image 34682 25 v1
Galéria (28)

Akú strešnú krytinu vybrať?

Pri výbere strešnej krytiny treba zohľadniť, či je dom v nížine alebo v horách. Prihliadať treba aj na životnosť strešnej krytiny a dĺžku záruky. Jednoznačne neodporúčame siahať vždy po najlacnejšej možnosti zastrešenia rodinného domu, pretože sa to nevypláca.

Galéria

Strešná krytina - prehľad
Strešná krytina - prehľad
Strešná krytina - prehľad
Strešná krytina - prehľad
Strešná krytina - prehľad
Strešná krytina - prehľad
Strešná krytina - prehľad
Strešná krytina - prehľad

Na šikmú strechu novostavieb a rekonštruovaných domov

Na zastrešenie šikmých striech sa volí vo väčšine prípadov keramická alebo betónová strešná krytina. Keramická krytina sa vyrába s použitím iba prírodných materiálov: jej komponentmi sú hlina a voda, ktoré sa prostredníctvom ohňa premenia na odolný priedušný stavebný materiál šetrný k životnému prostrediu. Betónové škridly sú vďaka svojej hustote dostatočne robustné, ale aj minimálne nasiakavé. S nízkou nasiakavosťou súvisí aj vysoká mrazuvzdornosť. Životnosť keramických a betónových škridiel je 50 až 100 rokov. Je charakteristická univerzálnosťou – hodí sa na novostavby, rekonštrukcie aj do extrémnych klimatických podmienok.

Creaton Futura je veľkoformátová keramická škridla vhodná na strechy novostavieb rekonštruovaných budov s nízkym sklonom už od 10° (pri vodotesnom podstreší). Mäkké prechody medzi svetlom a tieňom prispievajú k zaujímavému optickému vzhľadu celej plochy. Systém bočných drážok sa stará o odvádzanie vody a optimálne prúdenie vzduchu, čím krytina odoláva extrémnym poveternostným vplyvom. Škridla umožňuje veľký rozsah posuvu, bočné rebrovanie a rebrovanie v päte škridly.

Materiál: pálená hlina
Spotreba: približne 10,8 až 11,9 ks/m2
Bezpečný sklon strechy: 18°
Minimálny sklon strechy (s doplnkovým opatrením): 10°
Hmotnosť: 4,4 kg/ks
Povrch: prírodný, engoba, glazúra

KMB Beta Elegant, betónová strešná krytina vhodná na novostavby a rekonštrukcie striech bez potreby posúvania a výmeny latovania, a to vďaka možnosti plynule posúvať prekrývanú časť. Dvojitá pozdĺžna drážka zabraňuje pôsobeniu vetra v priečnom smere, rebrovanie na päte z rubovej strany zas bráni pôsobeniu vetra v pozdĺžnom smere.

Materiál: vysokopevnostný prefarbený betón
Spotreba: 10 ks/m2
Bezpečný sklon strechy: 22°, maximálne 90°
Minimálny sklon strechy (s doplnkovým opatrením): 12°
Hmotnosť: 4,25 kg/ks
Povrch: standard, elegant, briliant

Terran Coppo Ferrara, betónová krytina pripomínajúca strechy domov v stredomorskom regióne, vyrobená technológiou bez rozpúšťadla a amoniaku, neškodná pre životné prostredie. Povrchová úprava má vodoodpudivý účinok a dlhotrvajúca ochrana farby zachová jej tóny a intenzitu. Škridla má samočistiaci hladký povrch a vďaka tomu je aj odolnejšia proti UV žiareniu, prachu, sadzi a nečistotám.

Materiál: vysokokvalitný farbený betón
Spotreba: približne 10 ks/m2
Bezpečný sklon strechy: 22°
Hmotnosť: 4,6 kg/ks
Povrch: hladký, 2× farbený lakom, ColorSystem

Tondach Figaro 11 je veľkoformátová krytina vhodná na novostavby a rekonštrukcie bez potreby zmeny latovania s hladkým povrchom, plochým tvarom a pravouhlými líniami. Drážky vo vertikálnom a horizontálnom smere zaisťujú bezpečnú ochranu aj v náročnejších klimatických oblastiach. Tieto vlastnosti umožňujú jednoduché, kvalitné a bezpečné pokrytie strechy s posunom až o 45 mm.

Materiál: pálená hlina
Spotreba: od 10,9 ks/m2
Bezpečný sklon strechy: od 30°
Minimálny sklon strechy: od 24° (s tesným podstreším), od 20° (s vodotesným podstreším)
Hmotnosť: 4,10 kg/ks
Povrch: prírodný, engoba, glazúra

Ing. Jaroslav Vaňo, produktový manažér Icopal, a. s.

