Georgíny v záhone

Nezabudnite na georgíny! Takto ich správne zazimujte a budú vám robiť radosť aj na ďalší rok

Sezóna pestrofarebných kvetov georgín sa končí s prvými jesennými mrazmi. Ešte pred ich ohlásením si nezabudnite včas pozbierať najkrajšie kvety do váz. Potom už treba vybrať ich hľuzy zo zeme.

Georgíny nie sú mrazuvzdorné – preto ich treba pred začiatkom zimy vykopať. Hľuzy sa na jeseň vykopú z pôdy, vyčistia a v závislosti od počasia sa skladujú v tmavej a bezmrazej pivnici, kým sa v apríli opäť nezasadia na záhon.

Rastlinám neuškodí pár ľahkých nocí mrazov, no pôda nesmie premrznúť do hĺbky hľúz. Keď rastliny vykopávate, pôda by mala byť čo najsuchšia, pretože to uľahčí oddelenie od hľúz.

Hľuzy georgín na zazimovanie

Očistené hľuzy nechajte niekoľko dní vyschnúť na teplom mieste bez mrazu. Potom ich treba zbaviť veľkých nalepených kúskov zeminy a skontrolovať či nie sú poškodené alebo nemajú známky hniloby. Skladujte len zdravé, nepoškodené hľuzy georgín uložené v debničkách. Niekto ich zvykne tiež vystlať novinovým papierom a následne hľuzy zasypať pieskom.

Ideálnym zimným skladovacím priestorom je tmavá suchá pivnica s teplotami okolo 5 °C. Nemalo by byť oveľa teplejšie, inak hľuzy v zimovisku opäť vyrašia.

Vo videu môžete vidieť podrobný postup, ako hľuzy vybrať zo zeme a zazimovať:

Dobrý tip: každú očistenú hľuzu nezabudnite označiť štítkom s názvom odrody alebo aspoň farbu kvetu. Na tento dôležitý detail sa počas zimy často jednoducho zabudne – a budúcu jar sa z georgínového záhona stane farebný neporiadok, pretože už od seba nedokážete rozlíšiť množstvo rôznych odrôd.

Text, foto a video: Jana Komadelová

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.