Zo strechy prístrešku padá granulát. Čo s tým?
Nový šindeľ na prístrešku a majiteľ napriek tomu nie je spokojný. Ako vybŕdnuť z danej situácie? Ak by si kúpil lepší šindeľ, tak by sa mu to nestalo? Ako ho dať do poriadku? Majiteľa aj čitateľov určite upokojí odpoveď odborníka.
Pri dome som vybudoval prístrešok, ktorý som pokryl kanadským šindľom. Vedľa prístrešku mám nafukovací bazén, kde sa na krycej plachte za silného dažďa objavujú odskočené drobné kamienky z povrchovej vrstvy toho kanadského šindľa. Viete mi, prosím, poradiť, akým náterom by sa dala fixovať povrchová vrstva kanadského šindľa tak, aby z neho tieto kamienky neodletovali a zároveň aby ten fixačný náter nebol rozpustný vodou? Juraj
Aká môže byť príčina problému?
Odhliadnuc od neodbornej montáže, ktorá má za následok zvýšené opadávanie granúl, daný problém môže nastať naozaj len za veľmi silného dažďa či krupobitia, lebo sklon strechy nesmeruje k bazénu. Neviem s určitosťou povedať, o aký typ šindľa tu ide. Podľa priloženej fotografie si však neviem vysvetliť, ako sa mohli do plochy dostať jednotlivé šablóny v inom odtieni.
Čo by mohlo túto situáciu vyriešiť?
Čitateľ má pri hľadaní najvhodnejšieho riešenia viac možností:
1 Odsunúť bazén ďalej od strechy (alebo pod strechu).
2 Nainštalovať širšiu (vyššiu) dosku, ktorá je na hrane strechy a pravdepodobne zastáva funkciu štítového oplechovania. Ak bude doska vyššia, je menšia pravdepodobnosť, že granuly preskočia až do bazéna.
3 Nerobiť nič, len počkať, časom by mal granulát opadávať menej. Aj pri kvalitných šindľoch dochádza v prvých mesiacoch po inštalácii k výraznejšiemu zmývaniu granúl, pretože vo výrobnom procese sa ich nanáša väčšie množstvo, než je potrebné. Je to práve preto, aby nevyhnutná vrstva granúl bola počas prevozu, manipulácie a inštalácie šindľov chránená a nezodrala sa. Opadávanie granúl obvykle prestane po niekoľkých silnejších dažďoch, ale aj neskôr sa môže granulát sporadicky objaviť v odkvapoch – neznamená to chybu materiálu a rovnako to nemá negatívny vplyv na životné prostredie (spodná voda, vegetácia…). Od kvality, resp. triedy šindľa, samozrejme závisí množstvo opadaného granulátu.
V čom bola montáž neodborná?
Nebol dodržaný minimálny sklon strechy, a ak by bol sklon strechy vyšší, posyp by padal v smere sklonu strechy do odkvapu, nelietal by do strán. Ďalej nebolo použité oplechovanie – pri odkvape je šindeľ priklincovaný do hrany dosky – to spôsobilo jeho prasknutie, zlomenie. Skôr či neskôr dôjde k úplnému odlomeniu. Šindeľ nesmie visieť vo vzduchu, vždy musí byť celý na drevenom debnení alebo oplechovaní, klince nesmú byť viditeľné, vždy ich musí prekryť vyššia vrstva šindľov.
Možno drvinu nejako doplniť, dosypať a prilepiť?
Nie, nie je to možné a ani nutné.
Majú šablóny v rozličných odtieňoch vplyv na vymývanie drviny?
Nie, je to len čisto estetická chyba, ale ak majiteľ šindeľ dokladal ako dorezané kusy, tým, že šablóna má menší rozmer (teda vznikne tam viac spojov), obzvlášť pri nízkom sklone strechy je vysoké riziko zatečenia.
Odpovedal Ing. Vladimír Futás, IKO
Foto: Juraj Bukva
Zdroj: časopis Urob si sám 10/2016, JAGA GROUP, s.r.o.
absolutne zle,rady -odsunut bazen,nie je rada,a sindel ,ze prestane sa drobit?je to proste smejd a rok ,co rok bude horsie
Nedala by sa tá strecha kúsok kúsok posunúť do susedov? potom ba nepadalo do bazéna.