Korene rozprestrieme (nové korene by mali byť v hornej vrstve substrátu). Dosypeme zvyšný substrát (1 cm pod horný okraj nádoby), utlačíme a zavlažíme.

11. Obal
Rastlinu vložíme do obalovej nádoby s vyvýšeným dnom. Lišajovec umiestnime na teplé a polotienisté miesto. Zavlažujeme ho a rosíme. Neprihnojujeme.

12.HOTOVO

Záhradník radí
Korene lišajovca obsahujú chlorofyl, preto potrebujú svetlo. Na pestovanie sú nevyhnutné priehľadné vegetačné nádoby.

Postup bol realizovaný v záhradnom centre Kulla v Bratislave. Tam si môžete uvedený materiál aj zakúpiť.

Text: Daniel Košťál 
Foto: Dano Veselský
Zdroj: časopis Urob si sám, JAGA GROUP, s.r.o.

 1. Ivana says:

  Dobry den ja mam orchideu Miltoniu,ktoru som dostala takto pred rokom,bola krasna fialova,kvitla.ale ako odkvitla uschla stonka,ktroru som odstrihla a od vtedy nie a nie kvitnut.
  Dnes som kupila novy substrat,ze ju idem presadit,korene mala vetky hnede akoby odhnite,ale listy mala krasne zelene.Tak som ju presadila,poliala hnojivom na orchidey.
  Myslite,ze sa mi „zobudi“ po presadeni,ale mala som ju vyhodit na zaklade tych hnedych korenov,
  Dakujem za odpoved s pozdravom Ivka

 2. Dominika says:

  Je dost smutne ze na obrazkoch presadzate orchideu, ktora prave zacina kvitnut. Taktiez pekne uvadzate ze treba odstrihnut poskodene a zhite korene a jedine co ste odstranili su krasne zdrave korene a novovytvorene vzdusne korene pri baze rastliny. Rastlinku stacilo presadit do vacsej nadobky. Vas postup je sice napisany spravne , ale ak sa niekto bude riadit sprievodnou obrazovou dokumentaciu, je velmi pravdepodobne ze rastlinku zabije..

  1. Zuzana says:

   Veru…az mi prislo zle, ked som videla, ako pan Zahradnik ostrihal prave tie zdrave korene!!!

  2. Anonym says:

   ja som spravila presne to co je na obrazkach..tiez mi akurat pustila stonku no uvidime,co sa prijme…uz mala velmi vela korienkov a nevedela som co s nimi…

 3. Jana says:

  Venujem sa orchideám už dávnejšie a teraz sa mi vyskytol problém s listami. Začali sa ma nich objavovať bledé škvrny. Zachránim ich presadením, alebo je iná príčina? Krásne mi kvitli od januára a teraz odkvitli.

 4. Božena Černáková says:

  orchideí mám viac a sú krásne ale vytvorili sa mi v kvetinácoch riasy.Viete mi prosím poradit ci ich treba presadit alebo neviem….

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje