Sadenie ovocných stromčekov na jeseň
Galéria (20) Zdroj: shutterstock.com

Prečo sa oplatí sadiť ovocné stromy na jeseň? Odborník radí, ako správne postupovať

Chladnejšie teploty a vlhká pôda vytvárajú optimálne podmienky na zakorenenie mladých stromčekov pred príchodom zimy. Ak uvažujete o vysadení ovocných stromov, práve jeseň je na to najvhodnejšia.

Prečo sa oplatí sadiť práve teraz?

O tom, prečo je toto obdobie také výhodné a ako správne postupovať pri výsadbe, sme sa porozprávali so známym ovocinárom Mariánom Komžíkom.

Prečo je podľa vás jeseň najlepším obdobím na sadenie ovocných stromčekov?

Jeseňou sa začína mimovegetačné obdobie, v ktorom sa vysádzajú voľnokorenné ovocné výpestky. Aj keď viac sa ich predá v jarnom období, pravdou je, že jeseň je určite vhodnejším termínom. Vysadený strom sa do zimy ešte vcelku solídne dokáže uchytiť v pôde a rýchlo si začne vytvárať koreňový systém. A čo je nemenej dôležité – v priebehu zimy využije zimnú vlahu, vďaka čomu má v jarnom období lepší štart do svojej prvej vegetácie na stanovišti.

Aké sú hlavné výhody jesennej výsadby oproti jarnej?

Ide o spomínané využitie zimnej vlahy a dlhší čas v pôde mimo vegetačného obdobia, ktorý stromček využíva na zakorenenie. Spomenúť treba tiež fakt, že jeseň je v porovnaní s jarou prevažne daždivejšia, vďaka čomu vysadené stromy nie je potrebné tak často zalievať.

Výsadba voľnokorenných stromčekov na jeseň
Zdroj: shutterstock.com

Ako ovplyvňuje jesenné počasie zakorenenie a rast nových stromčekov?

Veľmi pozitívne, najmä keď je jeseň dostatočne dlhá a teplá. Stačí si na skúšku vysadiť v jeseni do záhrady stromček a v jarnom období vedľa neho vysadiť rovnaký, z rovnakého balíka. Potom ich už len stačí sledovať a aj laik veľmi rýchlo spozná rozdiel. Ten v jeseni vysadený už naplno štartuje svoj rast, zatiaľ čo ten „jarný“ sa ešte len snaží zakoreniť.

Môžete vysvetliť, ako teplota pôdy na jeseň prispieva k lepšiemu zakoreneniu?

Čím je jeseň teplejšia, tým je teplejšia aj pôda. A v takejto príjemne teplej pôde sa až do príchodu mrazov dokážu vyvíjať  korienky, ale najmä vlásočnicové korene, ktoré sú pre rastlinu základom pre príjem vody a živín. Z tohto dôvodu je potrebné pri výsadbe stromček vyviazať k dostatočne pevnému kolíku, ktorý ho zafixuje a zabráni tak popretŕhaniu vlásočnicových korienkov napríklad vplyvom vetra.

Aké druhy ovocných stromov odporúčate sadiť práve na jeseň?

Osobne nemám v jesennom období problém so žiadnym ovocným druhom. Zvlášť dnes, keď sú zimy už viac teplé ako studené. Opatrný by som bol maximálne pri teplomilnejších druhoch, ako sú napríklad granátovníky, figovníky alebo ebenovníky. Tie je v prvom roku po výsadbe lepšie v stredných polohách Slovenska na zimu radšej obaliť. Kedysi sa neodporúčalo v jesennom období vysádzať broskyne a marhule, klíma sa však zmenila a skutočne sa ani výsadby týchto druhov už v jesennom období netreba obávať.

Existujú nejaké riziká spojené s jesennou výsadbou, na ktoré by si mali záhradkári dávať pozor?

Pozor si treba dať v prípade teplomilnejších druhov vysádzaných v stredných, prípadne aj vyšších polohách. Tu by som zvolil chránenú polohu, vhodnú odolnú odrodu a doprial im počas prvej zimy obalenie vhodným materiálom. Ideálna je napríklad jutovina, použiť však možno napríklad aj netkanú textíliu, ale tiež obyčajné kartóny či noviny. Fantázii sa medze nekladú.

Dôraz však treba klásť najmä na pravidelnú zálievku. Vysadené stromy totiž odparujú svojím povrchom vodu, ktorú nestíhajú poriadne dopĺňať, keďže korene sa pri vyorávke narušili a nové sa ešte len vyvíjajú. Preto pravidelne zalievajte počas celej jesene a v prípade suchej zimy aj počas nej. V opačnom prípade sa totiž stáva, že na jar si nájdete stromčeky suché. Nevyhynuli však vplyvom vymrznutia, ale z nedostatku vody. Pomôže tiež čiastočný povýsadbový rez, ktorým odstránite časť konárov a znížite tak odparovaciu plochu. Detailný povýsadbový rez vykonajte v predjarnom období, čo najskôr po skončení tuhých zimných mrazov.

Výsadba voľnokorenných stromčekov na jeseň
Zdroj: shutterstock.com

Aké opatrenia by mali pestovatelia prijať po výsadbe stromčekov na jeseň?

Ako som spomínal vyššie – poriadne pevný oporný kolík, čiastočný povýsadbový rez a pravidelná zálievka. V prípade výskytu králikov či raticovej zveri odporúčam aj inštalovať na stromy sieťky proti ohryzu, prípadne ich ošetriť vhodným odpudzovačom. V prípade výsadby v blízkosti lesov by mal byť samozrejmosťou dostatočne vysoký a pevný plot.

Ako sa staráte o novo zasadené stromčeky počas zimy?

Dôležitá je najmä spomínaná závlaha. Kontrolovať treba tiež úväzy, ktoré sa počas klesania pôdy v mieste výsadby dokážu zarezať do kmienika. Pokiaľ zaregistrujete výskyt hlodavcov, je potrebné riešiť ochranu proti nim. Dlhé zimné večery treba tiež využiť na štúdium agrotechniky, aby ste s nástupom teplých dní vedeli odborne pristúpiť k ošetrovaniu stromčekov. Popri čítaní odbornej literatúry možno odporučiť napríklad aj odborné semináre a ukážky rezu stromov, pre ktoré je práve zimný čas určený a súčasne najvhodnejší.

Má sadenie stromčekov na jeseň ekonomické výhody pre pestovateľov?

Ekonomické ani nie. Skôr naopak, v jarnom období sa dá často natrafiť na výpredaje výsadbového materiálu. Význam je však v lepšom zakorenení a naštartovaní vegetácie. Dokonalé zakorenenie má vo výsledku aj ekonomický efekt, keďže ním predchádzame jarnému úhynu stromov. K nemu často dochádza počas veľmi teplých jarí s rýchlym nástupom a súčasne zanedbaní zálievky. Výhodou jesennej výsadby je určite aj dostupný oveľa širší sortiment. Ten sa postupom sezóny priebežne zužuje a v jarnom období sú tak často tie najlepšie odrody vypredané. Pokiaľ na nich pestovateľ trvá, musí čakať opäť do ďalšej jesene a stráca tak jeden pestovateľský rok.

Text: Jana Komadelová, Daniel Košťál
Foto: Miro Pochyba, shutterstock.com, Marián Komžík
Zdroj: Časopis Urob si sám

Nech vám žiadna novinka neunikne

Odoberajte týždenný prehľad najlepších článkov emailom

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.