A čo na plochú strechu?

Na zastrešenie plochých striech rodinných domov sa najčastejšie používajú inovované modifikované asfaltované pásy alebo strešné mPVC fólie. Strešné mPVC fólie sa vyznačujú jednoduchým a rýchlym kladením. Vďaka svojej nižšej hmotnosti zaťažujú nosnú konštrukciu len minimálne. Na strešný plášť sa kladú v pásoch, stabilizujú sa mechanickým kotvením alebo priťažujúcou vrstvou a v miestach presahov sa teplovzdušne zvárajú. Na ploché strechy sú vhodné aj modifikované asfaltované pásy, ktoré sa aplikujú najčastejšie v dvoch vrstvách. Pásy s hrebeňovým profilom majú oproti pásom s hladkým spodným povrchom lepšiu vodotesnosť, rýchlejšie a ľahšie sa natavujú a majú dlhšiu životnosť. Strecha z modifikovaných asfaltovaných pásov má v porovnaní so strechou z mPVC podstatne vyššiu mechanickú odolnosť, netreba ju priťažovať žiadnymi dodatočnými vrstvami a má aj podstatne dlhšiu životnosť.

Na pokrytie strechy si môžete zvoliť napríklad pálenú keramickú škridlu alebo betónovú strešnú krytinu, ktoré majú síce vyššiu hmotnosť (40 až 80 kg/m2), čo zaťažuje krov a celú stabilitu stavby, ale zároveň aj lepšiu stabilitu.

Icopal Elastobit Speed Profile SBS, asfaltovaný modifikovaný pás novej generácie s hrebeňovým profilom, je určený ako vrchná hydroizolačná vrstva v jednovrstvových alebo vo viacvrstvových hydroizolačných systémoch plochých striech. Tento hydroizolačný pás je modifikovaný SBS elastomérom, má polyesterovú výstužnú vložku, hrúbku minimálne 4,2 mm a na vrchnej strane hydrofobizovaný keramický posyp modrej farby.

Materiál: asfalt modifikovaný SBS elastomérom
Hrúbka: 4,2 mm
Šírka kotúča: 1 m
Dĺžka kotúča: 7,5 m

Icopal Monarplan FM/FMD je hydroizolačná strešná fólia na báze P-PVC vyrábaná technológiou obojstranného nanášania na impregnovanú nosnú polyesterovú vložku extrudovaním. Na zaťažené strešné systémy (štrkom, dlažbou, vegetačnou vrstvou) sú určené hydroizolačné fólie Monarplan G s nosnou vložkou zo sklenenej rohože a s povrchom s antifungicídnou prísadou, ktorá zaručuje odolnosť proti mikrobiologickému starnutiu.

Materiál: fólia na báze P-PVC (polyvinylchlorid)
Hrúbka: 1,2; 1,5; 1,8; 2,0 mm
Šírka: 1,06; 1,65; 2,12 m
Dĺžka kotúčov: 15 alebo 20 m v závislosti od hrúbky fólie
Farba: vrchná strana sivá (RAL 7001) (ostatné farby na objednávku), spodná strana tmavosivá/nedefinovaná

Rekreačný objekt či záhradný domček

Vhodné sú ľahké strešné krytiny ako asfaltové šindle či natavovacie asfaltové krytiny modifikované SBS kaučukom. Natavovacia asfaltová krytina modifikovaná SBS kaučukom sa osvedčila aj pri rekonštrukciách starších striech, pretože si ju môžete dať nataviť na pôvodnú strešnú krytinu. Ak ide o menšiu strechu – napríklad šikmú strechu záhradného domčeka, altánka, prístrešku, kôlne či malej garáže – existujú ľahké strešné krytiny, ktorých montáž zvládnete aj sami. Samozrejme, treba postupovať presne podľa montážneho manuálu od výrobcu. Pre šikovných domácich majstrov to však nie je žiaden problém.

Icopal šindle, ľahká strešná krytina na šikmé strechy s nosnou vložkou zo sklenenej rohože s vyššou plošnou hmotnosťou. Vložka je z oboch strán obalená krycou vrstvou z oxidovaného asfaltu. Je vylepšená o samolepiaci povrch na spodnej strane šindľov, ktorý značne urýchľuje montáž krytiny a zabezpečuje lepšiu priľnavosť šindľov medzi sebou. Ukladá sa na celoplošné debnenie z dreva, vodovzdornej preglejky alebo drevocementových OSB dosiek.

