Kedy a ako prihnojiť narcisy? Ktoré hnojivo použiť?
Existuje viac ako 50 druhov narcisov. I keď najznámejšie sú žlté, dnes na trhu s cibuľkami nájdete už aj oranžové, ružové, biele a dvojfarebné kombinácie. Cibuľka narcisu má špeciálny obal – samostatné rastlinné tkanivo so „zabudovaným“ nutkaním prebudiť sa zo zimného spánku. Je nabité energiou a pripravené vyklíčiť, keď nastane správny čas. Viete, ako podporiť rast a kvitnutie narcisov? Aké živiny potrebujú?
Galéria
Cibuľky narcisov vysádzame na jar do hĺbky, ktorá je dvojnásobkom až trojnásobkom jej výšky. Takéto hlboké umiestnenie chráni cibuľku pred prízemným mrazom, ale tiež tvorí izoláciu od letných horúčav. Pôda by mala byť organicky bohatá, hlinitá, ktorá dobre odvodňuje a má mierne kyslé pH 6,0 až 7,0.
Treba hnojiť narcisy?
Narcisy nie sú kvety, ktoré by nerástli aj bez hnojenia. Na druhej strane, veľmi ocenia kľúčové makroživiny: dusík (N), fosfor (P) a draslík (K) a mikroživiny ako vápnik, meď a zinok. Sú potrebné pri fotosyntéze, premene slnečného žiarenia na energiu nevyhnutnú pre vegetatívny a reprodukčný rast. Spiaca cibuľka narcisu zakúpená na jeseň obsahuje všetko, čo potrebuje na to, aby nasledujúcu jar rozkvitla. Listy na jar absorbujú slnečné svetlo potrebné na fotosyntézu.
Okrem listov nad zemou má však narcis aj cibuľku a korene. Starnutím cibuľky dochádza k odčerpaniu živín z pôdy v jej. Môže sa zhutniť, čím sa zníži prietok kyslíka a vody a nebude schopná absorbovať živiny, ktoré potrebuje. Dobrou pomôckou sú organicky bohaté doplnky, napríklad kompost či mulč, pridané do pôdy okolo narcisov po ich odkvitnutí. Ďalšou možnosťou je hnojenie organickým alebo chemickým prípravkom, ktorý obsahuje zložky podporujúce rast.
Rozpustné a nerozpustné hnojivá
Hnojivá môžu byť rozpustné alebo nerozpustné a produkty pre domáce záhradníctvo často obsahujú viacero zložiek. Rozpustnými typmi sú kvapaliny alebo prášky, ktoré sa rozpúšťajú vo vode a rýchlo sprístupňujú živiny počas aktuálneho vegetačného obdobia. Príklady zahŕňajú krvnú múčku, dusičnan vápenatý, kompostový čaj, rybiu emulziu, draselné soli a práškovú kostnú múčku. Nerozpustné produkty sú granulované. Vo vode sa nerozpúšťajú rýchlo. Naopak, živiny sa uvoľňujú priebežne, postupne. Príkladmi sú granulovaná kostná múčka a kamenný fosforečnan (fosforit).
Dve najlepšie možnosti hnojenia narcisov
Už pred sadením cibuľky pridáte do výsadbovej jamy prípravok, ktorý sa bude pomaly uvoľňovať. Druhou možnosťou je aplikovanie rozpustného rýchlo pôsobiaceho hnojiva pri výsadbe a znova, keď klíčia výhonky. Vyberajte si kompletné, dobre vyvážené hnojivo 10-10-10, ktoré obsahuje rovnaké množstvo dusíka, fosforu a draslíka, bez ohľadu na to, ktorú metódu použijete. Pozor na prípravky s vysokým obsahom dusíka – narcisy potom vytvárajú najmä listy a kvetov len málo.
Najdôležitejší pre narcisy je fosfor. Ak máte obavy, že je ho vo vašej pôde málo, okrem vyváženého hnojiva v čase výsadby narcisov použite aj kostnú múčku bohatú na fosfor. Stačí dať do výsadbovej jamky jednu polievkovú lyžicu kostnej múčky. Potom pridajte vrstvu pôdy a nakoniec cibuľku.
Ďalšie tipy na hnojenie narcisov
- Ak chcete narcisy hnojiť granulovaným produktom s pomalým uvoľňovaním v čase výsadby na jeseň alebo na jar, musíte chrániť cibule pred priamym kontaktom s produktom. Inak sa ich jemná dužina spáli a poškodí. Dosiahnete to vrstvou pôdy medzi hnojivom a cibuľkou.
- Dospelé narcisy prihnojujeme vtedy, keď je pôda rozmrazená a výhonky sú viditeľné.
- Mnoho tekutých produktov je možné nastriekať priamo na nové výhonky. Poskytujú výživu cez listy, ako aj obohatenie pôdy.
Ak chcete, aby v cibuľke zostalo dostatok živín po odkvitnutí do ďalšej jari, zvädnuté stonky kvetov odrežte a listy nechajte prirodzene uschnúť.
Sabína Zavarská
Zdroj: gardenerspath.com
Foto: istock
V texte na začiatku je chýba,narcisy sa sadia na jeseň,nie na jar,vtedy sú už zabudnuté cibule vykličené a pomaly aj zoschnuté,inak zaujímavý článok