Kedy odstrániť listy narcisov

image 38600 25 v1

Okolo záhradných chodníkov mám množstvo bohato kvitnúcich narcisov. Keď odkvitnú, každoročne riešim problém či listy nechať, alebo ostrihať a neustále v tomto experimentujem. V tomto roku by som si na toto miesto rada posadila priesady letničiek. Listy narcisov by im však určite prekážali. J.K., Bratislava

Určite by som listy odkvitnutých narcisov neodstraňoval. To je častá a veľká chyba , ktorá sa deje v našich záhadách. Cibule totiž potrebujú načerpať silu a predovšetkým živiny do ďalšej sezóny a preto musia na rastlinách ešte nejaký časť zostať. Dokonca by som hneď po odkvitnutí odporučil narcisy prihnojiť, hnojivom na cibuloviny (je už bežne v ponuke). Ako náhle listy zvädnú a zaschnú, je možné ich odstrániť úplne – netreba k tomu ani nožnice. Stačí ich len pozberať zo záhonu. . Ale nikdy nie, keď sú ešte zelené. Ak to takto robíte, narcisy postupne oslabíte, budú menej kvitnúť.  Letničky a to hlavne tie, ktoré sú náročné na vlahu sem rozhodne nesaďte. Miesta kde sú cibule narcisov by mali byť počas leta suchšie. Buď teda časť narcisov presaďte – teraz po odkvitnutí je na to vhodná doba a sem vysaďte letničky, alebo letničkám vyberte úplne iné miesto. Rovnako treba pristupovať ak k tulipánom či hyacintom. Ak narcisy rastú v trávniku, tiež treba počkať s jeho prvým kosením, to zrealizovať vtedy, ak sú listy narcisov už zaschnuté. 

Odpovedal: Daniel Košťál, záhradnícky špecialista  

Komentáre

  1. Dobrý deň ,Daniel Košťál, záhradnícky špecialista

    Moje skúsenosti s ľaliami , obdoba narcisov – po odkvitnutí zrežem nielen listy ale aj stonky kvetov . Odmena ,zakvitnú ešte raz . Robím to už niekoľko rokov, neprihnojujem .

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.

Ak už registráciu máte, prihláste sa.