image 48395 25 v1

Použité čajové vrecúška nevyhadzujte! Takto ich môžete využiť v záhrade

Určite viete o tom, že čajové vrecúška po použití majú aj potenciálne možnosti využitia. Niektoré ženy ich používajú ako obklad na opuchnuté viečka a unavené oči. Rovnako sú domácim liekom na popáleniny. Viete však o tom, že vrecúška čaju majú skvelé využitie aj v záhradke?

Do kompostu

Čaj pomáha urýchliť proces rozkladu organických látok. Ak ho pridáte do kompostu vo vlhkom stave kompostovaniu prospejete. Použité papierové vrecúška môžete pridať celé, len z nich odstráňte kovové sponky, ak sa tam nachádzajú. Vrecúška tiež môžete rozstrihnúť a vlhké čajové listy vysypať do kompostu.

Umelé hnojivo

Čaj sa dá využiť vďaka množstvu živín, kyseline tanínovej a dusíku aj ako umelé hnojivo. Veľmi „chutí“ ružiam, papradiam, ale aj izbovým rastlinám. Rastlinku môžeme buď priamo poliať vychladnutým čajom alebo rozložiť okolo koreňa vlhké čajové lístočky. Nedávajte ich k rastlinám, ktoré potrebujú neutrálnu a zásaditú pôdu.

Prirodzená ochrana pred záhradnými škodcami

Vôňa čaju sa nepáči hlodavcom ani mačkám. Ak pridáte do pôdy niekoľko čajových lístkov alebo otvorené vrecúško s vlhkým čajom, odplašíte aj chrobáky a slimákov.

Proti plesniam

Viete o tom, že čaj má silné protiplesňové vlastnosti? Dokáže rastliny ochrániť pred touto pliagou. Stačí, ak ich jemne postriekate rozriedeným vývarom čaju. Špeciálny účinok má rumančekový čaj. Zalejte niekoľko vrecúšok tohto čaju a po 16 až 24 hodinách vývar použite ako sprej alebo do zavlažovania.

Prázdne miesta v trávniku

Ak sa vám napriek rovnomernému siatiu osiva vyskytli prázdne miesta, opäť môže pomôcť čaj. Niektorí pestovatelia semená pred vysadením namočia do vychladnutého čaju, aby ich posilnili a zbavili nečistôt. Takto tráva rýchlejšie vyrastie a bude krajšia.

Klíčenie semiačok

Použité vrecúško čaju je tiež skvelou pomôckou na predklíčenie rastlín. Otvorte navlhčené vrecká a do každého vložte semiačko. Uložte ich na slnečné miesto a udržiavajte vlhké, až kým semiačka nevyklíčia.

Do kvetináčov

Na spodok kvetináča umiestnite čajové vrecúško. Pomôže zadržiavať vodu pri koreňoch a zabraňovať tvorbe plesní a hubových chorôb v pôde.

Proti burine

Použité vrecúška čaju zakopané do pôdy, alebo čajové lístky v pôde môžu zabrániť rastu buriny. Na burinu môžete aplikovať aj uvarený čierny čaj alebo citrusový čaj. Ako sprej proti burine použite čierny čaj ponorený do pohára octu, do ktorého pridáte pomarančovú kôru.

Sabína Zavarská

Zdroj: tiphero.com

Foto: shutterstock.com

  1. Braňo says:
  2. Betka says:

    Stále píšete len „čaj“ ale čaje sú rôzne: čierny, zelený, ovocný, mäta, levanduľa, ginko, mate, atď, atď… Ktorý čaj máte na mysli?

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.