Keď mandľa kvitne priskoro

image 27945 25 v1

Viete mi, prosím, poradiť ohľadom opelenia mandle? Kvitla v marci, keď ešte nelietali včely, ani v susedstve nekvitli mandle či broskyne. Bude mať vôbec plody? (Roman H., Senec)

Neuvádzate, koľko rokov má mandľa a či už niekedy priniesla úrodu. Mandľa je cudzoopelivá, výnimočne čiastočne samoopelivá. Dobre sa opeľuje len peľom inej odrody mandle a peľom broskýň, ako aj píšete. Opelenie však „zabezpečujú“ nielen domáce včely, ale i iný hmyz – divé včely, osy, čmeliaky, muchy, mravce. Opeľovačom je aj prúd vzduchu, ktorý prenáša peľ vetromilných rastlín. Pri mandli to príroda zariadila dômyselne: kvety rozkvitajú postupne,  dĺžka času na opeľovanie je teda dostačujúca. Kvitnutie trvá aj 4 až 5 týždňov, v priebehu ktorých dochádza v našom klimatickom pásme k otepleniu. Hmyz začne lietať a zabezpečí opelenie prenesením peľu aj zo vzdialenejších stromov rastúcich v okolí niekoľkých kilometrov. (Pre zaujímavosť: len včely sú napríklad schopné doletieť za zdrojom potravy aj 8 km.) Pre budúcnosť je však dobré pamätať na túto skutočnosť a vysadiť radšej v blízkosti mandle inú mandľu alebo broskyňu ako istého opeľovača. Už teraz však v korune určite nájdete budúcu úrodu vo forme malých zelených plodov porastených jemnými chĺpkami. Pri poklese teploty pod -3 °C nielen kvety, ale i vytvorené plody zmrznú, zhnednú a opadajú. Takisto opadajú aj neopelené kvety.

Odpovedali: Ing. Hana Szabóová
Foto: thinkstock.com
Zdroj: časopis Urob si sám 6/2015, JAGA GROUP, s.r.o.

Komentáre

  1. Ak vam mandla skoro kvitne,ale aj ine stromy,tak to spomalte nabielenim kmenov uz na podzim,urcite to oddiali ich kvitnutie a tiez rasenie,ked potom hrozi aj praskanie dreva stromcekov pri neskorych mrazoch!

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.