Ako zhotoviť podlahu odolnú proti vlhkosti a ropným látkam v garáži

Ako zhotoviť podlahu odolnú proti vlhkosti a ropným látkam v garáži

Chcel by som rýchlo a čo najmenej prácne zhotoviť pevnú podlahu odolnú proti vlhkosti a ropným látkam vo svojej garáži. Rozhodujem sa medzi lacnou gresovou dlažbou a živicovým náterom, s ktorým však nemám veľa skúseností. Viete mi poradiť? Ivan, Barca

Priznaný betón sa v modernom interiéri stáva žiadaným prvkom a existujú miestnosti, ktoré sa bez neho v podstate nezaobídu. Či už ide o podlahy v úžitkových miestnostiach rodinných a bytových domov, ako sú komory, pivnice, garáže, technické miestnosti, dielne, alebo o podlahy v priemyselných budovách ako sklady a výrobné haly, všade sa betón zdá byť najpraktickejším riešením. Aj povrch betónu je však potrebné zafixovať a ošetriť, aby odolal požadovanej záťaži.

Vhodným materiálom na tento účel je dvojzložkový epoxidový náter na vodnej báze na stredne a viac zaťažované betónové podlahy v interiéri. Ide o náter s vysokou mechanickou a chemickou odolnosťou vhodný aj na úpravu stredne zaťažených betónových podláh v priemyselných budovách (nie však na prejazd ťažkou manipulačnou technikou s tvrdými kolesami), v dielňach, garážach a na vnútorných parkoviskách. Vďaka svojej odolnosti proti chemikáliám je vhodný aj do potravinárskych prevádzok. Navyše, obmedzuje vznik stôp po horúcich pneumatikách. Podobne ako pri iných dvojzložkových epoxidových náteroch je potrebné pred aplikáciou zmiešať zložku A s tvrdidlom (zložka B) v pomere 1 : 1.

Výslednú zmes treba dôkladne rozmiešať a nechať odstáť približne 20 minút. Na vyhotovenie prvej vrstvy sa náter nariedi ešte s 20 % vody, druhá vrstva sa nanáša po 24 hodinách už neriedená. Epoxidový náter môžete aplikovať valčekom, štetcom alebo striekaním. Protišmykové vlastnosti náteru na schodoch alebo šikmých plochách možno ešte zvýšiť pridaním kremičitého alebo korundového piesku. Prvá vrstva sa nechá vsiaknuť, na druhú vrstvu náteru sa okamžite nasype piesok. Po zaschnutí náteru sa nadbytočný piesok pozametá alebo povysáva. Potom sa aplikuje ešte tretia vrstva epoxidového náteru.

Betónovú podlahu s naneseným epoxidovým náterom je možné začať používať s malou záťažou už približne po 2 h. Z hľadiska chemickej odolnosti, pevnosti, pružnosti a rýchlosti nanášania je teda epoxid v garáži výhodnejšou voľbou ako keramická dlažba.

Text: Stanislav Botur podľa podkladov PPG Deco

Foto: archív firiem

  1. Pavol says:

    POZOR. Uvedeny postup v danom clanku nie je vseobecny! Epoxidovych zivic je obrovske mnozstvo. Kazdy vyrobca uvadza svoje pomery, dobu spravovatelnosti, zatazitelnosti a ine parametre. Clanok vobec nehovori o priprave podkladu! Prave kvoli takymto ludom mame co opravovat…. STAFIX

    1. Peter says:

      Presne tak. Ja som to uz raz aplikoval a po zime som daval dlazbu.

  2. Peter says:

    Mechanicka priprava podkladu je uplne nevyhnutna, co autor nijako nespomina. Na obrazku je pigmentovana zivica, ktorej aplikaciou urcite nebude priznany beton. A zvycajne sa v garazach neaplikuje finalna vrstva na beton, ale na poter, ktorych je chranena hydroizolacia na zakladovej doske. Takze podciarknute NIECO TAK NEODBORNE SOM UZ DAVNO NECITAL

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.