Materiál: oxidovaný asfalt
Šírka pásu: 33,3 cm (obdĺžnik a bobrovka), 31,7 cm (hexagonál)
Dĺžka pásu: 1 m
Sklon strechy: od 15° do 90°
Povrchová úprava: farebný keramizovaný granulát

Icopal 3D Gardener je asfaltová krytina modifikovaná SBS kaučukom na pokrývanie nových šikmých striech aj rekonštruovaných šikmých striech pokrytých asfaltovanými pásmi, asfaltovými šindľami a maloplošnými eternitovými šablónami. Je ľahká, vodotesná, so vzhľadom keramických skladaných krytín. Farebný hrubozrnný minerálny posyp na vrchnej strane asfaltovej krytiny vytvára priestorový vzor rôznych typov krytín a vyvoláva priestorový dojem pokrytého povrchu.

Materiál: asfalt modifikovaný SBS kaučukom
Hrúbka: 4 mm
Šírka kotúča: 1 000 mm
Dĺžka kotúča: 10 bm

Strecha nízkoenergetických domov

V ostatnom období sa na rodinné domy kladú zvýšené nároky na zníženie spotreby energie. Pred vydaním stavebného povolenia a kolaudáciou stavby musí každý stavebník preukázať energetickú potrebu budovy. Snahou pritom je, aby bola spotreba čo najnižšia, čo vedie k navrhovaniu a výstavbe rodinných domov v nízkoenergetickom alebo pasívnom štandarde. Na dosiahnutie požadovaných parametrov má vplyv každý detail, a to aj výber vhodnej strešnej krytiny. Okrem tradičných krytín z pálenej hliny či betónu so špeciálnymi povrchovými úpravami sú na ploché strechy alebo strechy s miernym sklonom vhodné aj extenzívne vegetačné systémy. Tie dokážu ochrániť povlakovú krytinu pred veľkými výkyvmi teplôt počas jednotlivých ročných období a aj pred UV žiarením, čím podstatne predlžujú jej životnosť. Vegetačná strecha znižuje náklady domácnosti na vykurovanie i klimatizáciu a redukuje šírenie hluku. Zadržuje zrážkovú vodu a zvyšuje protipožiarnu ochranu domu.

Zelenú časť strechy môže tvoriť predpestovaná vegetačná rohož s odolnými trvalkami, ktoré sa vedia dobre prispôsobiť rôznym podmienkam v našich zemepisných šírkach, či už v horách, alebo v nížinách.


Bramac Klasik STAR je vhodná pre všetky typy novostavieb, na rekonštrukcie rodinných domov a na strechy moderných nízkoenergetických domov. Má tradičný tvar, mimoriadne hladký povrch účinný proti nánosom machu a nečistôt a špeciálnu povrchovú úpravu Star, ktorá odráža až o 300 % viac slnečného žiarenia, takže chráni strechu pred prehriatím. Teplota strechy sa zníži až o 8 °C. Krytina sa dodáva v ebenovočiernej farbe.

Materiál: vysokokvalitný farbený betón
Spotreba: približne 10 ks/m2
Bezpečný sklon strechy:  22°
Minimálny sklon strechy (s debnením): 15°
Hmotnosť: 4,3 kg/ks,
Povrch: hladký a reflexný s povrchovou úpravou Star

Systém Urbanscape od Knauf Insulation vďaka svojej nízkej hmotnosti príliš nezaťažuje strechu, a preto nie je potrebné statické posúdenie existujúcej alebo navrhnutej novej konštrukcie.

Skladba strešného plášťa Urbanscape
1 – vegetačná vrstva z rozličných druhov rozchodníka
2 – substrát z minerálnej vlny
3 – odvodňovací systém Urbanscape
4 – koreňová membrána
5 – hydroizolácia
6 – nosná konštrukcia

Ľahká krytina do horských oblastí

V prípade strešných krytín, ktoré sa zvyknú označovať ako ľahké, sa môžete v praxi častejšie stretnúť s mýtmi, že nevydržia nápor vetra a dôjde k ich odfúknutiu. Je pravdou, že v ostatnom období sme sa mohli stretnúť s „odfúknutými plechovými strechami“, ale väčšinou išlo o staré falcované krytiny, pri bol problémom zastaraný spôsob ich kotvenia k strešnej konštrukcii (klincami) a zvyšok týchto „odfúknutých striech“ tvorili strechy, na ktorých sa šetrilo kotviacim materiálom, prípadne sa nedodržali montážne postupy. V prípade plechových krytín rozhoduje pevnosť plechu. V praxi sa však mnohokrát stretnete s plechovými krytinami vyrobenými z mäkších materiálov, ktoré nie sú v súlade s hodnotami odporúčanými normou. Preto pozor na lacné varianty. Kvalita krytiny a jej životnosť závisí aj od množstva zinku naneseného na oceľovom jadre, ktorého úlohou je zabrániť vzniku korózie na krytine. V našich klimatických podmienkach norma STN EN 508-1 určuje minimálne 200 g/m2.

