![image 27945 25 v1](https://urobsisam.zoznam.sk/wp-content/uploads/images/ilustracne/image_27945_25_v1.jpeg)
Keď mandľa kvitne priskoro
Viete mi, prosím, poradiť ohľadom opelenia mandle? Kvitla v marci, keď ešte nelietali včely, ani v susedstve nekvitli mandle či broskyne. Bude mať vôbec plody? (Roman H., Senec)
Neuvádzate, koľko rokov má mandľa a či už niekedy priniesla úrodu. Mandľa je cudzoopelivá, výnimočne čiastočne samoopelivá. Dobre sa opeľuje len peľom inej odrody mandle a peľom broskýň, ako aj píšete. Opelenie však „zabezpečujú“ nielen domáce včely, ale i iný hmyz – divé včely, osy, čmeliaky, muchy, mravce. Opeľovačom je aj prúd vzduchu, ktorý prenáša peľ vetromilných rastlín. Pri mandli to príroda zariadila dômyselne: kvety rozkvitajú postupne, dĺžka času na opeľovanie je teda dostačujúca. Kvitnutie trvá aj 4 až 5 týždňov, v priebehu ktorých dochádza v našom klimatickom pásme k otepleniu. Hmyz začne lietať a zabezpečí opelenie prenesením peľu aj zo vzdialenejších stromov rastúcich v okolí niekoľkých kilometrov. (Pre zaujímavosť: len včely sú napríklad schopné doletieť za zdrojom potravy aj 8 km.) Pre budúcnosť je však dobré pamätať na túto skutočnosť a vysadiť radšej v blízkosti mandle inú mandľu alebo broskyňu ako istého opeľovača. Už teraz však v korune určite nájdete budúcu úrodu vo forme malých zelených plodov porastených jemnými chĺpkami. Pri poklese teploty pod -3 °C nielen kvety, ale i vytvorené plody zmrznú, zhnednú a opadajú. Takisto opadajú aj neopelené kvety.
Odpovedali: Ing. Hana Szabóová
Foto: thinkstock.com
Zdroj: časopis Urob si sám 6/2015, JAGA GROUP, s.r.o.
Ak vam mandla skoro kvitne,ale aj ine stromy,tak to spomalte nabielenim kmenov uz na podzim,urcite to oddiali ich kvitnutie a tiez rasenie,ked potom hrozi aj praskanie dreva stromcekov pri neskorych mrazoch!