image 48989 25 v1
Galéria (6)

Náročná orchidea: Čo robiť, aby sa jej u vás darilo?

Orchidea je krásna, ale trošku náročnejšia kvetinka. Mnohých sklame, keď odkvitne a po mesiacoch, kedy nemá žiaden kvietok ju jednoducho vyhodia. Buď im odumrie, alebo neveria, že ešte niekedy bude kvitnúť. V každom prípade, skôr ako sa rozhodnete hodiť ju do koša, prečítajte si, ako sa treba o ňu starať a ďalšie zaujímavosti. Možno vás prekvapí, že skutočne nemusí niekoľko mesiacov kvitnúť, a pritom je v poriadku. Jedného dňa vás opäť príjemne šokuje krásnym kvetom.

Galéria

Náročná orchidea
Náročná orchidea
Náročná orchidea
Náročná orchidea
Náročná orchidea

Prečo orchidey zomierajú, aj keď sa o ne staráte?

Najčastejším dôvodom toho, že vám orchidea „odíde“ je pričasté zalievanie. Nejde vám do hlavy, prečo odumiera, keď sa o ňu tak dobre staráte, často ju polievate… Nuž, práve preto. Orchidea býva často zasadená v kôrovej zemine, kamienkoch, drevenom uhlí alebo inej hmote, ktorá nezadržiava vodu. Preto je potrebné myslieť na jej zalievanie. Netreba ju však zalievať pričasto. Predtým ako rastlinu zalejete ďalší krát zemina musí byť úplne preschnutá. Nikdy orchideu nepolievajte na listy. Mala by byť umiestnená v kvetináči s podmiskou, aby ste videli, koľko vody je navyše a zbytočne je neprelievali. Nikdy nenechávajte orchideu stáť vo vode dlhšie ako desať minút. Prebytočnú vodu zlejte.

Dbajte na správe svetlo

Rôzne druhy orchideí potrebujú rôzne množstvo svetla, preto si naštudujte, aké svetlo potrebuje tá vaša. Vo všeobecnosti sa orchideám darí na východnom alebo západnom okne. Priame svetlo zvyčajne nemajú rady.

Vlhkosť vzduchu

Ďalším tajomstvom, ako si vypestovať krásnu orchideu, je vysoká vlhkosť vzduchu – 50 percent a viac. Orchidea voľne v prírode rastie vo vlhkom prostredí, a preto je schopná absorbovať vlhkosť aj cez vzdušné korene. To sú tie žltozelené stonky, ktoré trčia alebo visia z kvetináča. Väčšina domácností však nemá vlhkosť vzduchu vyššiu ako 40 percent, preto je dobré vzduch zvlhčiť, napríklad použitím zvlhčovača. Prípadne orchideu postavte na misku s kamienkami, do ktorých nalejete vodu. Voda by mala byť tesne pod vrch kamienkov. Pravidelne ju dolievajte, vytvoríte si tak prirodzený odparovač.

Teplotné rozdiely

Orchidea je jedna z mála rastlín, ktoré obľubujú teplotné rozdiely. Cez deň vyššiu teplotu, v noci chladnejšie. Pokojne ich na noc umiestnite do chladnejšej miestnosti, bude sa im dariť.

Pravidelné hnojivo

Tieto krásne kvety potrebujú pravidelné hnojenie. Najjednoduchšie sú hnojivá, ktoré sa zmiešajú s vodou alebo tyčinkové, ktoré sa pomaly uvoľňujú do pôdy. Pozor, na priveľa hnojiva nereagujú dobre! Môže ich to zničiť.

Ako podporiť kvitnutie orchideí?

Orchidea počas kvitnutia potrebuje miernejšie teploty a dostatok svetla – nie však priame. Opäť sú tu pri rôznych druhoch mierne odlišnosti. Po odkvitnutí sa odporúča stonku odstrihnúť nad tretím očkom alebo odrezať celú, najmä uschnutú časť.

Sabína Zavarská
Foto: isifa/shutterstock.com

  1. Silvia says:

    ďakujem za článok konečne viem čo som robila zle :/ už som mala 2 a nechápala som kde je problém… od štvrtku budu mať v kauflande akciu https://www.letakomat.sk/kaufland/bratislava-od-stvrtka-25-10-2018/?page=9 dúfam že sa mi aspoň 1 ujde a konečne sa jej aj bude dariť 🙂

  2. Anna Malčeková says:

    Dobrý deň chcela by som radu mala som roky veľa orchidey a darilo sa im a zrazu všetky všetky mi kapu v strede list uschne akoby bol niečím napadnuté neviem ako to mám odstrániť

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.