Lacná konkurencia poskytuje plechové krytiny s vrstvou zinku sotva 100 g/m2, ale nájdu sa aj takí výrobcovia, ktorí sa touto dôležitou vrstvou plechu vôbec nezaoberajú.

Lindab SRP Click je krytina vyrobená z vysokokvalitného plechu s vrstvou zinku 250 g/m2. Je určená do horských oblastí, a to tak na novostavby, ako aj rekonštrukcie. Možno ju namontovať na strechy už od sklonu 7°. Pásy sú buď hladké, alebo s dvomi radmi prelisov po celej dĺžke pásu (variant s označením Dn), čo zvyšuje pevnosť. Na spodnú stranu pásov možno naniesť špeciálnu plstenú vrstvu, ktorá redukuje vibrácie a hlučnosť silnejšieho vetra či dažďa. Zároveň má antikondenzačnú schopnosť.

Materiál: vysokokvalitný plech
Výška stojatého zámku: 25 a 38 mm
Šírka pásov: 480 až 503 mm
Maximálna dĺžka: do 8 m
Hmotnosť: 5 kg/m2

Na tradičné stavby aj vidiek

Na zastrešenie historických stavieb sa vo väčšine prípadov používa krytina bobrovka, ktorá svojím tvarom pripomína chvost bobra. Je to preto, lebo svojím tvarom umožňuje aj zastrešenie oblúkových strešných plôch (vežičky, volské oká, vykladané úžľabie a pod.). V minulosti sa na historické budovy či vidiecke domy používala aj azbestocementová krytina. V súčasnosti je jej použitie zakázané, avšak klasický eternit nahradila vláknocementová krytina, ktorá je vyrobená z čisto ekologických surovín. Azbestové vlákna nahradilo zdravotne neškodné polyvinylalkoholové vlákno. Dnes nachádza vlnitý variant tohto typu krytiny svoje využitie na poľnohospodárskych a priemyselných stavbách. A to nielen preto, že sa s ňou ľahko manipuluje vďaka nízkej plošnej hmotnosti do 15 kg/m2. Jej najdôležitejšou vlastnosťou je schopnosť prijímať vlhkosť a aj ju vypudzovať, obzvlášť v priestoroch, kde vznikajú čpavkové výpary.

Creaton Eternit Baltic je vlnitá strešná krytina vyrobená z prírodného a ekologického materiálu – vláknocementu s nízkou hmotnosťou. Má vysokú pevnosť, je odolná proti poveternostným vplyvom a UV žiareniu. Je určená na šikmé strechy s minimálnym sklonom 10° a opláštenie fasád nielen v poľnohospodárstve, ale aj v priemysle. Je tiež vhodná na občianske, administratívne a obytné budovy.

Materiál: vláknocement
Rozmery: 585 × 920, 875 × 920, 1 250 × 920, 2 500 × 920 mm
Bezpečný sklon: 10°
Minimálny sklon strechy (s dostatočným zabezpečením krovu): od 7°
Hmotnosť: 13,6 kg/m2

Creaton Klassik, pálená keramická bobrovka okrúhleho tvaru. Vhodná nielen na nové projekty, ale aj na rekonštrukcie existujúcich striech. Veľké uplatnenie má predovšetkým na historických budovách a pamiatkach. Rôzne spôsoby kladenia, ako napríklad šupinové alebo korunové krytie.

Materiál: pálená hlina
Spotreba: 33,6 až 38,3 ks/m2
Bezpečný sklon strechy: 30°
Minimálny sklon strechy (s doplnkovým opatrením): 20°
Hmotnosť: 2 kg/ks
Povrch: prírodný, engoba, glazúra

TEXT: Andrea Dingová v spolupráci s jednotlivými firmami
FOTO: isifa/Shutterstock, archív firiem
ZDROJ: časopis Urob si sám 6/2016, JAGA GROUP, s.r.o.

 1. skeptik says:

  Dobré info, ale zabudli ste na krytinu zo zliatiny hliníka

  1. erik says:

   to nie je info, to je len reklama

 2. fero says:

  Ešte plastové „škridle“ so špciálnym zložením, slamené „eco“ rohože, a španielska sušená škridla 🙂

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje